Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie dotyczącej sędziego dublera w polskim TK 

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu
Źródło: TVN24

Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu - uznał w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Chodzi o fakt, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone, Mariusz Muszyński.

Przed dziewięcioma laty lokalny producent trawników z Leszna Dolnego (województwo lubuskie) wystąpił o odszkodowanie od państwa, po tym jak dziki zniszczyły część jego pola. Sądy wszystkich instancji wydały wyroki niekorzystne dla przedsiębiorcy, ale jeden z wątków sprawy trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Tam sprawę rozpatrywał skład z Mariuszem Muszyńskim, tzw. sędzią dublerem, który został wybrany do Trybunału na jedno ze stanowisk obsadzonych już wcześniej przez Sejm.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Trybunał z Muszyńskim w składzie nie uwzględnił skargi firmy, dlatego prawnicy przedsiębiorstwa skierowali sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, skarżąc się na nieodpowiednią obsadę polskiego TK.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Źródło: Shutterstock

- Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jest niezwykle ważny dla tego, co dzieje się w Polsce. ETPCz uznał, że w sytuacji, w której w Trybunale Konstytucyjnym, w składzie orzekającym, zasiadał sędzia, który został wybrany na wcześniej już obsadzone miejsce, zostało złamane prawo do sądu i prawo do rzetelnego procesu – tłumaczył wyrok reporter TVN24 Michał Tracz.

PRZECZYTAJ WYROK EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA >>>

Jak mówił, "oznacza to, że trochę legło w gruzach to, o czym mówili prawnicy i posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzili, że zgodne z prawem jest to, by na nowo powołać cześć członków Trybunału Konstytucyjnego".

W wyniku piątkowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Polska musi zapłacić firmie 3418 euro. 

ETPCz wyda wyrok w sprawie sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym
ETPCz wyda wyrok w sprawie sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym
Źródło: TVN24

RPO: rozprawa o niezwykle ważnym znaczeniu

Jeszce przed wydaniem wyroku biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oświadczyło, że "sprawa ta ma niezwykle ważne znaczenie dla obywateli Polski i ich prawa do sądu". RPO jest zdania, że wadliwe powołanie sędziego rzeczywiście powoduje wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia wydanego w składzie z jego udziałem.

"Sędziowie dublerzy cały czas mogą się obawiać, że prezydent przyjmie ślubowanie pierwotnie wybranych sędziów, nie mogą więc czuć się pewnie. Trybunał został podporządkowany, a władza wykonawcza w efekcie zyskała narzędzie do formalnego legalizowania ustaw przyjętych przez parlament mimo ich widocznych wad konstytucyjnych. To pozwoliło na przyjmowanie ustaw sądowych, których niekonstytucyjność staje się coraz poważniejszym problemem dla Polski i Polaków" – napisano na stronie RPO.

Czytaj także: