"To się jeszcze nie zdarzyło w historii". 18-latek z Polski wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków

"To się jeszcze nie zdarzyło w historii Eurowizji"
"To się jeszcze nie zdarzyło w historii Eurowizji"
tvn24
tvn24Łukasz Dyczko zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków

- Myślę, że najtrudniejsza rzecz to jest psychika. Trzeba do takiego konkursu nie tylko podejść od strony technicznej, to nie jest najważniejsze - podkreślił na antenie TVN24 Łukasz Dyczko. 18-letni saksofonista w sobotę został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Polak wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina. Finałowy koncert odbył się w sobotę w Kolonii.

"To spore zaskoczenie"

- To spore zaskoczenie dla saksofonisty, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze w historii Eurowizji, by saksofon zwyciężył. A to się stało - cieszył się Łukasz Dyczko.

Jak podkreślił młody muzyk, do osiągnięcia sukcesu na konkursie tej rangi nie wystarczają jednak same zdolności muzyczne. - Myślę, że najtrudniejsza rzecz to jest psychika. Trzeba do takiego konkursu nie tylko podejść od strony technicznej, to nie jest najważniejsze. Taki konkurs wymaga wielkiego skupienia i wielkiej świeżości, myślę, że on weryfikuje zdobyte doświadczenie

Łukasz Dyczko przyznał jednocześnie, że wygranie Eurowizji jego doświadczenie znacznie powiększyło. - Nabrałem pewności siebie, jeśli chodzi o instrumenty. Bo jednak w "klasyce" fortepian, skrzypce czy wiolonczela stoją znacznie wyżej w hierarchii, częściej możemy oglądać je na salach koncertowych - stwierdził.

Trzeci sukces Polaka

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18. roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze w Wlk. Brytanii.

Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 r. pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

Łukasz Dyczko - nowa polska gwiazda muzyki poważnej
Łukasz Dyczko - nowa polska gwiazda muzyki poważnejtvn24

Autor: mm/kk / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości