- Jeśli chodzi o obalenie komunizmu, dychotomicznego podziału świata, zrobił więcej niż Reagan z Thatcherową razem wzięci - mówił o Janie Pawle II w programie specjalnym "Kawa na ławę" z okazji kanonizacji Jana Pawła II Krzysztof Janik. Jan Rokita powiedział, że polski papież jest jednym z ludzi, "dzięki którym wierzy głębiej". Paweł Śpiewak zwracał zaś uwagę, że ojciec święty próbował otworzyć Kościół na inne kontynenty poza Europą.
W niedzielę o godz. 10.15 papież Franciszek ogłosił polskiego papieża Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego. Podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie, na której obecnych było ok. 800 tys. wiernych, papież Franciszek nazwał go "papieżem rodziny".
"Umiał rozmawiać z masami"
- Niewątpliwie wybitny polityk. W moim przekonaniu - jeśli chodzi o obalenie komunizmu, dychotomicznego podziału świata, zrobił więcej niż Reagan z Thatcherową razem wzięci. On dokonał rewolty mentalnej, komunikacyjnej - mówił o Janie Pawle II Krzysztof Janik.
Janik polskiego papieża uznaje nie tylko za wybitnego polityka, ale też rozmówcę.
- Umiał rozmawiać z masami, indywidualnie, z dużym poczuciem dystansu, autoironii. To był człowiek z krwi i kości, to był po prostu facet, a nie tylko jakiś, przepraszam za wyrażenie, święty - argumentował.
"Jedn z ludzi, dzięki którym wierzę głębiej"
Jan Rokita mówił z kolei, że dla niego sens pontyfikatu i obecności Jana Pawła II to pogłębienie wiary religijnej.
- Cała reszta to jest jedna wielka fikcja. Niewątpliwie Karol Wojtyła był nie jedynym, ale jednym z ludzi, którzy w moim życiu odegrali istotną rolę poprzez skłonienie do szukania bardziej głębokiej, bardziej prawdziwej wiary w to, co dziś słyszeliśmy na placu Świętego Piotra - w zbawienie i powszechne zmartwychwstanie na końcu historii. On jest jednym z ludzi, dzięki którym ja w to wierzę głębiej - tłumaczył w TVN24.
Rokita zwracał jednak uwagę, że w Polsce w zasadzie nie została podjęta żadna próba rzeczowej, krytycznej analizy dokonań Jana Pawła II.
- Mamy do czynienia przez te 9 lat od śmierci papieża w gruncie rzeczy wyłącznie z procesem hagiografii, ckliwych wspomnień - ocenił.
"Absolutnie zaufał Bogu"
Socjolog Paweł Śpiewak powiedział zaś, że dla niego papież Jan Paweł II mieści się w formule zdania "nie lękajcie się".
- To podstawowe przesłanie właściwe dla jego wszystkich przemówień i całego pontyfikatu - tłumaczył. Podkreślił przy tym, że obecność Jana Pawła II jest świadectwem "kogoś, kto absolutnie zaufał i oddał się Bogu".
Śpiewak mówił, że polski papież zdawał sobie sprawę, że Kościół musi się otworzyć na inne kontynenty poza Europą i jest Kościołem, który stoi po stronie najlepszych.
- To było dla mnie kluczowe przesłanie, które w związku z polskością ma niewiele wspólnego - podsumował.
"Byliśmy wyjątkowi"
Zdaniem Andrzeja Urbańskiego Jan Paweł II "wyjątkowość bycia Polakiem" zaimplementował całemu światu.
- Byliśmy wyjątkowi, byliśmy tak postrzegani przez cały świat i byliśmy kimś, kto dzięki niemu awansował do pierwszej ligi - powiedział. - Tego, co się dzisiaj dzieje w tym strasznym "znijaczeniu" polskim, banale polskim, strasznym powtarzaniu klisz z Zachodu, w ogóle nie było w latach 80., było 14 encyklik najmądrzejszego faceta w świecie - wspominał dalej Urbański.
Autor: nsz/tr/zp / Źródło: tvn24