Hołownia apeluje, by "dać się ponieść sejmowej dramaturgii"

Źródło:
tvn24.pl
Szymon Hołownia o kandydaturze Agnieszki Buczyńskiej
Szymon Hołownia o kandydaturze Agnieszki BuczyńskiejTVN24
wideo 2/7
Szymon Hołownia o kandydaturze Katarzyny Pełczyńskiej-NałęczTVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 jest na liście kandydatów do rządu Donalda Tuska. Jak zastrzegł, o tym, czy faktycznie się w nim znajdzie, zdecyduje Tusk. - Z dużymi emocjami najpierw będę obserwował walkę Mateusza Morawieckiego o zdobycie 150-procentowej większości, a następnie głosowanie nad składem Rady Ministrów - powiedział Hołownia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia był w czwartek w Sejmie pytany m.in. o Agnieszkę Buczyńską, która miałaby znaleźć się w rządzie Donalda Tuska. Stwierdził, że nie jest to nowa kandydatka na liście nazwisk. - Jest jedną z kandydatek, które rzeczywiście są w puli. Ostateczne decyzje podejmie Donald Tusk po rozmowach z kandydatami - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: ZNAMY SKŁAD RZĄDU DONALDA TUSKA

Na pytanie reporterki TVN24 Agaty Adamek Hołownia potwierdził, że rozmowy na temat składu rządu są na tym etapie, w którym lista nazwisk spisana jest "nie ołówkiem, a długopisem". - Proszę pamiętać - wiem to z własnego doświadczenia - są takie środki, które pozwalają wymazywać również to, co napisze się długopisem. Jak rząd wyjdzie z Sejmu, to będziecie wiedzieli, jaki to jest rząd - mówił.

- Z dużymi emocjami najpierw będę obserwował walkę Mateusza Morawieckiego o zdobycie 150-procentowej większości, a następnie głosowanie nad składem Rady Ministrów. To jest rząd premiera Tuska. To on ostatecznie decyduje, może nas zaskoczy, może będzie coś, co zmusi nas do jakichś nieoczekiwanych sytuacji. Dajmy się ponieść tej sejmowej dramaturgii - zaapelował Hołownia.

Hołownia: w sprawie Hennig-Kloski nic się nie zmieniło

Do Sejmu we wtorek trafiła autopoprawka do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Z pierwotnego projektu usunięto propozycje dotyczące m.in. zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt miał umożliwić budowę wiatraków w odległości 300 metrów od zabudowań. Spotkał się z krytyką m.in. polityków PiS.

Projekt firmowała Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, od początku wymieniana w gronie kandydatek do nowego rządu. Miałaby stanąć na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie część mediów informowała w ostatnich dniach, że w związku z kontrowersjami w sprawie zgłoszonego projektu funkcję ministra może objąć inna osoba.

CZYTAJ TEŻ: Zmiana kandydatki na ministra w rządzie szykowanym przez Tuska? Paulina Hennig-Kloska odpowiada

Hołownia oświadczył w czwartek, że w sprawie Pauliny Hennig-Kloski "nic się nie zmieniło i nadal jest na tej liście". - Korektor w jej sprawie nie został użyty i nie wydaje mi się, żeby był powód, żeby został użyty - zaznaczył w odpowiedzi na pytanie reporterki Agaty Adamek z TVN24.

- Jeżeli ktoś z naszych serdecznych przyjaciół z drugiej strony sceny politycznej ma jakieś uzasadnione wątpliwości, to bardzo prosimy, żeby zaczął dzielić nimi w sposób zdecydowanie bardziej konkretny niż tylko na bazie wolnych skojarzeń - dodał.

Hołownia ocenił, że Prawu i Sprawiedliwości w "awanturze związanej z wiatrakami" chodziło o to, żeby skłócić większość parlamentarną. - Chodziło im też o to, żeby mogli nadal czuć się, że oni są rządem, a my jesteśmy opozycją. Podczas gdy prawda od 15 października jest de facto odwrotna: to my jesteśmy większością, a oni są w opozycji - przypomniał przewodniczący Polski 2050.

- Cała ta mimikra doprowadziła do tego, że w pewnym momencie otworzyło się pole do popełniania błędów. Uważam, że w przypadku komunikowania tej ustawy, prac nad tą ustawą, błędy zostały popełnione - przyznał.

Szymon Hołownia o "awanturze wiatrakowej"
Szymon Hołownia o "awanturze wiatrakowej"TVN24

Pytany, czy ktoś związany z projektem tej ustawy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, stwierdził, że to "kwestia wewnętrzna tych, którzy nad tą ustawą pracowali, liderów kół, klubów". - Znajmy też miarę. Nie zostało uchwalone żadne prawo. Nie pojawiły się żadne udowodnione sygnały o tym, że ktokolwiek próbował tutaj w nielegalny sposób na proces stanowienia prawa wpływać. Ustawa została wyczyszczona z tych wątpliwych rzeczy i zostanie złożona jako projekt rządowy, bo my z postulatu energii zrobionej z wiatru oczywiście nie zrezygnujemy. Tylko po prostu będzie temu nadany inny tryb. Mam nadzieję, że ona również szybko powstanie - zadeklarował.

Marszałek Sejmu zapytany został o zachowanie posła Przemysława Czarnka na sali plenarnej w trakcie czwartkowych obrad. Pytający dziennikarz relacjonował, że Czarnek krzyczy z ław sejmowych i podchodzi do mównicy "bez trybu". - Takie rzeczy się dzieją? Dobrze, że zaraz wracam na salę sejmową. Będę mógł przyjrzeć się zachowaniu pana posła Czarnka. Cóż, kultura w relacjach międzyludzkich to nie jest coś, co uzyskuje się wraz z zaświadczeniem Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na posła czy senatora i nic na to poradzić nie można. Natomiast jeżeli pan poseł Czarnek poprzestanie na spektakularnym prezentowaniu swojego braku dobrego wychowania i kultury, to pół biedy. Jeżeli zacznie zakłócać w jakiś sposób pracę czy powagę Sejmu, to będziemy zajmować się tym w trybie, który przewiduje Regulamin Sejmu - oświadczył Hołownia.

Szymon Hołownia o zachowaniu posła Czarnka
Szymon Hołownia o zachowaniu posła CzarnkaTVN24

Hołownia mówił też, że kwestia tego, jak zostanie podzielona liczba miejsc w ewentualnej komisji śledczej dotyczącej wyborów kopertowych jest tematem analiz. - Mamy problem z małą liczebnością przewidzianą przez ustawę o komisji śledczej. Nie może być w niej więcej niż 11 posłów - wyjaśnił.

- Jednocześnie ustawa wymaga od nas zarówno reprezentatywności - tego, żeby wszyscy reprezentowani w Konwencie Seniorów - mieli tam (w komisji śledczej - red.) swoje miejsce, jak i proporcjonalności, bo jest napisane, że stosownie do liczby. Matematyka sejmowa jest tutaj bardzo trudna. Przy dzisiejszych proporcjach bardzo trudno jest dobrze ułożyć ten parytet - tłumaczył. Zaznaczył, że tryb formalny prac nad powołaniem komisji śledczej jest taki, że najpierw Sejm musi komisję powołać, a następnie Prezydium Sejmu może uchwalić parytet i podział miejsc. Następnie, "w trzecim kroku", marszałek Sejmu wyznaczy termin zgłaszania kandydatów na członków.

Hołownia potwierdził, że według różnych ekspertyz może zdarzyć się tak, że po cztery miejsca przypadną Koalicji Obywatelskiej i Prawu i Sprawiedliwości, a Konfederacja nie będzie mieć żadnego reprezentanta. - Dostaliśmy na stół wyliczenia w bardzo różnych wariantach. W tej chwili musimy podjąć taką decyzję, która sprawi, że będziemy mieli poczucie, że zrealizowaliśmy tę ustawę i nikt nie będzie podawać w wątpliwość samych fundamentów tej komisji - powiedział.

- Nie widziałem algorytmów, w którym PiS miałby cztery i pół (miejsca - red.). Poseł Suski często wchodzi ze mną w polemikę w sprawie tak zwanej - jak to on mówi - neomatematyki. Mu się te parytety zawsze nie zgadzają. Pracowicie je wylicza, ale jeżeli chodzi o rozmowę z posłem Suskim na temat neomatematyki, to przypomnijmy, że jest to człowiek, który dzisiaj powiedział, że prawdopodobieństwo wyboru Mateusza Morawieckiego na premiera, czy uzyskania wotum zaufania, wynosi 150 procent. Zatem zawsze bardzo chętnie w spory na temat neomatematyki z posłem Suskim będę wchodzić - oświadczył Hołownia.

Marszałek Sejmu wyraził przekonanie, że wolałby, aby wszystkie kluby reprezentowane w Konwencie Seniorów miały przedstawicieli w komisji. - Kancelaria Sejmu wylicza na podstawie maszyn, algorytmów matematycznych, którymi robi to od pierwszej kadencji Sejmu. Tu nie ma żadnej magii. Musimy dzisiaj w tej sprawie podjąć decyzje polityczne - powiedział, deklarując, że te decyzje zostaną ogłoszone wieczorem.

Szymon Hołownia o parytetach w komisji śledczej
Szymon Hołownia o parytetach w komisji śledczejTVN24

Autorka/Autor:tmw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przesłuchanie byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej trwało tylko około 20 minut. Rozpoczęło się od wniosku jego pełnomocnika o wyłączenie z obrad przewodniczącego. Po głosowaniu wniosek przepadł. Po udzieleniu odpowiedzi na pierwsze pytanie Wawrzyk skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. O godzinie 15 ma przesłuchać dawnego współpracownika Wawrzyka - Edgara K.

Afera wizowa. Piotr Wawrzyk odmówił składania zeznań przed komisją śledczą

Afera wizowa. Piotr Wawrzyk odmówił składania zeznań przed komisją śledczą

Źródło:
TVN24

Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego przekazał, że powodem śmierci Aleksieja Nawalnego był zakrzep krwi. Doniesienia na ten temat nazwał "mniej więcej potwierdzonymi". Taka informacja pojawiła się już wcześniej, w przekazach rosyjskiej prokremlowskiej i propagandowej telewizji RT (dawniej Russia Today). Otoczenie zmarłego rosyjskiego opozycjonisty, kwestionuje te informacje i podaje nowe okoliczności dotyczące śmierci Nawalnego. "Miał zostać wymieniony".

Otoczenie Nawalnego podaje nowe okoliczności jego śmierci. "Miał zostać wymieniony"

Otoczenie Nawalnego podaje nowe okoliczności jego śmierci. "Miał zostać wymieniony"

Źródło:
Radio Swoboda, tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosła Ryszarda Czarneckiego "w związku z podejrzeniem zawyżenia kosztów podróży służbowych o kwotę ponad 200 tysięcy euro" - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu europosła PiS

Jest wniosek o uchylenie immunitetu europosła PiS

Źródło:
tvn24.pl

Przemówienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, będące ostrą reakcją na kłamliwą wypowiedź rosyjskiego ambasadora, wzbudziło słowa uznania na świecie. Amerykańska stacja Bloomberg ocenia, że "polski minister z dnia na dzień stał się sensacją", a były premier Szwecji nazwał wystąpienie Sikorskiego "klasykiem". "Po nim nie zostało wiele z Rosji" - ocenił.

Radosław Sikorski "z dnia na dzień stał się sensacją". "Znajomość historii pomaga"

Radosław Sikorski "z dnia na dzień stał się sensacją". "Znajomość historii pomaga"

Źródło:
Bloomberg, Sky News, tvn24.pl

Arcybiskup Andrzej Dzięga, który miał wiedzieć o wykorzystywaniu nieletnich przez księdza Andrzeja Dymera i pozostać w tej sprawie bezczynnym, złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Duchowny zachowuje się, jakby podjął tę decyzję samodzielnie i bez związku z kierowanymi pod jego adresem oskarżeniami, a Nuncjatura Papieska mówi dobitnie: to skutek tuszowania pedofilii.

Kontrowersje wokół rezygnacji i listu arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Komunikat nuncjatury

Kontrowersje wokół rezygnacji i listu arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Komunikat nuncjatury

Aktualizacja:
Źródło:
RMF FM, TVN24

Jest mi przykro, że dzisiaj z Budapesztu i z Bratysławy płyną dwuznaczne sygnały, jeśli chodzi o Putina i Rosję. Wtorkowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej wyjaśni, czy ten format ma jeszcze sens - powiedział Donald Tusk.

Donald Tusk: wrócę z Pragi i powiem, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens

Donald Tusk: wrócę z Pragi i powiem, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens

Źródło:
TVN24

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Kanady Justin Trudeau składa wizytę w Polsce. Najpierw spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przed południem Trudeau przyjął w Kancelarii Premiera szef rządu Donald Tusk. Po rozmowie szefowie rządu pojawili się na konferencji prasowej. W jej trakcie Tusk mówił między innymi o "300 miliardach dolarów" zamrożonych rosyjskich aktywów, które Zachód powinien przekazać Ukrainie.

Premier Kanady w Polsce. Spotkania Trudeau z Tuskiem i Dudą

Premier Kanady w Polsce. Spotkania Trudeau z Tuskiem i Dudą

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czerwony kombinezon, białe buty i kask, a na piersi numer "1". Jeszcze tylko kijki w dłonie, kilka przysiadów i wymachów, i prezydent Polski jest gotowy do zjazdu. Tak wyglądała rozgrzewka Andrzeja Dudy przed niedzielnym slalomem na Kasprowym Wierchu.

Rozgrzewka prezydenta na Kasprowym Wierchu. "Dobra, kochani, możemy ruszać"

Rozgrzewka prezydenta na Kasprowym Wierchu. "Dobra, kochani, możemy ruszać"

Źródło:
tvn24.pl, "Tygodnik Podhalański"

Policja bada sprawę wypadku, do którego doszło w centrum handlowym w Suwałkach (woj. podlaskie), gdzie dwuletnia dziewczynka straciła dwa palce u ręki. Z ustaleń wynika, że jechała z rodzicami ruchomymi schodami.

Wypadek na ruchomych schodach. Dwulatka straciła palce

Wypadek na ruchomych schodach. Dwulatka straciła palce

Źródło:
tvn24.pl

13-letnia Agnieszka Kuś spod Tarnowa (woj. małopolskie) wyszła z domu w poniedziałek wcześnie rano i do tej pory nie dała znać rodzinie, gdzie przebywa. Szukają jej służby, w tym 24 strażaków na quadach.

Strażacy na quadach i policja szukają zaginionej nastolatki

Strażacy na quadach i policja szukają zaginionej nastolatki

Źródło:
tvn24.pl

Podkomisja smoleńska chciała przytroczyć do dachu trabanta brzozę i tym rozpędzonym trabantem z brzozą na dachu uderzyć w stojącego na lotnisku Tu-154 - mówił wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Informacja o planach - ostatecznie porzuconych - przeprowadzenia takiego eksperymentu pojawiła się już w 2016 roku. Potwierdził to wtedy sam ówczesny szef podkomisji.

Rozpędzony trabant z brzozą na dachu i zderzenie z tupolewem. Taki był plan podkomisji Macierewicza

Rozpędzony trabant z brzozą na dachu i zderzenie z tupolewem. Taki był plan podkomisji Macierewicza

Źródło:
TVN24, TVP INFO

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca miesiąca renciści i wcześniejsi emeryci mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Zaliczają się do nich między innymi wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też o przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ważny termin dla części emerytów. Zostało mało czasu

Ważny termin dla części emerytów. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

W niedzielę wrocławskie służby wyłowiły z Odry w okolicy Wyspy Słodowej ciało 39-letniego mężczyzny. Sprawą zajęła się prokuratura.

Z Odry wyłowiono ciało mężczyzny

Z Odry wyłowiono ciało mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl

Pogrzeb opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinien odbyć się do końca roboczych dni tego tygodnia - poinformowali jego współpracownicy, cytowani przez agencję Reutera.

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy o możliwym terminie

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy o możliwym terminie

Źródło:
Reuters, trvi.com, meduza.io

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie opublikowali wyniki badań, z których wynika, że COVID-19 może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego kobiet. Skutki choroby w tej sferze najmocniej odczuwają panie, które przeszły tzw. long COVID.

Jak COVID-19 wpływa na życie seksualne kobiet. Najnowsze ustalenia naukowców

Jak COVID-19 wpływa na życie seksualne kobiet. Najnowsze ustalenia naukowców

Źródło:
The Journal of Sexual Medicine

Po występie Amy Schumer w popularnym programie telewizyjnym w internecie pojawiło się wiele niewłaściwych uwag na temat tego, jak zmienił się jej wygląd. Aktorka odniosła się do nich wyjaśniając, że zdiagnozowano u niej zespół Cushinga. W wywiadzie dla News Not Noise powiedziała o objawach, tłumacząc, dlaczego zdecydowała się mówić o tym publicznie.

Amy Schumer cierpi na zespół Cushinga. Wyjaśnia, dlaczego powiedziała o tym publicznie

Amy Schumer cierpi na zespół Cushinga. Wyjaśnia, dlaczego powiedziała o tym publicznie

Źródło:
CNN, News Not Noice

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Kreml wydaje setki milionów euro na propagandę, prowadzenie wojny informacyjnej i gloryfikowanie Władimira Putina przed marcowymi wyborami - wynika z wycieku kremlowskich dokumentów, które przeanalizował portal Frontstory. Duża część pieniędzy jest przeznaczona na działania dotyczące okupowanych terenów Ukrainy.

Wyciek dokumentów z Kremla. Ogromne pieniądze na wojnę informacyjną

Wyciek dokumentów z Kremla. Ogromne pieniądze na wojnę informacyjną

Źródło:
Frontstory

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Nie obędzie się jednak bez poważnych utrudnień.

Protest rolników w centrum Warszawy. "Jak podróżować? Na pewno nie samochodem"

Protest rolników w centrum Warszawy. "Jak podróżować? Na pewno nie samochodem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasażer samolotu lecącego z Falklandów zmarł przed lądowaniem w Chile. Jak przekazał mediom przedstawiciel miejscowych władz, 59-latek "mierzył się z z szeregiem problemów zdrowotnych". Sekcja zwłok wykaże, czy pasażer samolotu zmarł z przyczyn naturalnych.

59-letni turysta zmarł na pokładzie samolotu. Przesłuchano żonę

59-letni turysta zmarł na pokładzie samolotu. Przesłuchano żonę

Źródło:
The Independent

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę w Leżajsku, że styczeń tego roku to był "pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci". - Do tej pory było zawsze więcej - dodał. Na jego słowa zareagował premier Donald Tusk. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w mediach społecznościowych.

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Źródło:
TVN24, PAP

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że chce przyśpieszyć odbudowę Pałacu Saskiego. - Grób Nieznanego Żołnierza to jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy - powiedział. I podkreślił, że jest to jedyne miejsce, które jeszcze łączy wszystkich Polaków i potrzebuje godnego otoczenia.

Bartłomiej Sienkiewicz chce przyśpieszyć odbudowę Pałacu Saskiego. "To jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy"

Bartłomiej Sienkiewicz chce przyśpieszyć odbudowę Pałacu Saskiego. "To jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udał się do Paryża, gdzie w poniedziałek na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbędą się wielostronne rozmowy w sprawie Ukrainy. - Będziemy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, będziemy rozmawiali także o bezpieczeństwie w naszej części Europy, a więc bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo - oświadczył prezydent przed wylotem. 

Prezydent Duda leci do Paryża na rozmowy w sprawie Ukrainy

Prezydent Duda leci do Paryża na rozmowy w sprawie Ukrainy

Źródło:
TVN24, PAP

Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) ostrzega, że zakłócenia w żegludze zwiększają ryzyko dla światowego handlu. Jak wskazano, statki unikają kanałów sueskiego oraz panamskiego i szukają alternatywnych tras. Konsekwencją są "dłuższe odległości przewozu ładunków, rosnące koszty handlu i składki ubezpieczeniowe" - napisano w raporcie. Z prognoz wynika, że pełny wpływ wyższych stawek frachtowych konsumenci odczują w ciągu roku.

"Bezprecedensowe zakłócenia" w handlu. ONZ alarmuje

"Bezprecedensowe zakłócenia" w handlu. ONZ alarmuje

Źródło:
PAP

Zerowy PIT dla seniora to ulga dla tych osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie decydują się na pobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i nadal pozostają aktywne zawodowo. Na czym polega zerowy PIT dla seniora i jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać? Wyjaśniamy.

Zerowy PIT dla seniora. Co warto wiedzieć

Zerowy PIT dla seniora. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Gościem trzeciego odcinka "Autentycznych" był Michał "Mata" Matczak. Raper odpowiadał na pytania osób w spektrum autyzmu, zrobił duże wrażenie nie tylko na uczestnikach programu, ale i na widzach. "Autentycznych" można oglądać w Playerze.  

"Oby więcej takich programów z takimi ludźmi"

"Oby więcej takich programów z takimi ludźmi"

Źródło:
TVN24

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Benicach (woj. zachodniopomorskie) doszło do zatrucia bakteriami salmonelli. Na ten moment zakażonych jest 61 osób, w tym 41 dzieci i 20 nauczycieli. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym jedno dziecko. Trwa dochodzenie sanepidu.

Salmonella w szkole. Ponad 60 osób zakażonych, dwie w szpitalu

Salmonella w szkole. Ponad 60 osób zakażonych, dwie w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl, pacjent.gov.pl

W sobotę w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi blisko 8,2 miliona złotych. Totalizator Sportowy poinformował, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto. "Lokalny rekord"

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto. "Lokalny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Do wypadku doszło przy ulicy Spacerowej w Opolu. Mężczyzna pracował na drzewie i przycinał konary. Jeden z nich na niego spadł.

Mężczyzna przycinał drzewo. Został przygnieciony przez konar

Mężczyzna przycinał drzewo. Został przygnieciony przez konar

Źródło:
tvn24.pl

Podatek rolny opłacany jest od gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności rolniczej. Przy jego wyliczeniu pod uwagę bierze się cenę żyta. Ile podatek rolny wyniesie w 2024 roku?

Podatek rolny 2024. Jaka jest stawka? Do kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek rolny 2024. Jaka jest stawka? Do kiedy trzeba go zapłacić?

Źródło:
tvn24.pl

W jednym z domów w Łaziskach Górnych (woj. śląskie) wybuchł pożar. W oknie na poddaszu było widać 14-letniego chłopca, który nie mógł się wydostać i wołał o pomoc. Dzięki współpracy strażaków i policjantów, dziecko udało się bezpiecznie sprowadzić na ziemię.

14-latek wołał o pomoc. Był uwięziony w płonącym domu

14-latek wołał o pomoc. Był uwięziony w płonącym domu

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 49 lat zmarł Kenneth Mitchell, aktor znany z takich produkcji jak "Kapitan Marvel" i "Star Trek: Discovery". Informację o jego śmierci przekazała w mediach społecznościowych rodzina. Mitchell od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sytuacja na froncie w Ukrainie jest właściwie zamrożona - powiedział w poniedziałek w TVN24 doktor Adam Eberhardt, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute. Zwrócił uwagę, że "Rosjanie przez ostatnie miesiące nie odnieśli żadnych militarnych sukcesów". - To jest wojna na wykrwawienie się obu stron - stwierdził.

"To jest wojna na wykrwawienie"

"To jest wojna na wykrwawienie"

Źródło:
TVN24

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Zbliża się premiera długo zapowiadanego nowego programu TVN. - Będzie kolorowo, cekinowo, brokatowo, po prostu, wystrzałowo - zapowiadają producenci. "Czas na Show. Drag Me Out" już od wtorku 5 marca o godz. 21.35 w TVN i Playerze. 

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

Źródło:
TVN24