Benjamin Netanjahu: Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny

Źródło:
PAP
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?Jacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/2
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?Jacek Tacik/Fakty TVN

Benjamin Netanjahu w publicznym wystąpieniu w sobotę oświadczył, że Izrael "zachowuje prawo do wznowienia wojny", jeśli porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy z Hamasem nie zostanie spełnione. Premier Izraela zaznaczył, że zgodę na to wyraziły Stany Zjednoczone. Rozejm ma zacząć obowiązywać w niedzielę rano.

W pierwszym publicznym wystąpieniu po zawarciu porozumienia z Hamasem, Benjamin Netanjahu poinformował, że zarówno prezydent elekt Donald Trump, jak i ustępujący prezydent USA Joe Biden "zgodzili się, aby Izrael wznowił ataki w Strefie Gazy, jeśli kolejne etapy porozumienia nie zostaną zrealizowane".

Izrael nie spocznie, dopóki nie zostaną zrealizowane wszystkie jego cele wojenne, w tym powrót wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy - oznajmił premier. Jak dodał, USA "obiecały, że w razie potrzeby przekażą Izraelowi broń, aby mógł on wrócić do walki z dużo większą siłą".

Premier Izraela powiedział też, że porozumienie z Hamasem udało się osiągnąć dzięki "twardemu stanowisku" Izraela w rozmowach "w obliczu silnej presji". Podkreślił, że zarówno administracja Bidena, jak i nowa, zespół współpracowników Trumpa, odegrały w tym pewną rolę, dodając, że prezydent elekt zaczął działać na rzecz uwolnienia zakładników "zaraz po wyborach" prezydenckich w USA, które odbyły się 5 listopada.

- Tak, jak obiecałem, zmieniliśmy oblicze Bliskiego Wschodu i w rezultacie Hamas pozostaje pokonany i osamotniony - ocenił Netanjahu, zapewniając, że Izrael sprowadzi do kraju wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, w tym 33 osoby, w większości żywe, w pierwszej fazie porozumienia. W jego opinii te 42 dni porozumienia to "tymczasowe zawieszenie broni".

Izrael zapowiada zwiększenie liczby żołnierzy na granicy Strefy Gazy

Netanjahu zapowiedział również, że w pierwszej fazie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy Izrael zwiększy liczbę swoich żołnierzy w tzw. korytarzu filadelfijskim. Jest to 14-kilometrowy pas ziemi wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Egiptem.

Benjamin NetanyahuMaya Alleruzzo/EPA/PAP

Jak zauważa portal Times of Israel, zapowiedź Netanjahu wydaje się sprzeczna z warunkami zawartego z Hamasem rozejmu, który ma wejść w życie w niedzielę rano. Strona izraelska zapewniła w porozumieniu, że w pierwszej fazie jego realizacji "będzie stopniowo zmniejszać liczebność swoich sił w korytarzu filadelfijskim".

Izraelskie naloty na Strefę Gazy (03.01.2025r.)PAP/EPA/MOHAMMED SABER

"Izrael nie będzie tolerował naruszeń porozumienia"

Premier Izraela powiedział też w sobotę, że jego rząd wciąż nie otrzymał nazwisk trzech zakładniczek, które jako pierwsze mają zostać uwolnione w niedzielę przez Hamas - podała agencja AFP. Oznacza to, że zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy może się opóźnić.

"Nie będziemy kontynuować prac nad rozejmem, dopóki nie otrzymamy listy zakładników, którzy mają zostać uwolnieni, zgodnie z ustaleniami" - przekazało w komunikacie w sobotę biuro Netanjahu. "Izrael nie będzie tolerował naruszeń porozumienia. Wyłączna odpowiedzialność za to spoczywa na Hamasie" - podano.

Porozumienie w sprawie zawieszenia broni

W piątek wieczorem rząd Izraela większością głosów zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Przewiduje ono zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, pojmanych podczas ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 roku: wszystkie kobiety, dzieci oraz mężczyzn powyżej 50. roku życia. Izrael ma z kolei zwolnić kilkuset palestyńskich więźniów. Według strony izraelskiej, w rękach Hamasu znajduje się łącznie 98 zakładników.

Najpóźniej 16. dnia od wejścia w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie kolejnego etapu porozumienia, który ma obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie żołnierzy izraelskich ze Strefy Gazy.

Trzeci etap ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników i rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.

Wojna Izraela z Hamasem

Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 roku od ataku tej organizacji i stowarzyszonej z nią koalicji zbrojnych ugrupowań terrorystycznych na Izrael.

Palestyńscy bojownicy przypuścili atak na przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzoną na festiwalu muzycznym. W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

Izraelskie naloty na Strefę Gazy (03.01.2025r.)PAP/EPA/MOHAMMED SABER

W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich, w jej wyniku zginęło ponad 46 tysięcy osób, a ponad 100 tysięcy zostało rannych.

Autorka/Autor:sz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maya Alleruzzo/EPA/PAP