Morawiecki z zarzutami, "podejrzana" śmierć słynnego aktora, "tajna wizyta" u papieża

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. Chodzi o organizację wyborów kopertowych
Źródło: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Śmierć legendarnego aktora Gene'a Hackmana i jego żony Betsy Arakawy została uznana za "podejrzaną". Papież, który przebywa w szpitalu, zwołał konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek, 28 lutego.

1. Morawiecki usłyszał zarzuty

Były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Przekazał, że odmówił składania zeznań.

Przed wejściem do prokuratury Morawiecki wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, że podjąłby decyzję o przygotowaniu wyborów kopertowych jeszcze raz.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Źródło: Paweł Supernak/PAP/EPA

2. "Podejrzana" śmierć Hackmana

Śmierć legendarnego aktora Gene'a Hackmana i jego żony Betsy Arakawy w ich domu w Santa Fe została według wstępnego dochodzenia uznana za "podejrzaną".

Straż pożarna po przeprowadzeniu testów nie znalazła oznak wycieku gazu czy zatrucia - podała w czwartek stacja NBC News. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo.

3. Papież zwołuje konsystorz

Papież zwołuje konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów, a media spekulują, co zwierzchnik Kościoła katolickiego może na nim ogłosić.

Watykan informuje, że chodzi o dwie kanonizacje, a "New York Times" pisze o "tajnej wizycie" dwóch wysokich rangą urzędników watykańskich u przebywającego w szpitalu Franciszka.

4. Neosędzia powołany na prezesa nieuznawanej izby SN

Neosędzia Krzysztof Wiak został powołany przez prezydenta na prezesa nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym.

Wiak zasiada w tej izbie od 2018 roku. Jest związany z ultrakonserwatywnym instytutem Ordo Iuris.

5. Trump spotka się z Zełenskim

W Waszyngtonie dojdzie do spotkania Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci USA i Ukrainy mają rozmawiać o umowie dotyczącej partnerstwa w eksploatacji ukraińskich złóż naturalnych.

Według BMF w środę Zełenski został poinformowany przez administrację amerykańską, że spotkanie z Trumpem, które miało odbyć się w piątek, zostało anulowane. Wówczas ukraiński przywódca zadzwonił do Macrona, który z kolei sam skontaktował się z Trumpem, prosząc go o zmianę decyzji.

6. Tusk mówi o "zmianie geopolitycznej"

Premier Donald Tusk powiedział w "Faktach po Faktach", że prezydent USA Donald Trump jest dużo trudniejszym partnerem niż jakikolwiek prezydent Stanów Zjednoczonych wcześniej.

Przyznał, że "ta zmiana geopolityczna" w Waszyngtonie, jeśli chodzi o stosunek nowej administracji na przykład do wojny w Ukrainie "stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania".

Premier zwracał uwagę, że "nieprzewidywalność, zmienność zdarzeń to jest to, w czym prezydent Trump czuje się bardzo dobrze". - To jest jego metoda postępowania - zaznaczył.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: