TVN24 | Polska

Premier po spotkaniu z Pfizerem o tym, kto pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19

TVN24 | Polska

Autor:
kb,ft/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: możemy potwierdzić informacje o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki
Morawiecki: możemy potwierdzić informacje o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionkiTVN24
wideo 2/21
TVN24Morawiecki: możemy potwierdzić informacje o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki

Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z przedstawicielami firmy Pfizer w Polsce. Firma poinformowała o zaawansowanym projekcie szczepionki na COVID-19. - Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - powiedział szef rządu. Dodał, że prowadzimy trudną walkę COVID-19", ale "tę walkę wygramy".

Spotkanie premiera z firmą Pfizer było poświęcone współpracy w przygotowaniu zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19. Morawiecki podkreślił, że model dystrybucji szczepionki opiera się o skrupulatne wyliczenia, które zostały w piątek przedyskutowane, żeby jak najszybciej móc "wejść w proces szczepień". Morawiecki relacjonował, że na piątkowym spotkaniu dyskutowano o tym w gronie ekspertów oraz przedstawicieli instytucji "będących na pierwszej linii walki z koronawirusem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka"

- Dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki - zaznaczył Morawiecki. - Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi tę szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi po to, żeby zacząć szczepić - powiedział szef rządu i dodał, że chce, by szczepionka była dostępna w tym samym momencie, co w krajach Europy Zachodniej.

- Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa, ale także od personelu medycznego, służb mundurowych - zadeklarował premier.

Jednocześnie zastrzegał, że wciąż należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym stosować dystans, dezynfekcję, maseczki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier: nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale widzę wyraźnie, że ją wygramy
Premier: nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale widzę wyraźnie, że ją wygramyTVN24

"Nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale widzę wyraźnie, że ją wygramy"

Premier ocenił, że choć prowadzimy trudną walkę z COVID-19, to "widzi już wyraźnie, że tę walkę wygramy". - Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki w poszczególnych branżach - dodał.

- Do tego będzie również służył cały proces szczepienia, żeby jak najszybciej jak najszersze rzesze naszych obywateli mogły były uodpornione na COVID-19. To całkowicie ma szansę zmienić sytuację społeczną i sytuację gospodarczą - mówił Morawiecki.

"Nauka po raz kolejny wygra nad chorobą"

W czasie piątkowej konferencji prasowej z premierem wystąpiła prezes zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewicz-Firlej. Podziękowała za zaproszenie do roboczego zespołu naukowego, który ma wypracować logistyczny system dostaw szczepionki na COVID-19 do polskich pacjentów. Zaznaczyła, że eksperci w tym zespole "mają ogromne doświadczenie w swoich obszarach".

- Jesteśmy w stanie bardzo szybko wypracować skuteczny model tak, żebyście państwo mieli poczucie bezpieczeństwa. My ze swojej strony, jako Pfizer, i ja osobiście, jako Dorota Hryniewiecka-Firlej i lekarz, zobowiązuję się do tego, żebyśmy w sposób rzeczywiście szybki i skuteczny oraz bezpieczny, dzieląc się naszymi kompetencjami, które są niemałe, wypracowali system, z którego wszyscy będziemy zadowoleni - powiedziała.

Prezes Pfizer Polska: nauka po raz kolejny wygra nad chorobą
Prezes Pfizer Polska: nauka po raz kolejny wygra nad chorobąTVN24

Przypomniała, że jej firma ma 170 lat, a w Polsce działa od ponad 60 lat i ma doświadczenie także w profilaktyce szczepionkowej, co pokazała w przypadku walki z chorobą Heinego-Medina. Wskazywała, że ich szczepionka spowodowała zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby. - Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces i mam nadzieję, że dzisiaj - mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla zdrowia, życia i dla gospodarki tym samym - znowu damy radę i stawimy temu czoła w sposób konkretny - mówiła.

Zaznaczyła, że jest o tym przekonana, widząc pracę, pasję i kompetencję naukowców w całym świecie, którzy stoją za wykreowaniem i produkcją szczepionki, a "nauka po raz kolejny wygra nad chorobą". - Jesteśmy po to w tym zespole, aby wypracować i dostarczyć państwu skuteczną, bezpieczną szczepionkę w skuteczny i bezpieczny sposób. I jestem przekonana, że nam się to uda - dodała.

Szczepionka z 90 procentami skuteczności

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 procent skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 milionów dawek.

Autor:kb,ft/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com/PremierRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości