Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wskazał pułkownika Wiesława Kukułę na dowódcę Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
– To bardzo istotny moment w historii polskich sił zbrojnych. Powstaje nowa formacja, powstaje nowy rodzaj sił zbrojnych. Powierzamy w ręce człowieka, który przez lata dowodził jedną z najważniejszych jednostek polskich sił zbrojnych, sił specjalnych. Powierzamy w jego właśnie ręce los tej tak ważnej i istotnej dla polskiego wojska formacji. Formacji, z którą łączymy olbrzymie nadzieje wynikające z zagrożeń, które stoją przed Polską - powiedział na uroczystości wręczenia nominacji szef MON. Płk. Kukuła ma 44 lata, urodził się w Częstochowie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności, ukończył także Wojskową Akademię Techniczną. Po szkole oficerskiej pełnił służbę w 1. Pułku Specjalnym na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. Służył w czasie misji w Iraku. Od 2006 w Dowództwie Wojsk Specjalnych, od 2012 dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Na pułkownika został mianowany w 2008 roku.
Obrona terytorialna
Utworzenie obrony terytorialnej to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Ma ona stać się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych.
Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.
Płk Kukuła będzie odpowiadać za kwestie organizacyjne dotyczące przygotowania trzech brygad na granicy wschodniej. Pracami koncepcyjnymi zajmuje się dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Grzegorz Kwaśniak.
Autor: kło / Źródło: MON, PAP
Źródło zdjęcia głównego: MON