Jest planowane, aby uchodźcy nieposiadający w dokumentach daty przekroczenia granicy, mogli użyć specjalnego formularza, aby uzyskać darmowy bilet - taką informację przekazało portalowi tvn24.pl w piątek biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma to związek z wprowadzonymi zmianami dotyczącymi bezpłatnej komunikacji dla uchodźców z Ukrainy. Zapowiadana przez MSWiA możliwość ma pojawić się po Śiętach Wielkanocnych.
"Potwierdzamy, że jest planowane, aby uchodźcy nieposiadający w dokumentach daty przekroczenia granicy, mogli użyć specjalnego formularza, aby uzyskać darmowy bilet. W punktach informacyjnych na dworcach uchodźca będzie mógł potwierdzić na formularzu przygotowanym przez PKP datę przekroczenia granicy, dzięki dostępowi do rejestru Straży Granicznej. We współpracy z PKP planujemy uruchomienie tej możliwości po Świętach Wielkanocnych" - takie stanowisko przekazało MSWiA w odpowiedzi na pytania skierowane przez portal tvn24.pl.
Darmowy bilet - dla kogo
Wątpliwości pojawiły się w związku z tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy uchodźca z Ukrainy, który chce skorzystać z bezpłatnej komunikacji, między innymi pociągami PKP Intercity, musi od pierwszego kwietnia okazać dokument potwierdzający przybycie do Polski po 24 lutego. Zapytana o to przez internautów posłanka Monika Rosa, po rozmowie z wiceministrem MSWiA Pawłem Szefernakerem, poinformowała w mediach społecznościowych, że "od wtorku każdy uchodźca, który tego potrzebuje, będzie mógł zgłosić się do punktu informacyjnego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie otrzyma zaświadczenie o dacie przekroczenia granicy". Na podstawie tego będzie można otrzymać darmowy bilet.
Właśnie tę informację potwierdziliśmy w resorcie. Szczegółowe informacje będziemy sprawdzać i o nich informować,
Nowe zasady bezpłatnej komunikacji dla uchodźców
Od pierwszego kwietnia obowiązują nowe zasady bezpłatnej komunikacji dla uchodźców z Ukrainy. Jak informowało biuro prasowe PKP Intercity, konieczne jest teraz okazanie dokumentu potwierdzającego przybycie do Polski po 24 lutego.
"Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku" - przekazało PKP Intercity.
Od 1 do 30 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity będą mogły skorzystać dzieci i młodzież do lat 18, kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Poprzednie zasady dotyczy wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy, bez podziału na grupy.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 51. doba inwazji
Nie tylko na kolei
Zmiany pojawią się również w warszawskim transporcie miejskim - od 15 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym dla obywateli Ukrainy. Bez opłat będą mogli z niego korzystać obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną rozpoczętą przez Rosję przeciwko Ukrainie 24 lutego lub później, dotarli do Polski legalnie oraz posiadają dokument poświadczający przybycie do Polski 24 lutego lub później.
Ratusz informuje, że uprawnienia będą honorowane we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze 1. i 2. strefy biletowej. Podczas kontroli biletowej należy okazać dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie oraz przybycie do Polski po 24 lutego tego roku.
Bezpłatne przejazdy będą obowiązywały do 31 maja 2022 roku.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZTM