Szef KPRM miał omawiać z Przyłębską działania TK. Komentarze polityków

Autor:
js\mtom
Źródło:
TVN24
Schetyna o ujawnionym mailu: w taki sposób chcą traktować całe sądownictwo
Schetyna o ujawnionym mailu: w taki sposób chcą traktować całe sądownictwoTVN24
wideo 2/14
TVN24Schetyna o ujawnionym mailu: w taki sposób chcą traktować całe sądownictwo

Kolejną ujawnioną wiadomość ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka komentowali we wtorek politycy. Według jej treści szef KPRM miał rozmawiać z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską na temat działań Trybunału. Poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna uważa, że "w taki sposób, w jaki Dworczyk traktuje Przyłębską, a szerzej PiS Trybunał Konstytucyjny, chcą traktować całe sądownictwo". Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że Dworczykowi powinny być "postawione zarzuty", a Tomasz Trela zażądał dymisji Przyłębskiej.

Z kolejnej ujawnionej w internecie korespondencji wynika, że Michał Dworczyk miał konsultować z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską działania TK. "Mateusz, odwiedziłem dziś (wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julię P. Omówiłem z panią prezes 3 tematy" - czytamy w wiadomości datowanej na 7 stycznia 2019 roku. Te "trzy tematy" to trzy sprawy w Trybunale.

Mateusz, odwiedziłem dziś (wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julię P. Omówiłem z panią prezes 3 tematy: 1. Rocznik 1953 — na razie odroczone (Kieres, 250 mln — 1,5 mld) 2. Świadczenie opiekuńcze na razie odroczone (Muszyński) do 19 lutego (ok 5 mld)  3. Służebność gruntów dot. przesyłu na razie odroczone (Muszyński) (kilkanaście mld) Numerem 2 zajmuje się podobno już Tomek Fill więc wejdę z nim w kooperacje. Michał

Schetyna: w taki sposób chcą traktować całe sądownictwo

Poseł Platformy Obywatelskiej i były szef tej partii Grzegorz Schetyna ocenił, że "w taki sposób, w jaki Dworczyk traktuje Przyłębską, a szerzej PiS Trybunał Konstytucyjny, chcą [rządzący - red.] traktować całe sądownictwo". - Uważają, że sędziowie, sądy muszą być na telefon, muszą podnosić słuchawkę i odbierać informacje - powiedział.

- Słyszeliśmy wcześniej, że dla prezesa Kaczyńskiego Julia Przyłębska była odkryciem towarzyskim i kulinarnym. Teraz wiemy, że nie tylko, bo okazuje się, że także dobrym, rzetelnym informatorem spraw, które prowadzi Trybunał pod jej nadzorem - dodał. - To naprawdę jest kompromitujące i ci wszyscy, którzy są wymienieni i zaangażowani w ten proceder, muszą zapłacić karę. Mam nadzieję, że polityczną karę zapłaci za to PiS w przyszłych wyborach - mówił Schetyna.

Zgorzelski: to pokazuje upadek tego państwa

- Oto trójpodział władzy a la PiS. Minister, czyli władza wykonawcza, jedzie do prezesa sądu, najważniejszego sądu w Polsce, czyli Trybunału Konstytucyjnego, odrębnej władzy i uzgadnia terminy i efekty skarg, które w tym Trybunale się znalazły - skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dodał, że "to pokazuje upadek tego państwa i to, co zrobiono z trójpodziałem władzy". - Czegoś takiego w Polsce po prostu nie ma - mówił polityk. - Polska poprzez tego maila została pokazana jako państwo niedemokratyczne - ocenił. 

Zgorzelski: to pokazuje upadek tego państwa
Zgorzelski: to pokazuje upadek tego państwaTVN24

Gawkowski: Dworczykowi powinny być postawione zarzuty

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział na wtorkowej konferencji prasowej przed Trybunałem Konstytucyjnym, że "sprawa pana Dworczyka, wyciekające maile i informacja o tym, że pani Przyłębska jest sędzią dyspozycyjną, to łamanie standardów, ale i prawa". Podkreślił, że "w państwie o ustroju konstytucyjnym żaden sędzia nie konsultuje wyroków, żaden sędzia nie mówi o opóźnianiu celowo spraw".

Julia Przyłębska nie odpowiadała na pytanie reportera TVN24 o ujawnioną korespondencje w jej sprawie
Julia Przyłębska nie odpowiadała na pytanie reportera TVN24 o ujawnioną korespondencje w jej sprawieTVN24

Gawkowski powiedział, że ujawniony mail potwierdza, że "Trybunał Konstytucyjny dziś nie działa". - Wyroki na telefon to jest właśnie państwo PiS-u - dodał. Szef klubu Lewicy powiedział, że "minister Dworczyk naruszył prawo i jako ministrowi konstytucyjnemu, szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powinny być postawione zarzuty, a już na pewno naraził się na odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu". 

- My dzisiaj żądamy, żeby magister Przyłębska złożyła rezygnację z zajmowanej funkcji, bo ona nie jest żadnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego, ona nie jest żadnym niezależnym przedstawicielem władzy w Trybunale Konstytucyjnym - powiedział wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela.

Zawiadomienia do prokuratury

Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na konferencji prasowej w Sejmie, że "panowie Morawiecki i Dworczyk popełniają delikt konstytucyjny, za co staną przed Trybunałem Stanu".  

- Panią Julię Przyłębską wzywamy do zrzeczenia się urzędu. Wystarczająco długo rujnuje i powagę, i autorytet, sprawując ten urząd. Wzywamy także Tomasza Filla, wiceprezesa zarządu Polskiego Fundusz Rozwoju, by wyjaśnił, w jaki sposób zajął się tematem wyroku na temat świadczeń opiekuńczych - mówiła.

- Podejrzewaliśmy to wszyscy, że trybunał Przyłębskiej jest pasem transmisyjnym władzy. Maile Dworczyka to potwierdzają. Dla PiS-u oczywiście sprawa nie istnieje, bo maile są "rzekome". Informuję "rzekomą" panią prezes, "rzekomego" ministra i "rzekomego" premiera, że po odsunięciu od władzy PiS czeka na nich prawdziwy prokurator. Uzgadniać wyroki sądów to mogą sobie w państwie PiS, ale w Rzeczpospolitej jest to delikt konstytucyjny i przestępstwo. Poniosą za to odpowiedzialność - powiedziała.

- Składamy zawiadomienie do prokuratury - dodała.

Gasiuk-Pihowicz: Morawiecki i Dworczyk popełniają delikt konstytucyjny
Gasiuk-Pihowicz: Morawiecki i Dworczyk popełniają delikt konstytucyjnyTVN24

- W tym konkretnym mailu mamy informację o tym, że Michał Dworczyk ustalił z panią sędzią Przyłębską odroczenie rozpraw, czyli wpłynął na postępowanie Trybunału Konstytucyjnego, co jest kompletnie niedopuszczalne, jest przekroczeniem uprawnień, jest bardzo poważnym przestępstwem, złamaniem konstytucji - powiedział przewodniczący Nowoczesnej, poseł KO Adam Szłapka.

- Mateusz Morawiecki poprzez Michała Dworczyka wpływał na panią Przyłębską po to, żeby odroczyć wyrok w sprawie emerytur po to, żeby te pieniądze nie wpłynęły w emeryturach do obywateli, tylko, żeby zostały w budżecie państwa. Tak samo jest jeśli chodzi o świadczenia opiekuńcze - mówił.

Szłapka o przekroczeniu uprawnień przez Morawieckiego, Dworczyka i Przyłębską
Szłapka o przekroczeniu uprawnień przez Morawieckiego, Dworczyka i PrzyłębskąTVN24

Dodał, że "stroną prawną tego maila jest przekroczenie uprawnień przez Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka i Julię Przyłębską". - Do kolekcji tej bandyckiej sprawy, tych maili Dworczyka składam kolejne zawiadomienie do prokuratury - przekazał Szłapka. 

Sroka o ujawnionym mailu Dworczyka: składamy zawiadomienie do prokuratury
Sroka o ujawnionym mailu Dworczyka: składamy zawiadomienie do prokuraturyTVN24

Zawiadomienie do prokuratury składa także Porozumienie. Rzeczniczka partii Magdalena Sroka mówiła, że "takie zachowanie jest niedopuszczalne". - W naszej ocenie złamane zostały normy prawne, nie tylko karne, ale także normy konstytucyjne. Władza wykonawca nie może wpływać na władzę sądowniczą - dodała.

- Dlatego dzisiaj składamy do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oczekujemy, że służby a także prokuratura zajmą się tą sprawą - powiedziała.

Soboń: nie będę komentował ujawnionych maili

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" o ujawnioną wiadomość powiedział, że "rozmawiamy o mailach, które służą nie wiem komu, ale na pewno nie stabilizują sytuacji politycznej w Polsce". - Nie wiemy nic na temat prawdziwości tych maili - przekonywał, choć sami przedstawiciele obozu władzy potwierdzili już prawdziwość treści kilku maili. - Kto chce, niech komentuje. Ja tych maili komentować nie będę - dodał.

Soboń: nie będę komentował ujawnionych maili
Soboń: nie będę komentował ujawnionych mailiTVN24

Przyłębska w poniedziałek w Polskim Radiu oświadczyła, że "nigdy z nikim nie omawiała i nie omawia żadnych orzeczeń".

Afera mailowa

W internecie wciąż publikowana jest korespondencja mająca pochodzić między innymi z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i premiera Mateusza Morawieckiego. Rządzący dotąd kwestionowali prawdziwość maili, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje co najmniej kilka wiadomości, których prawdziwość została potwierdzona przez osoby wymienione z nazwiska w korespondencji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pół roku (nie)poufnej korespondencji. Co dziś wiemy o aferze mailowej?

Jacek Sasin: ujawniony mail od premiera jest prawdziwy Joachim Brudziński komentuje wyciek korespondencji. To "była prośba o przeniesienie na równorzędne stanowisko"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Jeden z napastników wyciągnął z samochodu siekierę, a drugi piłę spalinową i razem ruszyli w kierunku kierowcy, którego samochód wcześniej uszkodzili. Sceny przypominające horror klasy B rozegrały się we wsi Pierławki (woj. warmińsko-mazurskie).

Z siekierą i piłą łańcuchową ruszyli na kierowcę. Nagranie

Z siekierą i piłą łańcuchową ruszyli na kierowcę. Nagranie

Autor:
wini/tok
Źródło:
TVN24 Kraków

Po godzinie 10 doszło do zderzenia trzech ciężarówek na drodze krajowej S7 w kierunku Elbląga (woj. pomorskie). Na miejscu pracuje policja i sześć zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego. Droga jest całkowicie zablokowana, wyznaczono objazd.

Zderzenie trzech ciężarówek. Jeden z kierowców był zakleszczony

Zderzenie trzech ciężarówek. Jeden z kierowców był zakleszczony

Autor:
MR/tok
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

W rejonie Buli pod Rysami zeszła lawina. Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych, trwają działania TOPR.

W Tatrach zeszła lawina. Trwa akcja TOPR

W Tatrach zeszła lawina. Trwa akcja TOPR

Autor:
wini/tok
Źródło:
TVN24 Kraków

Donald Tusk po spotkaniu z przyszłymi członkami jego gabinetu przedstawił kilka decyzji, które nowy rząd podejmie niedługo po zaprzysiężeniu. To między innymi wypłata 800 plus, podwyżki dla nauczycieli i audyt w ministerstwach.

Donald Tusk o pierwszych decyzjach jego rządu

Donald Tusk o pierwszych decyzjach jego rządu

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych - potwierdził w piątek Donald Tusk. Sikorskiego nie było jednak na roboczym spotkaniu przyszłego rządu. - Zatrzymały go zadania eurodeputowanego. Musi uporządkować kwestie formalne - wytłumaczył Tusk.

Radosława Sikorskiego nie było na spotkaniu przyszłego rządu. Donald Tusk tłumaczy dlaczego

Radosława Sikorskiego nie było na spotkaniu przyszłego rządu. Donald Tusk tłumaczy dlaczego

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Tusk w piątek spotkał się z polityczkami i politykami, którzy mają wejść w skład jego rządu. Po tym roboczym spotkaniu kandydat na premiera wziął udział w briefingu prasowym. W jego trakcie dziennikarce "Gazety Wyborczej" spadł mikroport. - Rząd i premier będą musieli być elastyczni, pochylać się nad każdym problemem - skomentował Tusk.

Donald Tusk pomógł dziennikarce. "To ilustracja tego, że czekają nas rzeczy nieprzewidywalne"

Donald Tusk pomógł dziennikarce. "To ilustracja tego, że czekają nas rzeczy nieprzewidywalne"

Autor:
tmw/adso
Źródło:
TVN24

Donald Tusk był pytany w piątek o jego ewentualne rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem. - Mamy do czynienia z rządem, który jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Premier Orban tego nie ukrywa - stwierdził. - Zobaczę, spróbuję, ale nie oszukujmy się. Jego związek z Moskwą i Putinem jest organiczny i nie sądzę, żeby moja perswazja mogła wyraźnie zmienić nastawienie - dodał.

Donald Tusk: Rząd Viktora Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Nie sądzę, żebym mógł zmienić jego nastawienie

Donald Tusk: Rząd Viktora Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Nie sądzę, żebym mógł zmienić jego nastawienie

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W piątek lider Koalicji Obywatelskiej i kandydat większości sejmowej na premiera Donald Tusk spotkał się z członkami swojego przyszłego rządu. - Przygotowanie, strategia na te pierwsze godziny, dni. Jest z naszej strony pełna gotowość - zadeklarował po spotkaniu Władysław Kosiniak-Kamysz, przyszły wicepremier.

Przyszli ministrowie na spotkaniu z szefem PO. "Wszyscy gotowi do pracy. Dobra ekipa nadrobi zmarnowany czas"

Przyszli ministrowie na spotkaniu z szefem PO. "Wszyscy gotowi do pracy. Dobra ekipa nadrobi zmarnowany czas"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Donald Tusk po spotkaniu z polityczkami i politykami, którzy mają współtworzyć jego rząd, wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami. - Nie będzie żadnego porozumienia ze złem. Jeśli łamali prawo, jeśli kradli, jeśli kłamali za publiczne pieniądze, muszą za to odpowiedzieć - zaznaczył Tusk, mówiąc o odchodzącym rządzie PiS.

Donald Tusk: PiS rozstawia piąte kolumny, gdzie może. Rozpoczniemy błyskawiczne sprzątanie

Donald Tusk: PiS rozstawia piąte kolumny, gdzie może. Rozpoczniemy błyskawiczne sprzątanie

Autor:
tmw/adso
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

40-letni Brytyjczyk został skazany na ponad dwa lata więzienia po tym, jak przyznał się do prześladowania swojej sąsiadki. Jego ofiara wezwała policję, gdy po obudzeniu się w nocy zobaczyła mężczyznę przy swoim łóżku. 40-latek został uznany za winnego stalkingu. Czym jest stalking i jak się przed nim chronić?

Gdy się obudziła, przy jej łóżku stał sąsiad. 40-latek skazany na dwa lata więzienia

Gdy się obudziła, przy jej łóżku stał sąsiad. 40-latek skazany na dwa lata więzienia

Autor:
wac//mm
Źródło:
tvn24.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę jedno z wydań wiadomości na antenie BBC zaczęło się w zaskakujący sposób. Prezenterka Maryam Moshiri, najwyraźniej nie zdając sobie sprawy, że jest na wizji, pokazała do kamery środkowy palec. Następnego dnia przeprosiła za ten gest. "Nie było to wymierzone w widzów ani żadną osobę. To był głupi żart dla niewielkiej grupy kolegów" - podkreśliła.

"Głupi żart" na antenie BBC. Prezenterka pokazała widzom środkowy palec

"Głupi żart" na antenie BBC. Prezenterka pokazała widzom środkowy palec

Autor:
kgo//mm
Źródło:
BBC, Guardian

Aktywiści związani z więzionym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym rozwiesili w wielu miastach billboardy przeciwko Władimirowi Putinowi – zawierały kod QR przekierowujący do antyputinowskiej strony internetowej. Według serwisu SOTA w Moskwie i Petersburgu billboardy już ściągnięto.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego rozwiesili w kraju billboardy uderzające w Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego rozwiesili w kraju billboardy uderzające w Władimira Putina

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze śmiercią kanadyjskiego biznesmena Daniela Langlois i jego partnerki na karaibskiej wyspie Dominice aresztowanych zostało dwóch Amerykanów. Postawiono im zarzut podwójnego zabójstwa. BBC informuje, że jeden z aresztowanych, miejscowy plantator kakaowca, od kilku lat był skłócony z Kanadyjczykiem.

Ciało biznesmena w spalonym samochodzie. Zarzuty dla sąsiada, z którym miał spór o drogę

Ciało biznesmena w spalonym samochodzie. Zarzuty dla sąsiada, z którym miał spór o drogę

Autor:
kgo//mm
Źródło:
BBC, Le Journal de Montreal, tv24.pl

Na tle Europy jakość powietrza w Polsce wypadła w piątek o poranku najgorzej - wskazują dane serwisu Airly. W wybranych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Z rankingu serwisu IQair wynika też, że rano Kraków znalazł się w pierwszej szóstce miejsc z najgorszym powietrzem na świecie.

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Autor:
jdw
Źródło:
airly.org

Lekarka weterynarii na oczach studentów piłowała nożem głowę karpia, pół godziny później ryba - z masywną raną - według relacji świadków wciąż oddychała. Drastyczne obrazy z zajęć, które miały odbyć się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, upubliczniła zajmująca się zwierzętami Fundacja Viva! Rektor uczelni wszczął w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne. Zachowanie wykładowczyni prawdopodobnie zbada też prokuratura.

"Okrutne zabijanie karpi" podczas zajęć na uczelni. Jest postępowanie dyscyplinarne

"Okrutne zabijanie karpi" podczas zajęć na uczelni. Jest postępowanie dyscyplinarne

Autor:
bp/tok
Źródło:
PAP, Kontakt 24

Nic się nie dzieje bez przyczyny. Liczba zniszczonych w prokuraturze płyt i sprawy, w jakich zostały zniszczone, daje odpowiedź: jest to celowe - powiedział Paweł Wojtunik, były szef CBA. Komentował w ten sposób sprawę inwigilacji Krzysztofa Brejzy za pomocą Pegasusa.

Paweł Wojtunik: w prokuraturze krąży wirus, który wybiórczo atakuje strategiczne nośniki informacji

Paweł Wojtunik: w prokuraturze krąży wirus, który wybiórczo atakuje strategiczne nośniki informacji

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Chińskie okręty po raz pierwszy zacumowały w bazie morskiej Ream w Kambodży. Obecność dwóch dużych jednostek nasiliła obawy, że sfinansowana przez Pekin rozbudowa tego portu uczyni z niego stałą bazę chińskiej floty. Stany Zjednoczone wyraziły "poważne obawy" i ostrzegły Kambodżę, że udostępnienie bazy Chinom mogłoby zagrozić stabilności regionu.

To może być nowa chińska baza. Dwa duże okręty po raz pierwszy w Ream

To może być nowa chińska baza. Dwa duże okręty po raz pierwszy w Ream

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, RFA, CNN

Z powodu awarii zasilania tysiące pasażerów utknęło w czwartek wieczorem na kilka godzin w pociągach jadących z i do londyńskiej stacji Paddington - jednej z głównych stacji kolejowych w stolicy Wielkiej Brytanii. Wśród uwięzionych znalazł się m.in. piosenkarz James Blunt. "Utknąłem gdzieś za Paddington na prawie cztery godziny" - przekazał w mediach społecznościowych.

Tysiące osób utknęło w ciemnych wagonach. Wśród nich James Blunt

Tysiące osób utknęło w ciemnych wagonach. Wśród nich James Blunt

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, tvn24.pl

Jest kimś więcej niż piosenkarką - jest fenomenem. Bilety na jej koncerty to najcenniejsze dobro w świecie showbiznesu, a fani są skłonni zapłacić za nie każde pieniądze. Taylor Swift to być może największa gwiazda na świecie i właśnie została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2023.

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Salceson znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie. W niechlubnym zestawieniu portalu Taste Atlas słynny polski produkt wyprzedził słowacką Liptovską salámę i amerykańską szynkę Smithfield.

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Autor:
pb//mm
Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trakcie rozpatrywania projektu w sprawie zamrożenia cen energii marszałek Szymon Hołownia zwrócił uwagę na osobę stojącą na końcu sali sejmowej. - Przepraszam, pan jest parlamentarzystą czy nie? Rozumiem, że nie jest, to proszę opuścić salę - zaapelował. Posłowie PiS wznosili przy tym okrzyki: "lobbysta!". Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnił, kto pojawił się na sali obrad.

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Nowej Lewicy Katarzyna Kotula w podcaście "Wybory kobiet" podkreśliła, że obecnie w Sejmie są dwie siły polityczne, które na pewno chcą liberalizować prawo aborcyjne. Z Polską 2050 i PSL-em trzeba będzie rozmawiać. W rozmowie z Arletą Zalewską z "Faktów" TVN i Aleksandrą Pawlicką z "Newsweeka" przyznała, że dopiero w ciągu czterech lat "dojdziemy do jakiejś formy zmiany prawa".

"Wybory kobiet". Długa droga do liberalizacji prawa aborcyjnego. Katarzyna Kotula: święty spokój w cztery lata

"Wybory kobiet". Długa droga do liberalizacji prawa aborcyjnego. Katarzyna Kotula: święty spokój w cztery lata

Autor:
asty/adso
Źródło:
TVN24

Władze Izraela zgodziły się na otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom dla pomocy humanitarnej - podała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA. W sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej apelował prezydent USA Joe Biden, który w czwartek rozmawiał telefoniczne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz królem Jordanii Abdullahem II.

Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej, Joe Biden apeluje o większą pomoc dla ludności cywilnej

Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej, Joe Biden apeluje o większą pomoc dla ludności cywilnej

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Powstanie komisja śledcza w sprawie wyborów kopertowych z 2020 roku - zdecydowali jednomyślnie posłowie. Komisja ma badać legalność i prawidłowość działań podejmowanych przez rządzących przy organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, które się nie odbyły.

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 87 lat zmarła Elżbieta Sommer, wieloletnia prezenterka pogody związana z telewizją publiczną. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Panią Chmurkę".

Nie żyje Elżbieta Sommer, miała 87 lat

Nie żyje Elżbieta Sommer, miała 87 lat

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-: elżbieta, agnieszka, barbara czy halina? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Katarzyna Frużyńska z Krakowa.

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Autor:
wm//mm
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl