Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski dotyczyły naruszeń "przepisów dyrektywy ws. ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy ws. ochrony dzikiego ptactwa poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw".
"Drugi zarzut Komisji dotyczy braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu" - wskazano w komunikacie TSUE.
Polskie władze przegrywają przed TSUE
"Trybunał doszedł do wniosku, że wprowadzone do ustawy o lasach domniemanie, zgodnie z którym gospodarka leśna wykonywana według wymagań dobrej praktyki nie narusza przepisów o ochronie przyrody, jest równoznaczne z umożliwieniem odstępstwa, w sposób ogólny, od przepisów wdrażających do polskiego prawa [unijnej - red.] dyrektywy" - zaznaczył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
DECYZJA TSUE WS. LASÓW I OCHRONY PRZYRODY
Dodał, że "jest to nie do pogodzenia z nałożonym na państwa członkowskie obowiązkiem ustanowienia ścisłej ochrony gatunków zwierząt i ptactwa, jak również podjęcia działań dla ochrony siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków".
W decyzji wskazano, że "w ocenie Trybunału prawo polskie (…) nie odpowiada określonym w ww. dyrektywach warunkom, które państwa członkowskie powinny przestrzegać, jeśli, na zasadzie wyjątku, zamierzają wprowadzić odstępstwa od rozwiązań przyjętych w prawie Unii".
TSUE o planach urządzania lasu i możliwości wystąpienia do sądu
"Trybunał stanął na stanowisku, że plan urządzenia lasu może odpowiadać pojęciu planu lub przedsięwzięcia, które mogą na ów teren w istotny sposób oddziaływać (…). Rodzi to konieczność umożliwienia wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie, pod względem merytorycznym, formalnym legalności planów urządzenia lasu" - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
"Trybunał przypomniał jednocześnie, że dostęp do sądu musi spełniać wymogi jasności i precyzji i nie może być obwarowany dodatkowymi kryteriami" - dodano.
Autorka/Autor: ft//now
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24