Teczki ponad dwóch tysięcy funkcjonariuszy i TW jawne. ABW odtajniła akta


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odtajniła ponad dwa tysiące teczek tajnych współpracowników PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy SB. Do tej pory znajdowały się one w tzw. zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej. – To moja odpowiedzialność – mówi Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych.

- Od początku roku 2015 szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchylił zastrzeżenia dla 1080 akt tajnych współpracowników komunistycznej Służby Bezpieczeństwa oraz ponad 1200 byłych funkcjonariuszy SB – mówi dziennikarzom portalu tvn24.pl płk Maciej Karczyński, rzecznik ABW. 
Dlaczego?

- Przyczyną był brak przesłanek ich przechowywania z uwagi na bezpieczeństwo państwa – odpowiada rzecznik.

Biernacki: to moja odpowiedzialność

Co jednak spowodowało, że szef ABW polecił sprawdzenie tajnych materiałów ze zbioru zastrzeżonego IPN? - To moja odpowiedzialność. Jak tylko zostałem koordynatorem, poprosiłem szefa ABW o zweryfikowanie materiałów agencji zawartych w zbiorze zastrzeżonym IPN – mówi Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych.

Czy był jakiś konkretny powód, aby teraz zająć się teczkami tajnych współpracowników komunistycznych służb?

- Ten zbiór warto co jakiś czas weryfikować. Kilka lat temu wyszło na jaw, że w zbiorze zastrzeżonym IPN była teczka zbrodniarza hitlerowskiego. Dlatego należy go sprawdzać – odpowiada minister.

Czy decyzja o zweryfikowaniu teczek nie miała podłoża politycznego, jakiegokolwiek związku z wyborami?

- Nie. Zwróciłem się do szefa ABW kilka miesięcy temu, gdy obejmowałem urząd. Była to jedna z wielu ważnych decyzji podjętych w tak krótkim czasie. Nie chciałem być „malowanym ministrem”– odpowiada Biernacki.

Prawie 91 km akt

Aby dobrze zrozumieć sytuację, musimy wyjaśnić czym jest zbiór zastrzeżony Instytutu Pamięci Narodowej. Na wniosek szefów ABW i Agencji Wywiadu trafiają tam archiwalne materiały Służby Bezpieczeństwa, w tym m.in. teczki TW.

Natomiast na wniosek ministra obrony narodowej, działającego w imieniu Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, materiały komunistycznych służb wojskowych, które – według szefów MON, AW, ABW - muszą wciąż pozostawać tajne. 
Zbiór zastrzeżony powstał w 2004 roku.

– W archiwum IPN mamy prawie 90,5 km teczek. W ramach tego ok. 440 metrów bieżących to zbiór zastrzeżony – tłumaczy dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. I dodaje: - Mowa jest o dokumentach wytworzonych do 1990 roku. W przypadku dokumentacji SB datą graniczną jest 31 lipca, wtedy bowiem zakończyła się jej likwidacja.

W przypadku Wojskowej Służby Wewnętrznej i Zarządu II Sztabu Generalnego WP chodzi o dokumenty powstałe do 31 grudnia 1990 r.

Akta będą ogólnodostępne

Rafał Leśkiewicz tłumaczy, że szefowie służb cywilnych i minister obrony narodowej zastrzegają materiały, a prezes IPN musi ich wniosek uwzględnić i wskazane dokumenty umieścić w zbiorze zastrzeżonym. W przypadku odtajnienia procedura jest podobna, tyle że w drugą stronę. Szef służby kieruje wniosek o odtajnienie, a prezes IPN technicznie wykonuje go.

W rzeczywistości liczba wniosków o odtajnienie materiałów ze zbioru zastrzeżonego IPN, które spłynęły do instytutu, jest większa niż podaje to rzecznik ABW. Wynika to z tego, że swoją prośbę złożył także szef Agencji Wywiadu.
- Obecnie opracowujemy w sumie około 6 tysięcy jednostek archiwalnych, które znalazły się we wnioskach szefów ABW i AW o odtajnienie materiałów ze zbioru zastrzeżonego. Kilka dni temu wpłynęła do nas prośba od szefa ABW o odtajnienie kilkuset teczek tajnych współpracowników SB.

Dopiero po wpłynięciu odpowiednich dokumentów od służb specjalnych IPN może rozpocząć procedurę odtajniania akt. Każda teczka jest przez nas przeglądana. Po nabiciu pieczątki „jawne” wprowadzamy opis tych materiałów do informatycznego katalogu dostępnego w czytelniach dla badaczy i dziennikarzy. Od tego momentu akta stają się ogólnodostępne – tłumaczy dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

Leśkiewicz wyjaśnia także, że większa liczba wniosków o odtajnienie jest spowodowana tym, że wnioski obu szefów służb nie dotyczą tylko akt tajnych współpracowników komunistycznych służb, a także innych rodzajów dokumentów.

- Służby odtajniają wszystkie kategorie akt – mówi dyrektor. - Zbiór zastrzeżony to nie tylko akta tajnych współpracowników. Dokumentacja bezpieki dzieli się bowiem na następujące kategorie: akta administracyjne, osobowe (funkcjonariusze i pracownicy), operacyjne, czyli tajnych współpracowników, spraw operacyjnych, kontrolno-śledcze, i tzw. sprawy obiektowe, np. obserwacje opozycjonistów, czy np. obcokrajowców studiujących w PRL.

"Bezpieczeństwo państwa"

Najwięcej emocji w opinii publicznej wzbudzają teczki tajnych współpracowników. Jakimi przesłankami kierują się szefowie służb cywilnych i wojskowych, pozostawiając ich dane w zbiorze zastrzeżonym?

- Powołują się ogólnie na „bezpieczeństwo państwa” – odpowiada szef archiwum IPN. – Powstaje pytanie, co tak ważnego dla bezpieczeństwa państwa może być w aktach wytworzonych 25 lat temu przez komunistyczne służby, w aktach osób, które współpracowały najdalej do połowy 1990 roku? – pyta Leśkiewicz.

I odpowiada: - Analizując przenoszone do zbioru ogólnego dokumenty nie widzę powodów, dla których były one zastrzeżone przez ostatnie lata. Ale być może obecne służby mają swoje uzasadnienia tego stanu.

Zapytaliśmy o to ABW. – W każdej takiej sytuacji szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmuje decyzje o tzw. zbiorze zastrzeżonym. Wynika to z oceny merytorycznej zawartych materiałów w danej sprawie. Najważniejszą przesłanką, jaką się kieruje, jest bezpieczeństwo państwa – odpowiada płk Karczyński.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl