Mechanizm działania szczepionek "praktycznie ten sam", ale jest "podstawowa różnica"

Źródło:
TVN24
Doktor Grzesiowski o różnicach pomiędzy szczepionką Pfizera a Moderny
Doktor Grzesiowski o różnicach pomiędzy szczepionką Pfizera a ModernyTVN24
wideo 2/23
Grzesiowski o różnicach pomiędzy szczepionką Pfizera a ModernyTVN24

Wyższa temperatura przechowywania, dłuższy czas, w którym szczepionka może przebywać w lodówce po rozmrożeniu, a także dłuższa przerwa między przyjęciem obu dawek - to podstawowe różnice między szczepionkami firm Moderna i Pfizer, jakie w TVN24 wyliczał doktor Paweł Grzesiowski, ekspert do spraw COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej. Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Robert Flisiak komentował, że akceptacja kolejnego producenta sygnalizuje "stabilizację sytuacji dostępności szczepionki na rynku".

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała warunkowe pozwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firmy Moderna - poinformowali w środę jej przedstawiciele. Tym samym to druga szczepionka, po tej firm Pfizer i BioNTech, która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

O podstawowych różnicach między szczepionkami Pfizera i Moderny mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert do spraw COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - Najważniejsze informacje >>>

1. Szczepionka Moderny może być przechowywana w wyższej temperaturze

- Podstawowa różnica polega tak naprawdę na kwestiach technicznych, bo jeżeli chodzi o sam mechanizm działania szczepionki, to ona opiera się na tej samej technologii mRNA - mówił. - Mechanizm działania szczepionek jest praktycznie ten sam, natomiast różnice polegają na sposobach opracowania tej szczepionki - wskazywał. Jak mówił, firma Moderna od wielu lat prowadziła badania związane z technologią mRNA, a teraz "udoskonaliła metodę konserwacji mRNA".

- Więc nie potrzebujemy tak niskich temperatur jak w przypadku szczepionki Pfizera. Tutaj temperatura może być między -15 a -25 stopni. I w tej temperaturze można tę szczepionkę przechowywać i transportować - zwracał uwagę doktor Grzesiowski.

>> Ile szczepionek Moderny trafi do Polski?

2. Szczepionkę Moderny można przechowywać w lodówce przez miesiąc

- Drugą bardzo ważną rzeczą jest to, że można przechowywać ją w lodówce po rozmrożeniu przez miesiąc - mówił dalej Grzesiowski.

Wskazywał, że w przypadku szczepionki Pfizera ten czas jest o wiele krótszy - to pięć dni. - I to w dużym stopniu utrudnia planowanie na dłuższe okresy szczepień (...), więc jeżeli ta szczepionka Moderny się w Polsce pojawi, to nie będzie wymagała tak krótkiego okresu zużycia - zwracał uwagę.

3. Przerwa między przyjęciem dawek w przypadku szczepionki Moderny to 28 dni

Doktor Grzesiowski mówił także, że kolejną różnicą jest to, że w przypadku szczepionki Moderny czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki wynosi o tydzień dłużej niż w przypadku szczepionki Pfizera, czyli 28 dni.

Doktor Grzesiowski o różnicach pomiędzy szczepionką Pfizera a Moderny
Grzesiowski o różnicach pomiędzy szczepionką Pfizera a ModernyTVN24

Doktor Grzesiowski: Moderna deklaruje, że jest w stanie zwiększyć zdolność produkcyjną

Doktor Grzesiowski mówił także o tym, czy jest szansa, że Moderna powiększy możliwość produkcji szczepionki względem tego, co wcześniej planowała.

- Firma już w tej chwili deklaruje, że jest w stanie w ciągu 2-3 miesięcy zwiększyć zdolność produkcyjną aż do pół miliarda dawek rocznie. W związku z tym również wzrośnie szansa na dodatkowe dawki szczepionki - czy to zakupione w mechanizmie Europejskiej Wspólnoty, czy też każdy kraj będzie próbował na własną rękę powiększyć te zamówienia - mówił lekarz.

- Wiem, że takie możliwości się otwierają, dlatego że firma deklarowała wstępnie zaledwie około 100 milionów dawek rocznie. Więc jeżeli pięciokrotnie zwiększy możliwość produkcji, to jest duża szansa, że tych szczepionek będzie więcej na rynku, również będzie ich więcej w Polsce - wskazywał doktor Grzesiowski.

Wyraz "stabilizacji sytuacji dostępności szczepionki na rynku"

O szczepionce Moderny mówił także w TVN24 profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik białostockiej kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

Ocenił, że akceptacja kolejnej szczepionki to wyraz "stabilizacji sytuacji dostępności szczepionki na rynku". - Jest mniejsze ryzyko, że w pewnym momencie zabraknie tych szczepionek - powiedział. Powtórzył przy tym twierdzenie doktora Grzesiowskiego, że szczepionka Moderny jest praktycznie "bliźniacza" dla tej wyprodukowanej przez Pfizer i BioNTech. - Nie można zawsze tak dosłownie porównywać wyników badań, bo protokoły badań jednak trochę się różnią. Z porównania publikacji wynika jednak, że skuteczność (szczepionek) jest mniej więcej na tym samym poziomie - ocenił.

- Profil bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o rodzaj działań niepożądanych, jest mniej więcej taki sam, aczkolwiek wydaje się, że przy szczepionce Pfizera odsetki częstości działań niepożądanych są trochę mniejsze. Może to wynikać z dodatków, które mają stabilizować szczepionkę - tłumaczył. - U Pfizera jest ich trochę mniej, więc jest mniej czynników, które ewentualnie mogą powodować występowanie działań niepożądanych. Ale są to nieistotne różnice - opisał.

Profesor Flisiak o szczepionce Moderny
Dr Flisiak o szczepionce ModernyTVN24

Dworczyk: w styczniu trafi do nas kilkadziesiąt tysięcy dawek, w marcu - 840 tysięcy

Co zmienia dzisiejsza decyzja EMA w kwestii szczepień w Polsce? O to pytany był także szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim z "Faktów" TVN powiedział, że "na tym etapie jest to niewielka zmiana". - I tak zakładaliśmy, że preparat Moderny zostanie dopuszczony na terytorium Unii Europejskiej - przekazał.

Dworczyk poinformował, że w pierwszym miesiącu 2021 roku "mamy zadeklarowanych tylko kilkadziesiąt tysięcy dawek Moderny". - Do końca marca to łącznie 840 tysięcy szczepionek. To się wpisuje w nasz program - mówił. Ocenił, że to "dobrze", że zaakceptowany został kolejny producent, bo zwiększa to dostępność szczepionki.

Dworczyk: do końca marca do Polski trafi 840 tysięcy szczepionek Moderny
Dworczyk: do końca marca do Polski trafi 840 tysięcy szczepionek ModernyTVN24

Autorka/Autor:mjz,akw/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Jarosław Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział w "Kawie na ławę" sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oceniła, że Kaczyński "jest takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - stwierdziła, komentując jego deklaracje o chęci dalszego przewodzenia partii.

"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

Źródło:
TVN24

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

Kilkaset osób czekało w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Stos bukietów sięga metra. Pogrzeb rosyjskiego opozycjonisty i jednego z najgłośniejszych krytyków Władimira Putina odbył się w piątek.

Czekają w kolejce, by oddać hołd Nawalnemu. Na grobie opozycjonisty metrowa góra kwiatów

Czekają w kolejce, by oddać hołd Nawalnemu. Na grobie opozycjonisty metrowa góra kwiatów

Źródło:
PAP

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Trwa dogaszanie czterech hal produkcyjnych fabryki w Kaninie koło Lęborka, w województwie pomorskim. Na obszarze około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych od wczesnego rana pracowało w sumie ponad stu strażaków, działania mogą potrwać jeszcze do wieczora. Wójt gminy podkreśla, że pracownicy firmy i ich rodziny zostali bez środków do życia.

Pożar hal produkcyjnych. Wójt: pracownicy bez środków do życia

Pożar hal produkcyjnych. Wójt: pracownicy bez środków do życia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Kobieta albo ma prawo do wszystkiego, do swojego ciała, do swoich decyzji, albo nie ma. W tej sprawie nie ma trzeciej drogi - mówił w niedzielę jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty o prawach kobiet: w tej sprawie nie ma trzeciej drogi

Czarzasty o prawach kobiet: w tej sprawie nie ma trzeciej drogi

Źródło:
TVN24

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego od marca jest droższy niż dotychczas. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje już 10 złotych - o złotówkę więcej niż do tej pory. Wejściówka ulgowa zdrożała proporcjonalnie o 50 groszy i zapłacimy za nią teraz 5 złotych. Droższe są też bilety tygodniowe.

Wyjście w Tatry podrożało. Nowe ceny biletów wstępu

Wyjście w Tatry podrożało. Nowe ceny biletów wstępu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie z wystąpieniem profesora Andrzeja Nowaka, który wymienia, co rzekomo "wykreślono" i "usunięto" z podstawy programowej z historii w szkołach. Przeanalizowaliśmy te rzekome wykreślenia - na przykładach pokazujemy, jak bohater nagrania wprowadza w błąd. A eksperci tłumaczą, czym się różni podstawa programowa od podręcznika historii.

Profesor Nowak punktuje, co "wykreślono, usunięto" z podstawy programowej. Wprowadza w błąd

Profesor Nowak punktuje, co "wykreślono, usunięto" z podstawy programowej. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters

Niemiecka policja poinformowała w niedzielę, że poszukiwania dwóch osób podejrzewanych o udział w niemieckiej grupie terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) zakończyły się niepowodzeniem. W ostatni poniedziałek aresztowano już jedną z członkiń tej organizacji - Danieli Klette, która ukrywała się w Berlinie przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Opóźnia się remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Urzędnicy informują, że byli zmuszeni do zmiany koncepcji odbudowy, która pierwotnie zakładała wykorzystanie oryginalnych fragmentów. Po rozbiórce okazało się, że wszystkie elementy budynków są w bardzo złym stanie technicznym i nie nadają się do ponownego użycia. 

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl