Sejm przegłosował ustawę budżetową na 2024 rok. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Orlenu w Warszawie. Z kolei politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali o powołaniu zespołu do spraw rozliczeń. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 19 stycznia.
1. Sejm uchwalił budżet na 2024 rok
Sejm przegłosował ustawę budżetową na 2024 rok. Dochody zaplanowano na około 682,4 mld złotych, wydatki na 866,4 mld złotych. Deficyt ma nie być większy niż 184 mld złotych. Za budżetem na ten rok głosowało 240 posłów, przeciw było 191, a trzech się wstrzymało od głosu.
- To budżet dla Polek i Polaków, budżet, w którym rząd Donalda Tuska realizuje swoje obietnice wyborcze z kampanii - powiedział w czwartek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański. Przypomniał, że w budżecie znalazły się środki na 30-proc. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, a dla nauczycieli początkujących – o 33 proc. Jak dodał, "dla nauczycieli akademickich jest 5 mld zł", są podwyżki dla pracowników KRUS, ZUS i sfery budżetowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm uchwalił budżet na 2024 rok
2. Agenci CBA w siedzibie Orlenu i gabinecie Obajtka
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Orlenu w Warszawie. Media początkowo informowały, że funkcjonariusze przeszukiwali między innymi gabinet prezesa Daniela Obajtka, na co w oświadczeniu odpowiedział koncern.
Jak przekazały prokuratura i CBA, chodzi jednak nie o przeszukanie, ale o zlecone przez śledczych żądanie wydania rzeczy.
3. KO ogłasza powstanie zespołu ds. rozliczeń
Politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali o powołaniu zespołu ds. rozliczeń. - Naszym celem jest doprowadzenie do tego, że wszyscy winni przestępstw popełnionych w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostaną złapani i ukarani - mówił Roman Giertych, który został koordynatorem prac zespołu.
- Niech nikt się nie łudzi, że ucieknie od odpowiedzialności. Dopilnujemy tego, bo to jest nasze zobowiązanie wobec milionów wyborców – zapewnił Roman Giertych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: KO ogłasza powstanie zespołu ds. rozliczeń
4. Sędzia Schab zawieszony
Ministerstwo Sprawiedliwości wszczyna procedurę odwołania ze stanowiska Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba - przekazał resort w komunikacie. Jak poinformowano, od dziś jest zawieszony w pełnieniu funkcji.
"W ocenie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara od kiedy w 2017 r. doszło do zmiany przepisów o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) poprzedni Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wielokrotnie wyznaczał na funkcje prezesów i wiceprezesów osoby nie kierując się kryteriami merytorycznymi. Zmienione prawo dało mu bowiem możliwość w ciągu sześciu miesięcy odwoływania z tych stanowisk bez podania przyczyn" - brzmi treść komunikatu.
5. Andrzej Duda o przedterminowych wyborach
Prezydent od poniedziałku przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. W czwartek wziął między innymi udział w śniadaniu prasowym "Stand Up With Ukraine". Przed godziną 18 na konferencji Duda omawiał także inne przeprowadzone w czwartek rozmowy.
W sekcji pytań zapytano prezydenta o uchwalony dziś przez Sejm budżet na 2024 rok i o to, czy planuje on przesłać tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. - Ustawa budżetowa to przede wszystkim odpowiedzialność rządu, dlatego między innymi prezydent konstytucyjnie jest pozbawiony prawa weta - odparł Duda.
- Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, słyszę jakieś spekulacje dotyczące tego, że mogą być przedterminowe wybory. W ogóle nie widzę takiej możliwości - oświadczył. - Jeżeli budżet będzie przyjęty, nawet skierowanie budżetu do Trybunału Konstytucyjnego absolutnie nie powoduje żadnych przedterminowych wyborów - powiedział.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda o przedterminowych wyborach: nie widzę takiej możliwości
6. Sikorski reaguje na ustalenia TVN24
"Zamierzam jednostronnie wypowiedzieć list intencyjny w sprawie wniosku do ETPCz w oparciu o tzw. Raport Smoleński z kancelarią Emmerson Consulting zawarty z inicjatywy p. Antoniego Macierewicza" - napisał szef MSZ Radosław Sikorski.
To reakcja na ustalenia dziennikarza "Czarno na białym" Piotra Świerczka, z których wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości na pięć dni przed wyborami chcieli zaskarżyć Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za katastrofę smoleńską. Koszt przygotowania skargi to prawie milion złotych. Dziennikarz "Czarno na białym" Piotr Świerczek dotarł do nieznanych dotychczas dokumentów, opisujących ostatnie działania podkomisji smoleńskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski reaguje na ustalenia TVN24. "Zamierzam jednostronnie wypowiedzieć list intencyjny"
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: CBA