TVN24 | Polska

Premier o szczepionce na COVID-19: złożyliśmy zamówienie

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Premier o szczepionce na COVID-19: złożyliśmy zamówienie na 16 milionów dawekTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier o szczepionce na COVID-19: złożyliśmy zamówienie na 16 milionów dawek

Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej przekazał, iż na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na COVID-19 zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę. Szef polskiego rządu poinformował, że na jedną ze szczepionek już złożono zamówienie.

Na sobotniej konferencji prasowej w sprawie działań związanych z epidemią COVID-19 premier Mateusz Morawiecki, a także minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan walki z koronawirusem.

CZYTAJ RELACJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ >>>

Premier był pytany podczas sobotniej konferencji między innymi o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jaką liczbę dawek może liczyć nasz kraj. - W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności liczbę szczepionek - powiedział Morawiecki.

Jarosław Gowin i Mateusz MorawieckiTVN24

- W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy (...). Około 16 milionów dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej Unii Europejskiej dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować - dodał.

Premier zachęca do zaszczepienia

- Będziemy teraz nie tylko przygotowywać wszystkie zamówienia, robimy to natychmiast, jak to jest możliwe, w tym samym dniu, ale również codziennie zajmujemy się procesem dystrybucji szczepionki w momencie, jak ona się pojawi, i przeprowadzeniem procedur szczepienia tych ludzi, którzy oczywiście będą chcieli - zaznaczył Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Podkreślił również, że zachęca wszystkich do zaszczepienia się, "bo to pomoże najszybciej zakończyć walkę z COVID-19".

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: