Donald Tusk na wiecu w Warszawie: niedzielne wybory są bojem o to, by wojna nie wkroczyła do Polski

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Premier Donald Tusk przemawia na wiecu
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24
wideo 2/28
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Warszawie podkreślał, że obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - przekonywał. Jak mówił, walka, która trwa, to także "bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Na placu Zamkowym przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa czy wiceszef PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

We wtorek podczas wiecu na placu Zamkowym w Warszawie, organizowanego przez Platformę Obywatelską, przemawiał między innymi jej lider, premier Donald Tusk.

- Tylu malkontentów i naszych oponentów mówiło: "Nie przyjdą. Zmęczyli się". A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością - podkreślił. - Zwołałem was dzisiaj z głębokim przekonaniem, że 4 czerwca to jest jeden z najważniejszych dni w historii Rzeczpospolitej. (...) Mówię o tym 4 czerwca sprzed 35 lat - kontynuował.

Wiec PO na Placu ZamkowymZdjęcia organizatora

Powitał - jak mówił - "bohatera naszej ojczyzny - Lecha Wałęsę". - Był z nami rok temu, jest z nami dzisiaj - zauważył Tusk. W jego ocenie obecność Wałęsy ma wymiar symboliczny. - Moje pokolenie dokładnie pamięta, o co chodziło 4 czerwca 1989 roku. Chodziło o to, aby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 milionów Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska i że tu będzie Polska na wieki - podkreślił premier.

Mówił też, że Polacy poszli do urn wyborczych 4 czerwca 1989 roku, by przegonić komunizm, rosyjski nieład i chaos z naszej ojczyzny. - Historia 1989 roku to było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy tutaj - także Lech Wałęsa - po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj - powiedział.

Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj
Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutajTVN24

"To jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice"

- Dzisiaj zwołałem was do Warszawy po to, żebyśmy wszyscy razem, jak najgłośniej, zwrócili się do wszystkich i w Polsce, i w Europie. Ten dzień, 9 czerwca, te wybory będą równie ważne, jak te (...) 4 czerwca 1989 roku - powiedział szef rządu. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - podkreślił.

Według premiera obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. Jak mówił, "to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Przekonywał, że jedynym sposobem "uniknięcia dramatu wojny na naszych ziemiach" jest silna i zjednoczona Polska i Europa.

Donald Tusk na wiecu w WarszawiePaweł Supernak/PAP

Premier podkreślił, że "nikt nie ma prawa narażać życia naszych dzieci, naszych wnuków, ich przyszłości, poprzez zaniechanie". - Nie musimy, i to wam gwarantuję i obiecuję, nie będziemy musieli także w przyszłości, płacić wielkiej ceny za niepodległość, za wolność, za naszą wspólnotę narodową i tę zachodnią, europejską, jeśli nie odwrócimy się plecami do samych siebie - przekonywał Tusk.

Premier: to w waszych rękach, a dokładniej długopisach, będzie ta siła

- To w waszych rękach, a dokładniej w waszych długopisach, 9 czerwca będzie ta siła, ta moc, która pozwoli znowu i znowu uwierzyć nam w Polsce i uwierzyć wszystkim w Europie i na Zachodzie, że tu ludzie nie kapitulują przed złem. Że tu ludzie się nie poddają. Że jak widzimy zło, to chcemy być silni - głosił ze sceny premier.

Podkreślił też, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział mu, że to, co stało się w Polsce 15 października (wygrana opozycji w wyborach parlamentarnych - red.) pomaga wierzyć Amerykanom i Europejczykom, że sprostamy złu, które czai się niedaleko granicy. - Nie ma mowy o kapitulacji, bo Polacy pokazali, że nie ma powodu, żeby kapitulować. Jeśli macie serca bijące, otwarte, jeśli macie wiarę we własne siły, to nie jesteśmy skazani na żadne fatum. Ani my, ani Zachód, Europa, świat - powiedział.

Tusk: listy kandydatów PiS-u to listy gończe

Mówiąc o europejskich wyborach, zapytał: - Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli? Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, delegację łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi, którzy okradali Polskę przez tyle lat?

- Idąc do was, jeszcze raz przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS-u do europarlamentu. To są listy gończe tak naprawdę, a nie listy do parlamentu - ocenił.

Jego zdaniem "15 października Polska pokazała całemu światu i temu złu, które czai się wokół Polski, że jesteśmy niepodlegli, że jesteśmy moralni, że mamy siłę postawić się temu, co jest złe". - A nagle w Brukseli są tacy goście? - pytał Tusk.

Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe
Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończeTVN24

Zaznaczył, że jeśli Polacy nie pójdą na wybory 9 czerwca, to "nikomu nie będzie do śmiechu". - Wtedy nie tylko narazimy na szwank sprawy największe - nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyzny - ale tak po ludzku będziemy się wstydzić - dodał. - Jesteście tu po to, żeby powiedzieć Polkom i Polakom, że Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów - oznajmił. - Pójdziemy 9 czerwca, żeby 10, 11, 12 czerwca z uśmiechem i z dumą powiedzieć: "to są Polacy w Europie" - dodał.

"Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

- Chcę was dzisiaj błagać, żebyście nie zwątpili, żebyście w siebie nie zwątpili - zaapelował szef rządu.

- Macie pełne prawo narzekać na to, że nie wszystko idzie tak szybko i tak sprawnie, jakbyście chcieli. Ja czasami żałuję, że posiedzenia rządu nie są jawne, ale jakbyście słyszeli, co ja mówię do moich ministrów co wtorek, to czasami uszy by zwiędły - mówił. - Każdego dnia zaciskam pięści i zęby i myślę: musi być szybciej, musi być sprawniej - dodał.

- Proszę was o zrozumienie. Bądźcie wobec nas twardzi, bądźcie wobec swojej władzy bezwzględni wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie czasami sprostać zadaniom czy waszym marzeniom - zaapelował. Zwrócił się jednocześnie o to, by nie wyciągać z tego "wniosków fatalnych dla nas wszystkich, na przykład wniosku takiego, że 'nie było warto'".

- Jestem gotów bronić tego w debacie z każdym, że to, co wy zrobiliście 15 października (...) to największy skarb. Nikt z nas nie chciałby dożyć chwili, w której zobaczylibyśmy, że przez to, że nie zagłosowaliśmy, oni wróciliby ze swoimi funduszami patriotycznymi, funduszami sprawiedliwości i śmialiby się nam w twarz - powiedział Tusk. - Nawet jeśli nie zawsze jesteście ze mnie i z moich ludzi zadowoleni, nie oddajcie im znowu Polski. Polska jest wasza, Polska jest dla ludzi uczciwych, dla ludzi wolnych. Nie dla łajdaków, którzy sprzedaliby ojczyznę za pięć groszy - podkreślił.

Przypomniał, że jedno z czterech zobowiązań, które podjął na wiecu rok temu, brzmiało: "rozliczymy zło". - Chcecie szybciej? Będzie szybciej. Zobaczcie, każdego dnia dochodzą nowe fakty, każdego dnia mi i moim ludziom udaje się pobudzić do działania urzędników, prokuraturę, policję - przekonywał premier.

Wskazywał, że po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że narodził się "raj na ziemi". - Wyobraźcie sobie, gdyby nasze pokolenie po wygranych wyborach w czerwcu 1989 powiedziało: "nie podoba nam się, wracamy do komunizmu". My nie możemy w żaden sposób tak pomyśleć dziś - podkreślił.

- Chcę Wam powiedzieć, że jeśli tak naprawdę Kamiński, Kaczyński, Wąsik, Obajtek, PiS, kogoś się boi, to was. Jak was nie będzie, to przestaną się bać. Ekipy rządowe są wynajęte przez was. To wy jesteście strażnikami wolności i niepodległości, uczciwości - powiedział.

- Powiem wam szczerze, dlaczego idzie powoli. Bo ktoś z koalicji rządzącej powie: a może te rozliczenia niepotrzebne. Bo jakiś prokurator pomyśli: a może oni znowu przegrają wybory (...). A jakiś urzędnik sobie myśli: ja się może schowam cicho, poobserwuję, bo nie wiadomo, na którą stronę się przechyli - mówił premier. - Bez was nie mamy szans. Z wami oni nie mają szans. Dlatego proszę was - nie ustępujcie ani na krok - zaapelował Tusk.

Wałęsa: wasz sukces zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty

Na wiecu przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa. Przekazał, że gdy odnosił sukcesy, "kierował się tylko praktycznym widzeniem świata". - Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie - zauważył.

Dodał, że chce się podzielić też kilkoma uwagami, "aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces". - Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę - powiedział.

Wspominał też rok 1989. - Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują - mówił pierwszy przewodniczący Solidarności.

Czytaj też: Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym. Autobusy i tramwaje mogą zmienić trasy

Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty
Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobistyTVN24

Apelował do zebranych, by "szanowali Tuska" i dali szansę jemu oraz "jego drużynie". - Los dał Polsce wielkiego polityka. Polityka, który dociągnie Polskę do Europy i dlatego honorujcie jego drużynę, pomagajcie jego drużynie. On naprawdę wie, co robi i naprawdę poprowadzi nas, poprawi wszystkie mankamenty, które PiS spowodował. (...) Wspierajcie go, pomagajcie osiem lat. Po ośmiu latach sobie zróbcie, co chcecie. On w ośmiu latach zdąży zrobić porządek w Polsce - przekonywał Wałęsa.

- Uwierzcie mu, dajcie mu szansę - dodał.

Lech Wałęsa na wiecu 4 czerwcaPaweł Supernak/PAP

Rudzińska-Bluszcz o Funduszu Sprawiedliwości: poczułam niedowierzanie, a później grozę

Prawniczka, wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - która również zabrała głos - mówiła o sprawie związanej z aferą Funduszu Sprawiedliwości. W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące okresu, kiedy u władzy było PiS. Publikowane są również taśmy, na których miały zostać nagrane osoby odpowiedzialne za zarządzanie Funduszem.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TEMAT FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI >>>

Rudzińska-Bluszcz przekazała, że gdy sześć miesięcy temu rozpoczęła pracę w resorcie, "poznawała szczegóły działania Funduszu Sprawiedliwości od wewnątrz". - Wcześniej wiedziałam to wszystko, co my tutaj zgromadzeni: że były jakieś nieprawidłowości, oskarżenia o kolesiostwo, że był brak procedur. Natomiast nic, co wcześniej słyszałam, co czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości - przyznała.

Wskazywała, że "brakowało dokumentów, brakowało informacji". - Dyrektorka Departamentu dzień przed naszym przyjściem odeszła. Pozostali pracownicy również rezygnowali z pracy albo odchodzili na długotrwałe zwolnienia. Część później została zatrzymana w toku toczącego się postępowania karnego - wyliczała.

Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozę
Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozęTVN24

- Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości, najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę - oświadczyła. Dlaczego? Dlatego, że zasady, na jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, nie mieściły mi się w głowie. Nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych - mówiła.

I dodała: - Nie mogłam uwierzyć, że zasady według jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, to zasady opracowane w ministerstwie i to w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przedstawiła też "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości". Pierwsza to - jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych". - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz. - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu Zamkowym
Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu ZamkowymTVN24

Trzaskowski: będziemy wzorem dla całej Europy i świata

- Tak, jak wygraliśmy 15 października, tak wygramy 9 czerwca i w każdych kolejnych wyborach - ocenił natomiast prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Mówił, że pokonaliśmy komunę, populistów i jesteśmy oraz będziemy "wzorem dla całej Europy i dla całego świata". - Już nigdy nie damy sobie odebrać demokracji - podkreślił. - Dziękuję wam bardzo i zapraszamy na wybory - powiedział. Rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth poinformowała, że według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w wiecu wzięło udział około 25-30 tysięcy osób.

Tak relacjonowaliśmy to wydarzenie w tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 19:28

  Dziękujemy za Państwa uwagę i na tym kończymy naszą relację.

 • 19:27

  Wystąpienie Trzaskowskiego było ostatnim punktem wiecu. Wydarzenie dobiegło końca.

 • 19:16

  Wiceszef PO: Popatrzcie na listy PiS. Jaki, Obajtek, Kamiński – to są ludzie którzy jadą do Europy tylko po to, żeby do niej uciec. Nic nie są w stanie tam załatwić. Jadą tam tylko po to, żeby zadbać o siebie. Jak dbali o siebie przez ostatnie 8 lat. Nie pozwólmy im na to.

 • 19:14

  Trzaskowski: Teraz znowu potrzebne jest to, abyśmy byli razem i przekonywali wszystkich, że musimy iść do wyborów europejskich. Dzięki Tuskowi odzyskaliśmy wreszcie wpływ na to, co się dzieje w Europie. 

 • 19:14

  Trzaskowski: Dzisiaj spotykamy się po raz kolejny. 35 lat po tej magicznej dacie - 4 czerwca 1989 roku. Mamy powody do dumy, do satysfakcji, bo wiemy, że znowu Polska jest demokratyczna i silna, znowu ma ambicję, ma dużo i coraz więcej do powiedzenia w Europie i na świecie.

 • 19:12

  Prezydent Warszawy: Wygraliśmy wybory 15 października dzięki temu, że byliśmy razem, że uwierzyliśmy, dawaliśmy sobie tę energię i zaczęliśmy się do siebie uśmiechać.

 • 19:11

  Trzaskowski: Próbowano nam przez wiele lat zabrać dumę z 4 czerwca, próbowano wmówić inną wersję historii. Ale na szczęście to się nie udało.

 • 19:10

  Trzaskowski mówił, że w 1989 roku wszyscy rozumieli, że Polska może być dumna i na miarę naszych największych ambicji. 

 • 19:09

  Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski mówił natomiast: 4 czerwca i znowu jesteśmy razem, wielkie podziękowania dla was wszystkich. 

 • 19:03

  - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz.

  - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

 • 19:01

  Pierwsza to – jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych".

 • 19:01

  Oznajmiła, że przedstawi "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości" i które powstały w resorcie.

 • 19:00

  Fundusz Sprawiedliwości to świat postawiony na głowie – dodała.

 • 19:00

  Rudzińska-Bluszcz: Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę. Dlaczego? Dlatego, że zasady na jakich działał, nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych.

  Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozę

 • 18:59

  Przyznała, że słyszała już wcześniej o nieprawidłowościach. – Ale nic co wcześniej słyszałam, czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w departamencie Funduszu Sprawiedliwości. Brakowało dokumentów. Pracownicy rezygnowali z pracy - mówiła.

 • 18:57

  Mówiła też o Funduszu Sprawiedliwości, który "został stworzony po to, żeby pomagać ludziom". (W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące afery wokół Funduszu, kiedy u władzy było PiS)

 • 18:56

  Rudzińska-Bluszcz: Od 6 miesięcy jestem wiceministrą sprawiedliwości. Gdy dostałam tę propozycję, pomyślałam, że to będzie fascynujące móc uczestniczyć w tworzeniu państwa.

 • 18:55

  Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jako kolejna przemawiała na wiecu.

 • 18:50

  Lech Wałęsa: Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują.

 • 18:48

  O 1989 roku mówił, że "to był sukces narodu".

 • 18:48

  Były prezydent: Chciałem wam przekazać uwagi, które zdobyłem, aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces. Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę.

  Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty

 • 18:47

  Wałęsa: Słyszeliście tu, jak wielkie sukcesy odnosiłem. A kierowałem się tylko praktycznym widzeniem świata. Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie.

 • 18:46

  Kiedy Wałęsa mówił o swoim wieku, publiczność odśpiewała "Sto lat".

 • 18:44

  Za chwilę na scenie wystąpi Lech Wałęsa.

 • 18:44

  - Głosowanie to nasz przywilej, obowiązek i prawo. Pamiętajcie – mówiła natomiast Monika Wielichowska.

 • 18:43

  Chcę powiedzieć moim rówieśnikom: Nie, nie jesteśmy za młodzi. Musimy iść na wybory. Bo te wybory, to jest nasza przyszłość – mówiła Wojtkiewicz.

 • 18:42

  Przekonywała, że młodzi ludzie nie interesują się wyborami, bo często słyszą, że ich słowo się nie liczy, że się nie znają i są za młodzi.

 • 18:41

  Zofia Wojtkiewicz z Sopotu zabrała teraz głos. Mówiła między innymi o zaletach bycia członkiem UE.

 • 18:40

  Arłukowicz i Wielichowska podziękowali premierowi za przemówienie. 

 • 18:39

  Zwyciężymy. Trzymajcie się i do zobaczenia 9 czerwca – zakończył swoje przemówienie Donald Tusk.

 • 18:38

  Tusk wplótł w przemówienie także odrobinę humoru. - Czuję się coraz młodszy. Nawet żona uważa, że czasami dziecinnieję. Ale ten proces nie toczy się tak szybko, nie bójcie się – zażartował. 

 • 18:37

  Nie ustępujcie ani na krok – zaapelował. 

 • 18:36

  Tusk: Wy jesteście strażnikami wolności, niepodległości, uczciwości.

 • 18:36

  Tusk: Jeśli tak naprawdę Kaczyński, Kamiński, Wasik, PiS, Obajtek kogoś się boi, to was się boją. Jak was nie będzie, to przestaną się bać.

 • 18:35

  Bardzo potrzebuję waszej wiary, waszej siły - dodał.

 • 18:35

  Tusk: Po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że się u nas narodził raj na ziemi.

 • 18:34

  Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej - oświadczył. 

 • 18:33

  Apelował, żeby obywatele byli twardzi dla władzy, ale żeby jednocześnie nie wyciągali wniosków, że "nie warto było".

 • 18:32

  Premier: Ja chcę was dzisiaj błagać, dosłownie, błagać, żebyście w siebie nie zwątpili.

 • 18:32

  Tusk: Doprowadzę do tego, żeby wszyscy w Europie zgodzili się co do tej podniebnej kopuły, która będzie chroniła Polskę i całą Europę przed rakietami i pociskami ze wschodu. Z Rosji czy z Białorusi. To jest moje zobowiązanie.

 • 18:30

  Tam się toczy wojna każdego dnia, każdej godziny - podkreślał szef polskiego rządu.

 • 18:30

  Oni są tam po to, żeby bronić polskiej granicy przed prowokacjami - dodał, mówiąc o funkcjonariuszach.

 • 18:29

  Tusk: Czasami tak jest w życiu i polityka jest tego dosadną ilustracją, że czasem trudno pogodzić wartości.

 • 18:29

  Ta zorganizowana presja migracyjna ze strony Moskwy i Mińska powoduje, że tam naprawdę jest coraz trudniej - mówił.

 • 18:29

  Tusk mówił też o tym, o czym myśli, kiedy jest na granicy wschodniej, rozmawia z żołnierzami, Strażą Graniczną, policjantami.

 • 18:27

  Premier Donald Tusk: Jak nie pójdziemy na wybory 9 czerwca, to nikomu z was nie będzie do śmiechu. Nie tylko narazimy na szwank te sprawy największe, nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyny, ale tak po ludzku będziemy się po prostu też strasznie wstydzić. Nie ma mowy. Tu jesteście także po to, żeby też głośno Polkom i Polakom powiedzieć: Nie, Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów. 

 • 18:25

  Premier Donald Tusk przemawia na wiecu

 • 18:23

  Donald Tusk: Idąc do was, przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS do PE. To są tak naprawdę listy gończe, a nie listy do europarlamentu.

  Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe

 • 18:22

  Szef rządu: Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli. Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi którzy okradali Polskę przez tyle lat? To nie są gołe słowa.

 • 18:21

  Tusk: Tam w Brukseli też rozegrają się losy wojny i pokoju.

 • 18:21

  Premier: Na tym polega duma narodowa. Niczego nie musimy się wstydzić. Polska, Polki, Polacy nie mają powodu, żeby mieć jakiekolwiek kompleksy.

 • 18:19

  Tusk o międzynarodowych reakcjach na polskie wybory: Po 15 października wszyscy tworzyli szeroko oczy i mówili: w was jest nadzieja, w Polsce jest nadzieja.

 • 18:19

  Tusk: Słuchajcie, uwierzcie mi, tam na Kremlu dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa. Ten bój o to, kto będzie rządził w Polsce, a teraz bój o to, kto będzie rządził w Europie, to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice. 

 • 18:16

  Premier przekonywał, że wybory do europarlamentu, 9 czerwca, będą równie ważne jak te z 1989 roku.

 • 18:15

  Tusk: Jesteśmy skupieni na tym, aby Polska była silna, aby Europa była silna. Żeby Polacy byli zjednoczeni, żeby Europa była zjednoczona. Bo to jest jedyny sposób, aby uniknąć dramatu wojny tu na naszych ziemiach.

 • 18:14

  - Nic nie jest dane raz na zawsze, nie możemy zasnąć, nie możemy odpocząć – podkreślał.

 • 18:14

  Tusk: Byli w Polsce tacy, którzy popijali z rosyjskimi agentami i szukali sposobu, jak odsunąć od władzy tych, którzy budowali Polskę niepodległą przez lata. Przywódców prawdziwej Solidarności.

 • 18:13

  Donald Tusk o wydarzeniach z 1989 roku: To było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy znowu po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj.

 • 18:13

  Tusk: Sytuacja jest bardzo poważna.

  Donald Tusk: sytuacja jest bardzo poważna

 • 18:12

  Tusk: 4 czerwca rok temu przyszliście, przyjechaliście na ulice tego miasta, żeby pokazać z wielką determinację, że to, co stało się 15 października będzie możliwe. 

 • 18:11

  Premier: O co chodziło 4 czerwca 1989 roku? Chodziło o to, żeby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 mln Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska. I tu będzie Polska na wieki.

 • 18:09

  Tusk: Mi mowę odjęło. Tylku malkontentów i naszych oponentów mówiło: nie przyjdą, zmęczyli się. A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością.

 • 18:09

  Premier Donald Tusk pojawił się na scenie.

 • 18:08

  4 czerwca to jest data, w której wywalczyliśmy sobie prawo do demokracji – wspominał Arłukowicz.

 • 18:06

  Usłyszeliśmy także "Odę do radości" w wykonaniu chóru.

 • 18:03

  Chór odśpiewał ze sceny hymn.

 • 17:59

  Przed sceną zebrał się gęsty tłum. Wiele osób ma ze sobą flagi UE lub Polski. Widać również transparenty wyborcze.

  Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym

 • 17:53

  - Chcemy Europy silnej, zjednoczonej i bezpiecznej – mówił ze sceny europoseł Arłukowicz.

 • 17:50

  Wiec 4 czerwca. Pojawili się na nim politycy PO

 • 17:49

  Na placu Zamkowym zgromadzonych już witają członkowie PO – Monika Wielichowska i Bartosz Arłukowicz. 

 • 17:46

  Bartosz Arłukowicz, wiceprzewodniczący PO i eurodeputowany, mówił, że to powoli staje się tradycją, że "4 czerwca spotykamy się z ludźmi, dla których wartości demokratyczne są ważne".

  Bartosz Arłukowicz przed wiecem 4 czerwca

 • 17:32

  Warszawa. Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym. Objazdy autobusów i tramwajów

 • 17:26

  Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i kandydat do PE Marcin Kierwiński rozmawiał przed wiecem z reporterem TVN24.

