Co roku zabija 30 tys. Polaków, ale go lekceważymy. Najważniejszy jest CZAS

Udar - zagrożenie, które można wyczuć
Udar - zagrożenie, które można wyczuć
tvn24
tvn24Udar - zagrożenie, które można wyczuć

Cztery kroki najczęściej zapowiadające udar mózgu i najczęściej przez nas ignorowane. A wystarczyłoby dobrze odczytać te sygnały, by uniknąć dramatycznych konsekwencji. Udar mózgu co roku zabija 30 tys. Polaków, bo często zbyt późno dzwonią oni po pogotowie. Materiał "Polski i Świata".

Pierwsze objawy mogą być bardzo dyskretne. - Osłabienie ręki, osłabienie nogi, niewyraźna mowa, czy zawroty głowy - mówi dr Antoni Ferens, neurolog.

"A może przejdzie"

I zbyt często są lekceważone. - Bardzo często odpowiedź na pytanie "na co państwo czekali?", brzmi: "a może przejdzie". Więc objawy udaru same nie przejdą - tłumaczy Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny Edu-Med Ratownictwo.

Udaru mózgu doznaje 70 tys. Polaków rocznie, 30 tys. z tego powodu umiera. U osób po czterdziestce jest to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Dane są przerażające, a mimo to wielu z nas nie potrafi rozpoznać typowych objawów udaru.

- Rekord taki mój osobisty to było 18 godzin od pierwszych objawów, gdzie mieliśmy do czynienia z pełnoobjawowym udarem mózgu - wspomina Bogusz.

Kluczowy CZAS

A czas jest w tym przypadku kluczowy. Tylko przez 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów można podać leki, które zmniejszają ryzyko śmierci i zwiększają szanse na powrót do normalnego życia.

- 4,5 godziny mamy do podania leku, czyli tak naprawdę tego czasu mamy mniej. Bo pacjent musi dotrzeć do szpitala, musimy zrobić badania komputerowe głowy, podstawowe badania krwi - wyjaśnia dr Włodzimierz Dłużyński, neurolog z Fundacji Udaru Mózgu.

Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć czym jest udar i jakie są te pierwsze symptomy. Do udaru dochodzi z powodu wewnętrznego krwotoku lub zatoru, który blokuje dopływ krwi do mózgu. Typowe objawy najłatwiej zapamiętać od pierwszych liter słowa CZAS: Cięższa ręka lub noga, czyli jednostronny niedowład; Zaburzenie widzenia; Asymetria twarzy, w tym opadanie kącika ust; i Spowolniona, bełkotliwa mowa.

Przy takich objawach reagować trzeba natychmiast. - Telefon 999 lub 112, czyli te podstawowe telefony alarmowe, i dalsze postępowanie zależy już od decyzji ratownika czy lekarza - przypomina dr Dłużyński.

Zagrożony jest każdy

Udaru mózgu częściej doznają mężczyźni, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Szczególnie narażone są osoby z nadciśnieniem, palące papierosy, nadużywające alkoholu. Ryzyko zwiększa też cukrzyca, nadwaga i zaburzenia rytmu serca.

Ale zagrożony jest każdy. Neurolodzy szacują, że udaru mózgu dozna co szósty z nas i jak dodają, na nic się zdadzą postępy w medycynie, jeśli sami nie będziemy w stanie identyfikować pierwszych objawów.

- W tym momencie u nas w klinice jesteśmy w stanie leczyć co trzeciego chorego. Głównie odstępujemy od leczenia dlatego, że przyjeżdżają do nas zbyt późno - przyznaje dr Antoni Ferens.

Dr Włodzimierz Dłużyński o zagrożeniach związanych z udarem
Dr Włodzimierz Dłużyński o zagrożeniach związanych z udaremtvn24

Autor: mm\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości