Podpisanie przez patriarchę Cyryla I i przewodniczącego Episkopatu Polski przesłania obu Kościołów wzywającego do pojednania i dialogu to kolejne wydarzenie świadczące o poprawie stosunków polsko-rosyjskich - uważa Bronisław Komorowski. - To nie jest sztuka przyjaźnić się i współpracować jak nie ma żadnych problemów i nie ma sprzecznych interesów - powiedział prezydent w programie Macieja Wierzyńskiego "Horyzont".
Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że do niedawna relacje między Polską i Rosją były napięte ale obecnie - jego zdaniem - to się zmienia.
- My jesteśmy w NATO i UE i do niedawna Rosja widziała w tym zagrożenie dla swoich interesów. Ale dzisiaj odnoszę wrażenie, że ma to przemyślane już, (...) i nawet widzi w tym swoją szansę, na zbliżenie ze światem zachodnim. Bo to jest warunkiem szybkiego rozwoju Rosji - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent dodał, że współczesny świat jest "tak zbudowany, że ma się sprzeczne interesy" ale mimo to należy "uczyć się współżyć".
Jak dodał, pojednanie trzeba budować "ponad przezwyciężoną historią, w duchu prawdy, ale z myślą o przyszłości". - Należy budować pojednanie polsko-rosyjskie pokazując te fragmenty trudnej historii, które, tak jak Katyń, jak zbrodnie stalinowskie, uderzały i w Polaków, ale i w Rosjan - podkreślił Komorowski.
Polska jako przykład
W trakcie swojej wizyty Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I spotkał się z Bronisławem Komorowskim. Prezydent mówił w programie " Horyzont", że jednym z tematów poruszanych w rozmowie była różnica w podejściu do wartości demokratycznych i do praw człowieka.
- Z patriarchą rozmawiałem o tym dając mu dobry przykład Polski. Mówiliśmy o ogromnych rzeszach młodych ludzi głęboko zaangażowanych w Kościół i wiarę w czasie, kiedy Polska w pełni korzysta także z dobrodziejstwa bycia cząstką świata zachodniego, a nie wschodniego - powiedział prezydent.
Tarcza antyrakietowa
Po wycofaniu się Amerykanów z pomysłu budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, Bronisław Komorowski zaproponował rządowi budowę własnego systemu tego typu, który stał by się elementem wspólnej tarczy krajów NATO. Prezydent przyznał w rozmowie z Maciejem Wierzyńskim, że kwestia ta jest źródłem napięć w stosunkach polsko-rosyjskich.
- Jednak szef sztabu armii rosyjskiej, co się nie zdarzyło przez ostatnie 20 parę lat, po raz pierwszy mówił o możliwości zastosowania uderzeń prewencyjnych. Na wypadek montowania amerykańskiej tarczy antyrakietowej między innymi w Polsce. To są wypowiedzi, które tworzą zły klimat - powiedział Komorowski.
Prezydent dodał, że do takich wypowiedzi należy podchodzić spokojnie. - Uważam, że każde państwo powinno mądrze reagować. Nie histerycznie, nie protestem tylko i wyłącznie, ale własnymi decyzjami - stwierdził Komorowski w TVN24.
Polska w strefie euro. Kiedy?
Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego nasz kraj powinnien przystąpić do strefy euro, ale w dogodnym dla Polski momencie.
- Warto posiadać zdolność do strefy euro, która prawdopodobnie, ale podkreślam prawdopodobnie, stanie się ośrodkiem przyspieszonej, pogłębionej integracji europejskiej. Pod warunkiem, że się uzdrowi sama. Powinna Polska być przygotowana, ale to po stronie Polski jest wybranie momentu, kiedy uznamy, że to nam w wymiarze ekonomicznym będzie służyło - stwierdził Bronisław Komorowski.
Autor: km//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24