  - Myślę, że będzie bardzo, bardzo dużo ludzi. Myślę, że pokażemy mobilizację, ale przede wszystkim siłę społeczeństwa obywatelskiego – ocenił. 

  - Myślę, że ci wszyscy, którzy byli w zeszłym roku na marszu, jak będą patrzeć na ten wiec, mocniej im serce zabije i przypomną sobie tę atmosferę, tę siłę, którą wtedy wszyscy mieliśmy i której teraz tak bardzo potrzebujemy – dodał.

  Kierwiński to "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4 obejmującym Warszawę oraz powiaty "okołowarszawskie": grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. Do tego okręgu wliczane są także głosy z zagranicy i ze statków.

  Warszawa przed wiecem 4 czerwca. Rozmowa z Marcinem Kierwińskim

 • 17:18

  Warszawa przed wiecem 4 czerwca

 • 17:15

  Witamy! Już o godzinie 18 ma rozpocząć się wiec Platformy Obywatelskiej i jej lidera, premiera Donalda Tuska na placu Zamkowym w Warszawie. Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

Autorka/Autor:akr/tok, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

74-letni mężczyzna został w piątek potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych w Nowym Dworze Gdańskim (Pomorskie) i trafił do szpitala. Policja zatrzymała podejrzaną, która miała wcześniej uciec z miejsca zdarzenia.

Potrącenie pieszego na pasach i ucieczka z miejsca zdarzenia. Nagranie

Potrącenie pieszego na pasach i ucieczka z miejsca zdarzenia. Nagranie

Źródło:
TVN24

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Czworo posłów PSL wstrzymało się od głosu, a troje zagłosowało - razem z PiS i Konfederacją - przeciw wyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie polityka Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w Sejmie w piątek.

Sejm za zatrzymaniem Romanowskiego. Trzech posłów PSL głosowało razem z PiS

Sejm za zatrzymaniem Romanowskiego. Trzech posłów PSL głosowało razem z PiS

Źródło:
tvn24.pl

Podczas kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą niemiecka policja zatrzymała skazanego za morderstwo, który był poszukiwany na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Pochodzący z Turcji mężczyzna okazał polski paszport - podała w piątek agencja dpa.

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Miał przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła informacji w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

"On, po prostu, nie jest materiałem na przywódcę" - pisze o Donaldzie Trumpie "New York Times" w bezkompromisowym komentarzu redakcyjnym. Dziennik wzywa Amerykanów, by nie głosowali w nadchodzących wyborach na kandydata republikanów, "człowieka tak demonstracyjnie nieodpowiedniego do pełnienia urzędu prezydenta, jak żaden inny w długiej historii" USA.

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

Źródło:
The New York Times

Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie wyrazili także zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Polityk Solidarnej Polski jeszcze tego samego dnia stawił się w prokuraturze. Rzecznik prokuratury poinformował jednak, że wciąż nie otrzymano pisma z Sejmu potwierdzającego uchylenie mu immunitetu, w związku z czym niemożliwe jest na chwilę obecną podjęcie dalszych czynności w tej sprawie.

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Na początku maja służby przekazały prezydentowi i mi notatkę z informacją, która podsumowała zastrzeżenia wobec byłego ambasadora RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - zadeklarowała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania nad całością projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania Sary Małeckiej-Trzaskoś, najmłodszej reporterki z akredytacją prasową w Sejmie. 'Wolność słowa nie jest dla dzieci. Odejdź" - mówił prezes PiS do rezolutnej 10-latki, kiedy ona nie dawała za wygraną. "Nie mogę tego przemilczeć, bo są to słowa szkodliwe i oczywiście nieuprawnione. Prawo do wyrażania własnego zdania jest prawoczłowieczą wartością każdego dziecka" - stwierdził Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Dziennikarka TVN24 Joanna Kryńska wróciła do pracy. W piątek po raz pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie pojawiła się na antenie i poprowadziła "Wstajesz i wiesz". W kwietniu informowała, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 12 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano w kilku nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku i w Gdyni.

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl