Donald Tusk na głowę bije Jarosława Kaczyńskiego w najnowszym sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej". Według ankietowanych, szef PO jest lepszym premierem niż poprzednik, lepiej potrafi współpracować z innymi politykami i bardziej pasuje do niego określenie "mąż stanu". Ale niektórzy ministrowie PiS-u zostali ocenieni lepiej, niż ich następcy.
Zdaniem 59 proc. zapytanych Polaków to lider Platformy Obywatelskiej jest lepszym premierem niż był nim Jarosław Kaczyński, którego wskazał co czwarty ankietowany (25 proc.). Prawie trzy czwarte badanych uznało, że Donald Tusk potrafi o wiele lepiej współpracować z innymi politykami, niż J. Kaczyński.
"Większy patriota", "uczciwszy człowiek"
Tusk "wygrał" ze swoim poprzednikiem na stanowisku premiera we wszystkich ośmiu kategoriach. Ankietowanych zapytano m.in. o to, kto jest sprawniejszym politykiem (odpowiednio 67 proc. i 21 proc. wskazań), sympatyczniejszym człowiekiem (odpowiednio 59 proc. i 25 proc. wskazań) i do kogo bardziej pasuje określenie "mąż stanu" (odpowiednio 63 proc. i 22 proc.).
Co ciekawe Donald Tusk okazał się też lepszy w takich "dziedzinach" jak: "większa uczciwość" (54 proc. do 20 proc.) i "większy patriotyzm" (45 proc. do 29 proc.).
Pawlak lepszy od Leppera
Z sondażu "Gazety" wynika też, że Polacy dużo lepiej oceniają też obecnych wicepremierów. Waldemar Pawlak lepiej sprawdza się na tym stanowisku, niż Andrzej Lepper według 78 proc. respondentów. (10 proc. wskazuje, że lepszym wicepremierem był szef Samoobrony).
Tradycyjnie: Fotyga najgorsza - Sikorski najlepszy
Ankietowani podzieli się natomiast w ocenach poszczególnych ministrów. Dla 69 proc. badanych Zyta Gilowska była lepszym ministrem finansów niż Jacek Rostowski (na ministra PO wskazało tylko 16 proc.). Zbigniew Religa jest znacznie lepiej oceniany, niż Ewa Kopacz (53 proc. - do 29 proc.), a Zbigniew Ziobro niż Zbigniew Ćwiąkalski (44 proc. do 39 proc.).
Najgorzej spośród ministrów PiS-u wypadła Anna Fotyga w konfrontacji z Radosławem Sikorskim (stosunek głosów 15 proc. do 75 proc.) .
Sondaż telefoniczny PBS DGA dla "gazety" z 22 lutego przeprowadzono na 500-osobowej próbie reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Pytania zadawano tylko tym badanym, którzy znali obie osoby. pominięto odpowiedzi "trudno powiedzieć".
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: PAP