Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny. Troje Polaków utonęło w Dominikanie. Współpracownik Roberta Ficy mówi, że Słowacja może wystąpić z Unii Europejskiej i NATO. W Hiszpanii runął wyciąg narciarski. Przedstawiamy sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 stycznia.
1. Netanjahu: Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny
W pierwszym publicznym wystąpieniu po zawarciu porozumienia z Hamasem, premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że zarówno prezydent elekt Donald Trump, jak i ustępujący prezydent USA Joe Biden "zgodzili się, aby Izrael wznowił ataki w Strefie Gazy, jeśli kolejne etapy porozumienia nie zostaną zrealizowane".
Netanjahu zapowiedział również, że w pierwszej fazie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy Izrael zwiększy liczbę swoich żołnierzy w tzw. korytarzu filadelfijskim. Jest to 14-kilometrowy pas ziemi wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Egiptem. Jak zauważa portal Times of Israel, zapowiedź Netanjahu wydaje się sprzeczna z warunkami zawartego z Hamasem rozejmu, który ma wejść w niedzielę rano.
2. Troje Polaków utonęło na wschodzie Dominikany
Do tragedii doszło przy plaży Arena Gorda niedaleko jednego z hoteli w Dominikanie. Utonęło troje Polaków i Portugalczyk.
"Potwierdzamy informację o utonięciu w miejscowości Punta Cana w Dominikanie trzech obywateli RP. Pragniemy zapewnić, że Konsul RP podejmuje w tej sprawie odpowiednie działania, pozostaje również w stałym kontakcie z lokalnymi służbami" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych redakcji Kontakt24.
3. Współpracownik Roberta Ficy mówi, że Słowacja może wystąpić z Unii Europejskiej i NATO
Wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji Tibor Gaszpar, jeden z najbliższych współpracowników premiera Roberta Ficy, z którym odwiedził w ostatnich dniach Moskwę, zasugerował w piątek wieczorem na antenie telewizji państwowej STVR, że kraj może wystąpić z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką sugestię odrzucił prezydent Peter Pellegrinii.
Gaszpar powiedział, że dla jego partii nie jest obecnie priorytetem i celem działania wystąpienie z UE lub NATO, stwierdził jednak, że "należy pozostawić otwarte drzwi dla sytuacji, w której rozważymy skrajne rozwiązanie".
4. Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"
W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais.
Do sieci trafiło nagranie koła napędowego wyciągu, które runęło na ziemię. Według świadków tego zdarzenia problem z liną spowodował urwanie się koła, co doprowadziło do licznych upadków narciarzy z krzesełek. Blisko 80 osób zostało uwięzionych na krzesełkach nieczynnego wyciągu.
5. Sąd przedłużył nakaz aresztowania prezydenta Korei Południowej
Sąd w Seulu wydał formalny nakaz aresztowania prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola w ramach dochodzenia po ogłoszeniu przez niego stanu wojennego.
Przed sądem zgromadziło się w ciągu dnia ponad 40 tysięcy zwolenników polityka, nieustannie skandując hasła, takie jak "impeachment jest nieważny" i "uwolnić prezydenta". Kilkukrotnie doszło do przepychanek z policją. Łącznie zatrzymano 40 osób, które usiłowały wedrzeć się za barierki, zaatakowały funkcjonariuszy lub niszczyły pojazdy policyjne.
6. Piąte miejsce Polaków w konkursie drużynowym w skokach narciarskich
Austriacy wygrali konkurs drużynowy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Polacy z Pawłem Wąskiem na czele, zajęli piąte miejsce. Konkurs drużynowy w Zakopanem był pierwszym w obecnym sezonie Pucharu Świata. Rywalizowało w nim dziesięć drużyn, a dwie z nich odpadły przed finałem. Polacy na Wielkiej Krokwi wystąpili w składzie: Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek.
W niedzielę na Wielkiej Krokwi odbędzie się konkurs indywidualny. Transmisja w Eurosporcie 1 i na platformie Max. Relacja live w eurosport.pl.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JAVIER BLASCO