Były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Agenci ABW ujawnili w domu Zbigniewa Ziobry oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego. Z kolei Prokuratura Krajowa kieruje wniosek o areszt wobec prezesa Fundacji Profeto. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 marca.
1. Woś stanął przed komisją ds. Pegasusa
W roku najczęstszego użycia Pegasusa, czyli w roku 2021, to było około 200 zgód nałożonych na inwigilację 100 osób - powiedział w środę były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, zeznając przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Jak dodał, użycie oprogramowania "12 razy dotyczyło ścigania zabójstw".
Środowe posiedzenie komisji skończyło się bez żadnego z posłów PiS-u. Dwóch z nich zostało wykluczonych, a dwaj pozostali sami opuścili obrady.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Woś przed komisją do spraw Pegasusa: w rekordowym 2021 roku inwigilowano około 100 osób
2. Dokumenty w domu Ziobry
W domu Zbigniewa Ziobry ujawniliśmy oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego, będziemy analizowali, jak się tam znalazł i czy się tam powinien znaleźć - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak. Dodał, że chodzi o sprawę śmierci ojca Ziobry.
Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Ziobry prokuraturę. Gdy PiS przejął władzę, zaangażowały się w nią zarówno nadzorowana już przez Ziobrę prokuratura, jak i kierowane przez niego Ministerstwo Sprawiedliwości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokuratura o dokumentach, które znalazł w domu Ziobry
3. Prezes Fundacji Profeto z zarzutami
Prokuratura Krajowa kieruje wnioski o areszt wobec trzech osób podejrzanych w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości.
Jeden z wniosków ma dotyczyć księdza Michała O., prezesa kościelnej Fundacji Profeto, która otrzymała z resortu Zbigniewa Ziobry rekordową dotację, opiewającą na blisko 100 milionów złotych. Kolejne dwa zostaną sporządzone w sprawie byłych pracownic Funduszu.
4. Odwołany dowódca Eurokorpusu
Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne w sprawie generała Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. Został natychmiastowo odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu - poinformował resort obrony.
"Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wierzę, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla mnie pozytywnie" - napisał w oświadczeniu Gromadziński.
5. Geopark z Polski na liście UNESCO
Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju.
- Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Geopark z Polski trafił na listę UNESCO
6. Owsiak podsumował 32. Finał WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w czasie 32. Finału 281 879 118,07 złotych - ogłosił w środę prezes Fundacji Jurek Owsiak. To kolejny rekord w historii WOŚP.
- Tematem Finału (…) są płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych. Problem ogromny i problem, z którym się chcemy uporać - mówił jeszcze przed finałem Owsiak. - Chcemy po raz kolejny, tak jak to było z sepsą, kupić sprzęt dla piętnastu oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych - dodał wówczas.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jerzy Owsiak podsumował 32. Finał WOŚP. Ile zebrała Orkiestra?
Źródło: PAP, TVN24