Donald Tusk na wiecu w Warszawie: niedzielne wybory są bojem o to, by wojna nie wkroczyła do Polski

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Premier Donald Tusk przemawia na wiecu
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24
wideo 2/28
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Warszawie podkreślał, że obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - przekonywał. Jak mówił, walka, która trwa, to także "bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Na placu Zamkowym przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa czy wiceszef PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

We wtorek podczas wiecu na placu Zamkowym w Warszawie, organizowanego przez Platformę Obywatelską, przemawiał między innymi jej lider, premier Donald Tusk.

- Tylu malkontentów i naszych oponentów mówiło: "Nie przyjdą. Zmęczyli się". A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością - podkreślił. - Zwołałem was dzisiaj z głębokim przekonaniem, że 4 czerwca to jest jeden z najważniejszych dni w historii Rzeczpospolitej. (...) Mówię o tym 4 czerwca sprzed 35 lat - kontynuował.

Wiec PO na Placu ZamkowymZdjęcia organizatora

Powitał - jak mówił - "bohatera naszej ojczyzny - Lecha Wałęsę". - Był z nami rok temu, jest z nami dzisiaj - zauważył Tusk. W jego ocenie obecność Wałęsy ma wymiar symboliczny. - Moje pokolenie dokładnie pamięta, o co chodziło 4 czerwca 1989 roku. Chodziło o to, aby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 milionów Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska i że tu będzie Polska na wieki - podkreślił premier.

Mówił też, że Polacy poszli do urn wyborczych 4 czerwca 1989 roku, by przegonić komunizm, rosyjski nieład i chaos z naszej ojczyzny. - Historia 1989 roku to było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy tutaj - także Lech Wałęsa - po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj - powiedział.

Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj
Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutajTVN24

"To jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice"

- Dzisiaj zwołałem was do Warszawy po to, żebyśmy wszyscy razem, jak najgłośniej, zwrócili się do wszystkich i w Polsce, i w Europie. Ten dzień, 9 czerwca, te wybory będą równie ważne, jak te (...) 4 czerwca 1989 roku - powiedział szef rządu. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - podkreślił.

Według premiera obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. Jak mówił, "to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Przekonywał, że jedynym sposobem "uniknięcia dramatu wojny na naszych ziemiach" jest silna i zjednoczona Polska i Europa.

Donald Tusk na wiecu w WarszawiePaweł Supernak/PAP

Premier podkreślił, że "nikt nie ma prawa narażać życia naszych dzieci, naszych wnuków, ich przyszłości, poprzez zaniechanie". - Nie musimy, i to wam gwarantuję i obiecuję, nie będziemy musieli także w przyszłości, płacić wielkiej ceny za niepodległość, za wolność, za naszą wspólnotę narodową i tę zachodnią, europejską, jeśli nie odwrócimy się plecami do samych siebie - przekonywał Tusk.

Premier: to w waszych rękach, a dokładniej długopisach, będzie ta siła

- To w waszych rękach, a dokładniej w waszych długopisach, 9 czerwca będzie ta siła, ta moc, która pozwoli znowu i znowu uwierzyć nam w Polsce i uwierzyć wszystkim w Europie i na Zachodzie, że tu ludzie nie kapitulują przed złem. Że tu ludzie się nie poddają. Że jak widzimy zło, to chcemy być silni - głosił ze sceny premier.

Podkreślił też, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział mu, że to, co stało się w Polsce 15 października (wygrana opozycji w wyborach parlamentarnych - red.) pomaga wierzyć Amerykanom i Europejczykom, że sprostamy złu, które czai się niedaleko granicy. - Nie ma mowy o kapitulacji, bo Polacy pokazali, że nie ma powodu, żeby kapitulować. Jeśli macie serca bijące, otwarte, jeśli macie wiarę we własne siły, to nie jesteśmy skazani na żadne fatum. Ani my, ani Zachód, Europa, świat - powiedział.

Tusk: listy kandydatów PiS-u to listy gończe

Mówiąc o europejskich wyborach, zapytał: - Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli? Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, delegację łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi, którzy okradali Polskę przez tyle lat?

- Idąc do was, jeszcze raz przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS-u do europarlamentu. To są listy gończe tak naprawdę, a nie listy do parlamentu - ocenił.

Jego zdaniem "15 października Polska pokazała całemu światu i temu złu, które czai się wokół Polski, że jesteśmy niepodlegli, że jesteśmy moralni, że mamy siłę postawić się temu, co jest złe". - A nagle w Brukseli są tacy goście? - pytał Tusk.

Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe
Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończeTVN24

Zaznaczył, że jeśli Polacy nie pójdą na wybory 9 czerwca, to "nikomu nie będzie do śmiechu". - Wtedy nie tylko narazimy na szwank sprawy największe - nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyzny - ale tak po ludzku będziemy się wstydzić - dodał. - Jesteście tu po to, żeby powiedzieć Polkom i Polakom, że Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów - oznajmił. - Pójdziemy 9 czerwca, żeby 10, 11, 12 czerwca z uśmiechem i z dumą powiedzieć: "to są Polacy w Europie" - dodał.

"Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

- Chcę was dzisiaj błagać, żebyście nie zwątpili, żebyście w siebie nie zwątpili - zaapelował szef rządu.

- Macie pełne prawo narzekać na to, że nie wszystko idzie tak szybko i tak sprawnie, jakbyście chcieli. Ja czasami żałuję, że posiedzenia rządu nie są jawne, ale jakbyście słyszeli, co ja mówię do moich ministrów co wtorek, to czasami uszy by zwiędły - mówił. - Każdego dnia zaciskam pięści i zęby i myślę: musi być szybciej, musi być sprawniej - dodał.

- Proszę was o zrozumienie. Bądźcie wobec nas twardzi, bądźcie wobec swojej władzy bezwzględni wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie czasami sprostać zadaniom czy waszym marzeniom - zaapelował. Zwrócił się jednocześnie o to, by nie wyciągać z tego "wniosków fatalnych dla nas wszystkich, na przykład wniosku takiego, że 'nie było warto'".

- Jestem gotów bronić tego w debacie z każdym, że to, co wy zrobiliście 15 października (...) to największy skarb. Nikt z nas nie chciałby dożyć chwili, w której zobaczylibyśmy, że przez to, że nie zagłosowaliśmy, oni wróciliby ze swoimi funduszami patriotycznymi, funduszami sprawiedliwości i śmialiby się nam w twarz - powiedział Tusk. - Nawet jeśli nie zawsze jesteście ze mnie i z moich ludzi zadowoleni, nie oddajcie im znowu Polski. Polska jest wasza, Polska jest dla ludzi uczciwych, dla ludzi wolnych. Nie dla łajdaków, którzy sprzedaliby ojczyznę za pięć groszy - podkreślił.

Przypomniał, że jedno z czterech zobowiązań, które podjął na wiecu rok temu, brzmiało: "rozliczymy zło". - Chcecie szybciej? Będzie szybciej. Zobaczcie, każdego dnia dochodzą nowe fakty, każdego dnia mi i moim ludziom udaje się pobudzić do działania urzędników, prokuraturę, policję - przekonywał premier.

Wskazywał, że po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że narodził się "raj na ziemi". - Wyobraźcie sobie, gdyby nasze pokolenie po wygranych wyborach w czerwcu 1989 powiedziało: "nie podoba nam się, wracamy do komunizmu". My nie możemy w żaden sposób tak pomyśleć dziś - podkreślił.

- Chcę Wam powiedzieć, że jeśli tak naprawdę Kamiński, Kaczyński, Wąsik, Obajtek, PiS, kogoś się boi, to was. Jak was nie będzie, to przestaną się bać. Ekipy rządowe są wynajęte przez was. To wy jesteście strażnikami wolności i niepodległości, uczciwości - powiedział.

- Powiem wam szczerze, dlaczego idzie powoli. Bo ktoś z koalicji rządzącej powie: a może te rozliczenia niepotrzebne. Bo jakiś prokurator pomyśli: a może oni znowu przegrają wybory (...). A jakiś urzędnik sobie myśli: ja się może schowam cicho, poobserwuję, bo nie wiadomo, na którą stronę się przechyli - mówił premier. - Bez was nie mamy szans. Z wami oni nie mają szans. Dlatego proszę was - nie ustępujcie ani na krok - zaapelował Tusk.

Wałęsa: wasz sukces zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty

Na wiecu przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa. Przekazał, że gdy odnosił sukcesy, "kierował się tylko praktycznym widzeniem świata". - Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie - zauważył.

Dodał, że chce się podzielić też kilkoma uwagami, "aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces". - Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę - powiedział.

Wspominał też rok 1989. - Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują - mówił pierwszy przewodniczący Solidarności.

Czytaj też: Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym. Autobusy i tramwaje mogą zmienić trasy

Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty
Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobistyTVN24

Apelował do zebranych, by "szanowali Tuska" i dali szansę jemu oraz "jego drużynie". - Los dał Polsce wielkiego polityka. Polityka, który dociągnie Polskę do Europy i dlatego honorujcie jego drużynę, pomagajcie jego drużynie. On naprawdę wie, co robi i naprawdę poprowadzi nas, poprawi wszystkie mankamenty, które PiS spowodował. (...) Wspierajcie go, pomagajcie osiem lat. Po ośmiu latach sobie zróbcie, co chcecie. On w ośmiu latach zdąży zrobić porządek w Polsce - przekonywał Wałęsa.

- Uwierzcie mu, dajcie mu szansę - dodał.

Lech Wałęsa na wiecu 4 czerwcaPaweł Supernak/PAP

Rudzińska-Bluszcz o Funduszu Sprawiedliwości: poczułam niedowierzanie, a później grozę

Prawniczka, wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - która również zabrała głos - mówiła o sprawie związanej z aferą Funduszu Sprawiedliwości. W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące okresu, kiedy u władzy było PiS. Publikowane są również taśmy, na których miały zostać nagrane osoby odpowiedzialne za zarządzanie Funduszem.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TEMAT FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI >>>

Rudzińska-Bluszcz przekazała, że gdy sześć miesięcy temu rozpoczęła pracę w resorcie, "poznawała szczegóły działania Funduszu Sprawiedliwości od wewnątrz". - Wcześniej wiedziałam to wszystko, co my tutaj zgromadzeni: że były jakieś nieprawidłowości, oskarżenia o kolesiostwo, że był brak procedur. Natomiast nic, co wcześniej słyszałam, co czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości - przyznała.

Wskazywała, że "brakowało dokumentów, brakowało informacji". - Dyrektorka Departamentu dzień przed naszym przyjściem odeszła. Pozostali pracownicy również rezygnowali z pracy albo odchodzili na długotrwałe zwolnienia. Część później została zatrzymana w toku toczącego się postępowania karnego - wyliczała.

Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozę
Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozęTVN24

- Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości, najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę - oświadczyła. Dlaczego? Dlatego, że zasady, na jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, nie mieściły mi się w głowie. Nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych - mówiła.

I dodała: - Nie mogłam uwierzyć, że zasady według jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, to zasady opracowane w ministerstwie i to w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przedstawiła też "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości". Pierwsza to - jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych". - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz. - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu Zamkowym
Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu ZamkowymTVN24

Trzaskowski: będziemy wzorem dla całej Europy i świata

- Tak, jak wygraliśmy 15 października, tak wygramy 9 czerwca i w każdych kolejnych wyborach - ocenił natomiast prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Mówił, że pokonaliśmy komunę, populistów i jesteśmy oraz będziemy "wzorem dla całej Europy i dla całego świata". - Już nigdy nie damy sobie odebrać demokracji - podkreślił. - Dziękuję wam bardzo i zapraszamy na wybory - powiedział. Rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth poinformowała, że według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w wiecu wzięło udział około 25-30 tysięcy osób.

Tak relacjonowaliśmy to wydarzenie w tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 19:28

    Dziękujemy za Państwa uwagę i na tym kończymy naszą relację.

  • 19:27

    Wystąpienie Trzaskowskiego było ostatnim punktem wiecu. Wydarzenie dobiegło końca.

  • 19:16

    Wiceszef PO: Popatrzcie na listy PiS. Jaki, Obajtek, Kamiński – to są ludzie którzy jadą do Europy tylko po to, żeby do niej uciec. Nic nie są w stanie tam załatwić. Jadą tam tylko po to, żeby zadbać o siebie. Jak dbali o siebie przez ostatnie 8 lat. Nie pozwólmy im na to.

