Od jutra zmiany w przewozie uchodźców z Ukrainy. Przewoźnik wyjaśnia

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o ustawie dotyczącej pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Rzecznik rządu o ustawie dotyczącej pomocy dla uchodźców z UkrainyRadio Plus
wideo 2/7
Radio PlusRzecznik rządu o ustawie dotyczącej pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Nowe zasady bezpłatnego przewozu Ukraińców będą obowiązywać od piątku 1 kwietnia - przekazało biuro prasowe PKP Intercity. Wyjaśniło przy tym, że wymagane będzie okazanie dokumentu potwierdzającego przybycie do Polski po 24 lutego.

"Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku" - przekazało PKP Intercity.

Zmiany zasad bezpłatnego przewozu uchodźców od 1 kwietnia

Do piątku będą nadal obowiązywały zasady wprowadzone 26 lutego. Przewidują one, że podróże odbywają się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki. Wcześniejsze przepisy nie wymagały od Ukraińców przedstawienia potwierdzenia daty ich przyjazdu do Polski po 24 lutego.

Od 1 do 30 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity będą mogły skorzystać dzieci i młodzież do lat 18, kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Poprzednie zasady dotyczą wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy, bez podziału na grupy.

"Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia" - zaznaczyło PKP Intercity. Biuro prasowe dodało, że tak jak dotychczas, "bezpłatne podróże będą obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski".

Oprócz tego, "obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce", a dalsza podróż odbywa się "zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne".

Przejazd uchodźców z Ukrainy pociągami

W komunikacie prasowym przypomniano, że od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim, a wszystkie informacje dotyczące połączeń są dostępne na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Na dworcach można spotkać "mobilnych informatorów" i wolontariuszy, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.

Jak poinformowano w środę, w ostatnich dniach PKP Intercity odnotowuje istotny spadek w zakresie przejazdu uchodźców pociągami spółki - w przypadku Przemyśla zainteresowanie jest mniejsze nawet o 63 proc., zaś w przypadku Chełma o ponad 66 proc. Według przewoźnika, okres od 7 do 17 marca był szczytowy w zakresie przewozu uchodźców ze stacji przygranicznych.

"Od 26 lutego ponad 1 mln obywateli Ukrainy podróżowało bezpłatnie pociągami PKP Intercity w różnych kierunkach kraju" - dodano w komunikacie. Według PKP Intercity, "najwięcej osób, bo ponad 305 tys., pobrało darmowe bilety z Warszawy, blisko 151 tys. rozpoczęło podróż z Krakowa, ponad 90 tys. z Przemyśla i ponad 70 tys. z Wrocławia".

Straż Graniczna podała w środę, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,368 mln osób. Z Polski do Ukrainy wyjechało w tym samym okresie 377 tys. osób.

Czytaj więcej: Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości