Szlakiem Lachertów

Źródło:
tvn24.pl
Maciej WierzyńskiTVN24

Strajk mediów przejął mnie bardzo, bo choć do współczesnych mediów mam stosunek ambiwalentny, to jednak dziennikarstwem obciążony jestem dziedzicznie. Mój dziadek pisał do gazet i pamiętam, że w jego domu, kiedy po zmywaniu podłogi wykładało się ją gazetami, to dziadek mój i mój ojciec, na czworakach, te stare gazety czytali. Felieton Macieja Wierzyńskiego.

Po 60 latach pracy w dziennikarstwie, na emeryturze postanowiłem zerwać z tym maniactwem. Poczułem się też zwolniony z obowiązku oglądania telewizji. Poszedłem za wskazówką mojej matki, która uważała, że z czytania gazet nic dobrego nie wynika, a ważne wiadomości i tak do niej dotrą.

Z tego wszystkiego, dla zabicia czasu - jak wspomniałem, jestem emerytem - czytam książki. Ostatnio nie mogę się oderwać od perypetii pisarzy skoszarowanych w Warszawie po wojnie w domu na ulicy Iwickiej 8a, opisanych z talentem przez Tomasza Jastruna. Wydawało mi się, że dzięki lekturom i własnym doświadczeniom - maturę zdawałem w 1954 roku - niczego nowego o tej epoce dowiedzieć się nie mogę. Tym bardziej, że różne reklamowe notki kładły nacisk na plotkarską stronę książki Jastruna. Plotkarska strona jest istotnie bardzo bogata, ale pozostaje dopełnieniem prowadzonej niby mimochodem analizy urabiania pisarzy na użyteczny instrument służący do budowania komunistycznej utopii w zniszczonej i umordowanej przez wojnę Polsce.

Dom na Iwickiej pod koniec lat 40. ubiegłego stulecia, kiedy Warszawa leżała w gruzach, został wyremontowany i przydzielono w nim mieszkania pisarzom pracującym w tygodniku "Kuźnica". Adres nie był pierwszorzędny pod żadnym względem. Na wracającego z Zachodu Juliana Tuwima czekało mieszkanie na Wiejskiej, a bardziej zaradni wyznaczeni do przesiedlenia na Iwicką postarali się o lepsze adresy. Marian Brandys, który w końcu wylądował na Iwickiej miał poczucie, że "Borejsza wybrał ten dom na złość literatom (…) wokół pusto, kilka gołębników (…) rezerwat literatów na pustyni. Dlatego jeszcze łatwiej było nam oderwać się od rzeczywistości". Wśród lokatorów Iwickiej byli Marian i Kazimierz Brandysowie, Artur Sandauer, Adolf Rudnicki, Paweł Hertz, Przybosiowie, Bohdan Czeszko. Był też Mieczysław Jastrun, ojciec Tomasza. I Tomasz, to wszystko opisał z godną podziwu szczerością. Przytoczył nawet rękopis nie wygłoszonej samokrytyki swego ojca, Mieczysława Jastruna. 

Wielu z tych ludzi znałem, wszyscy nie żyją. Pamięć ludzka jest zawodna i niesprawiedliwa. Jednym wiele, czasem za wiele, wybacza; innych skreśla bez oglądania się na to, co po sobie zostawili.

Na Powązkach często przechodzę koło zaniedbanego grobu Bohdana Czeszki. Trudno nawet odczytać, kto w tym grobie leży. Czeszko, przez tych, którzy jeszcze o nim pamiętają, przypisywany jest z racji biografii do środowiska partyjnych nacjonalistów - "partyzantów", jest też autorem przejmującej opowieści o bezsensie wojny - "Tren". Wydana została na początku lat 60., krytykowano ją za karykaturowanie wysiłku wojennego. "Wszyscy, którzy znali Czeszkę byli pewni jednego: bał się (…) Zgodna jest tez opinia, że był utalentowanym prozaikiem. Mało jednak napisał - winę ponosiły alkohol, polityka i jego uwikłania" - pisze Jastrun.

Wśród sąsiadów domu na Iwickiej Czeszko miał opinię dobrego człowieka. "Ludzie w okolicy wiedzieli, że Czeszko, gdy trzeba, pomoże" - pisze Jastrun. Mnie, choć nie mieszkałem na Iwickiej, tylko na Bielanych, Czeszko załatwił pierwszy w życiu telefon.

Takich jak Czeszko było więcej. Szantażowanych, złamanych, zrozpaczonych własnym upadkiem. To o takich pisała w "Dziennikach" Zofia Nałkowska: "Naprzód robią z człowieka szmatę, a potem nią powiewają".

W historii domu na Iwickiej pojawia się żona Juliana Przybosia, klasyka polskiej awangardy, a po wojnie pierwszego ludowego ambasadora w Szwajcarii. Przybosiowa prowadziła po wojnie w Ciechankach dom dla bezdomnych literatów. Dom mieścił się we dworze, rozparcelowanego majątku rodziny Lachertów. Spadkobierca, architekt, projektant budynku PKO w Warszawie na Marszałkowskiej, znanego "jako dom pod sedesami", oddał go ludowemu państwu. Przybosiowa po kilku miesiącach pracy miała dość. Wedle Jastruna mówiła: "Już wolę hodować świnie niż prowadzić dom dla pisarzy".

W maju 1945 roku kierowanie "domem dla pisarzy" przejęła moja matka. Mieszkaliśmy w Ciechankach przez całe lato i te kilka miesięcy zapamiętałem jako najwspanialsze wakacje w życiu. W szkole w Ciechankach dostałem promocję do trzeciej klasy szkoły powszechnej, z kolegami z tej szkoły paliłem pierwsze papierosy. Skręcaliśmy je z machorki kupowanej w miejscowym sklepiku. Za bibułkę służyły kopie rachunków dobrze prosperującego majątku Lachertów, znajdowane na strychu.  

Dwór w Ciechankach, przez lata rozpadająca się ruina - jest w remoncie. Od przyszłego roku ma tam funkcjonować Centrum Pracy Twórczej "Ciechanki". Według informacji "Dziennika Wschodniego" powstanie też siedmiokilometrowa trasa rowerowa "Szlakiem Lachertów". 

Dom na Iwickiej aż prosi się o jakąś tablicę pamiątkową. Albo chociażby prowadzącą do niego ścieżkę rowerową. Bo jest świadkiem epoki, w której władza, systematycznie robiła z ludzi szmaty. Strajk mediów jest protestem przeciw tej metodzie.

Autorka/Autor:Maciej Wierzyński

Maciej Wierzyński - dziennikarz telewizyjny, publicysta. Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniony z TVP. W 1984 roku wyemigrował do USA. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i uniwersytetu w Penn State. Założył pierwszy wielogodzinny polskojęzyczny kanał Polvision w telewizji kablowej "Group W" w USA. W latach 1992-2000 był szefem Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Od 2000 roku redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika". Od 2005 roku związany z TVN24.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

42-letnia Dominika Stelmach po raz drugi została globalną, a po raz ósmy lokalną zwyciężczynią biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

30-latek, który w nocy z piątku na sobotę miał dopuścić się zabójstwa partnerki swojego ojca, na wniosek prokuratury trafił na trzy miesiące do aresztu. Kobieta zmarła w skutek licznych ciosów nożem. Podejrzanemu grozi dożywocie.

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Źródło:
PAP

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24