  • 19:14

    Trzaskowski: Teraz znowu potrzebne jest to, abyśmy byli razem i przekonywali wszystkich, że musimy iść do wyborów europejskich. Dzięki Tuskowi odzyskaliśmy wreszcie wpływ na to, co się dzieje w Europie. 

  • 19:14

    Trzaskowski: Dzisiaj spotykamy się po raz kolejny. 35 lat po tej magicznej dacie - 4 czerwca 1989 roku. Mamy powody do dumy, do satysfakcji, bo wiemy, że znowu Polska jest demokratyczna i silna, znowu ma ambicję, ma dużo i coraz więcej do powiedzenia w Europie i na świecie.

  • 19:12

    Prezydent Warszawy: Wygraliśmy wybory 15 października dzięki temu, że byliśmy razem, że uwierzyliśmy, dawaliśmy sobie tę energię i zaczęliśmy się do siebie uśmiechać.

  • 19:11

    Trzaskowski: Próbowano nam przez wiele lat zabrać dumę z 4 czerwca, próbowano wmówić inną wersję historii. Ale na szczęście to się nie udało.

  • 19:10

    Trzaskowski mówił, że w 1989 roku wszyscy rozumieli, że Polska może być dumna i na miarę naszych największych ambicji. 

  • 19:09

    Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski mówił natomiast: 4 czerwca i znowu jesteśmy razem, wielkie podziękowania dla was wszystkich. 

  • 19:03

    - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz.

    - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

  • 19:01

    Pierwsza to – jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych".

  • 19:01

    Oznajmiła, że przedstawi "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości" i które powstały w resorcie.

  • 19:00

    Fundusz Sprawiedliwości to świat postawiony na głowie – dodała.

  • 19:00

    Rudzińska-Bluszcz: Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę. Dlaczego? Dlatego, że zasady na jakich działał, nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych.

    Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozę

  • 18:59

    Przyznała, że słyszała już wcześniej o nieprawidłowościach. – Ale nic co wcześniej słyszałam, czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w departamencie Funduszu Sprawiedliwości. Brakowało dokumentów. Pracownicy rezygnowali z pracy - mówiła.

  • 18:57

    Mówiła też o Funduszu Sprawiedliwości, który "został stworzony po to, żeby pomagać ludziom". (W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące afery wokół Funduszu, kiedy u władzy było PiS)

  • 18:56

    Rudzińska-Bluszcz: Od 6 miesięcy jestem wiceministrą sprawiedliwości. Gdy dostałam tę propozycję, pomyślałam, że to będzie fascynujące móc uczestniczyć w tworzeniu państwa.

  • 18:55

    Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jako kolejna przemawiała na wiecu.

  • 18:50

    Lech Wałęsa: Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują.

  • 18:48

    O 1989 roku mówił, że "to był sukces narodu".

  • 18:48

    Były prezydent: Chciałem wam przekazać uwagi, które zdobyłem, aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces. Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę.

    Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty

  • 18:47

    Wałęsa: Słyszeliście tu, jak wielkie sukcesy odnosiłem. A kierowałem się tylko praktycznym widzeniem świata. Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie.

  • 18:46

    Kiedy Wałęsa mówił o swoim wieku, publiczność odśpiewała "Sto lat".

  • 18:44

    Za chwilę na scenie wystąpi Lech Wałęsa.

  • 18:44

    - Głosowanie to nasz przywilej, obowiązek i prawo. Pamiętajcie – mówiła natomiast Monika Wielichowska.

  • 18:43

    Chcę powiedzieć moim rówieśnikom: Nie, nie jesteśmy za młodzi. Musimy iść na wybory. Bo te wybory, to jest nasza przyszłość – mówiła Wojtkiewicz.

  • 18:42

    Przekonywała, że młodzi ludzie nie interesują się wyborami, bo często słyszą, że ich słowo się nie liczy, że się nie znają i są za młodzi.

  • 18:41

    Zofia Wojtkiewicz z Sopotu zabrała teraz głos. Mówiła między innymi o zaletach bycia członkiem UE.

  • 18:40

    Arłukowicz i Wielichowska podziękowali premierowi za przemówienie. 

  • 18:39

    Zwyciężymy. Trzymajcie się i do zobaczenia 9 czerwca – zakończył swoje przemówienie Donald Tusk.

  • 18:38

    Tusk wplótł w przemówienie także odrobinę humoru. - Czuję się coraz młodszy. Nawet żona uważa, że czasami dziecinnieję. Ale ten proces nie toczy się tak szybko, nie bójcie się – zażartował. 

  • 18:37

    Nie ustępujcie ani na krok – zaapelował. 

  • 18:36

    Tusk: Wy jesteście strażnikami wolności, niepodległości, uczciwości.

  • 18:36

    Tusk: Jeśli tak naprawdę Kaczyński, Kamiński, Wasik, PiS, Obajtek kogoś się boi, to was się boją. Jak was nie będzie, to przestaną się bać.

  • 18:35

    Bardzo potrzebuję waszej wiary, waszej siły - dodał.

  • 18:35

    Tusk: Po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że się u nas narodził raj na ziemi.

  • 18:34

    Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej - oświadczył. 

  • 18:33

    Apelował, żeby obywatele byli twardzi dla władzy, ale żeby jednocześnie nie wyciągali wniosków, że "nie warto było".

  • 18:32

    Premier: Ja chcę was dzisiaj błagać, dosłownie, błagać, żebyście w siebie nie zwątpili.

  • 18:32

    Tusk: Doprowadzę do tego, żeby wszyscy w Europie zgodzili się co do tej podniebnej kopuły, która będzie chroniła Polskę i całą Europę przed rakietami i pociskami ze wschodu. Z Rosji czy z Białorusi. To jest moje zobowiązanie.

  • 18:30

    Tam się toczy wojna każdego dnia, każdej godziny - podkreślał szef polskiego rządu.

  • 18:30

    Oni są tam po to, żeby bronić polskiej granicy przed prowokacjami - dodał, mówiąc o funkcjonariuszach.

  • 18:29

    Tusk: Czasami tak jest w życiu i polityka jest tego dosadną ilustracją, że czasem trudno pogodzić wartości.

  • 18:29

    Ta zorganizowana presja migracyjna ze strony Moskwy i Mińska powoduje, że tam naprawdę jest coraz trudniej - mówił.

  • 18:29

    Tusk mówił też o tym, o czym myśli, kiedy jest na granicy wschodniej, rozmawia z żołnierzami, Strażą Graniczną, policjantami.

  • 18:27

    Premier Donald Tusk: Jak nie pójdziemy na wybory 9 czerwca, to nikomu z was nie będzie do śmiechu. Nie tylko narazimy na szwank te sprawy największe, nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyny, ale tak po ludzku będziemy się po prostu też strasznie wstydzić. Nie ma mowy. Tu jesteście także po to, żeby też głośno Polkom i Polakom powiedzieć: Nie, Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów. 

  • 18:25

    Premier Donald Tusk przemawia na wiecu

  • 18:23

    Donald Tusk: Idąc do was, przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS do PE. To są tak naprawdę listy gończe, a nie listy do europarlamentu.

    Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe

  • 18:22

    Szef rządu: Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli. Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi którzy okradali Polskę przez tyle lat? To nie są gołe słowa.

  • 18:21

    Tusk: Tam w Brukseli też rozegrają się losy wojny i pokoju.

  • 18:21

    Premier: Na tym polega duma narodowa. Niczego nie musimy się wstydzić. Polska, Polki, Polacy nie mają powodu, żeby mieć jakiekolwiek kompleksy.

  • 18:19

    Tusk o międzynarodowych reakcjach na polskie wybory: Po 15 października wszyscy tworzyli szeroko oczy i mówili: w was jest nadzieja, w Polsce jest nadzieja.

  • 18:19

    Tusk: Słuchajcie, uwierzcie mi, tam na Kremlu dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa. Ten bój o to, kto będzie rządził w Polsce, a teraz bój o to, kto będzie rządził w Europie, to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice. 

  • 18:16

    Premier przekonywał, że wybory do europarlamentu, 9 czerwca, będą równie ważne jak te z 1989 roku.

  • 18:15

    Tusk: Jesteśmy skupieni na tym, aby Polska była silna, aby Europa była silna. Żeby Polacy byli zjednoczeni, żeby Europa była zjednoczona. Bo to jest jedyny sposób, aby uniknąć dramatu wojny tu na naszych ziemiach.

  • 18:14

    - Nic nie jest dane raz na zawsze, nie możemy zasnąć, nie możemy odpocząć – podkreślał.

  • 18:14

    Tusk: Byli w Polsce tacy, którzy popijali z rosyjskimi agentami i szukali sposobu, jak odsunąć od władzy tych, którzy budowali Polskę niepodległą przez lata. Przywódców prawdziwej Solidarności.

  • 18:13

    Donald Tusk o wydarzeniach z 1989 roku: To było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy znowu po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj.

  • 18:13

    Tusk: Sytuacja jest bardzo poważna.

    Donald Tusk: sytuacja jest bardzo poważna

  • 18:12

    Tusk: 4 czerwca rok temu przyszliście, przyjechaliście na ulice tego miasta, żeby pokazać z wielką determinację, że to, co stało się 15 października będzie możliwe. 

  • 18:11

    Premier: O co chodziło 4 czerwca 1989 roku? Chodziło o to, żeby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 mln Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska. I tu będzie Polska na wieki.

  • 18:09

    Tusk: Mi mowę odjęło. Tylku malkontentów i naszych oponentów mówiło: nie przyjdą, zmęczyli się. A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością.

  • 18:09

    Premier Donald Tusk pojawił się na scenie.

  • 18:08

    4 czerwca to jest data, w której wywalczyliśmy sobie prawo do demokracji – wspominał Arłukowicz.

  • 18:06

    Usłyszeliśmy także "Odę do radości" w wykonaniu chóru.

  • 18:03

    Chór odśpiewał ze sceny hymn.

  • 17:59

    Przed sceną zebrał się gęsty tłum. Wiele osób ma ze sobą flagi UE lub Polski. Widać również transparenty wyborcze.

    Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym

  • 17:53

    - Chcemy Europy silnej, zjednoczonej i bezpiecznej – mówił ze sceny europoseł Arłukowicz.

  • 17:50

    Wiec 4 czerwca. Pojawili się na nim politycy PO

  • 17:49

    Na placu Zamkowym zgromadzonych już witają członkowie PO – Monika Wielichowska i Bartosz Arłukowicz. 

  • 17:46

    Bartosz Arłukowicz, wiceprzewodniczący PO i eurodeputowany, mówił, że to powoli staje się tradycją, że "4 czerwca spotykamy się z ludźmi, dla których wartości demokratyczne są ważne".

    Bartosz Arłukowicz przed wiecem 4 czerwca

  • 17:32

    Warszawa. Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym. Objazdy autobusów i tramwajów

  • 17:26

    Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i kandydat do PE Marcin Kierwiński rozmawiał przed wiecem z reporterem TVN24.

    - Myślę, że będzie bardzo, bardzo dużo ludzi. Myślę, że pokażemy mobilizację, ale przede wszystkim siłę społeczeństwa obywatelskiego – ocenił. 

    - Myślę, że ci wszyscy, którzy byli w zeszłym roku na marszu, jak będą patrzeć na ten wiec, mocniej im serce zabije i przypomną sobie tę atmosferę, tę siłę, którą wtedy wszyscy mieliśmy i której teraz tak bardzo potrzebujemy – dodał.

    Kierwiński to "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4 obejmującym Warszawę oraz powiaty "okołowarszawskie": grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. Do tego okręgu wliczane są także głosy z zagranicy i ze statków.

    Warszawa przed wiecem 4 czerwca. Rozmowa z Marcinem Kierwińskim

  • 17:18

    Warszawa przed wiecem 4 czerwca

  • 17:15

    Witamy! Już o godzinie 18 ma rozpocząć się wiec Platformy Obywatelskiej i jej lidera, premiera Donalda Tuska na placu Zamkowym w Warszawie. Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

Autorka/Autor:akr/tok, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl