Konferencja Michała Dworczyka w sprawie szczepień

dworczyk tvp
Niedzielski: dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepień
Źródło wideo: TVN24
Pełnomocnik rządu do spraw szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek przedstawili najnowsze informacje oraz nowe rozwiązania dotyczące programu szczepień. Relacja w tvn24.pl.

Konferencja rozpoczęła się po godzinie 14 w kancelarii premiera.

Relacjonowaliśmy ją na żywo w portalu tvn24.pl:

Sortowanie:
14:39

Zakończyła się konferencja. Dziękujemy za uwagę.

14:39

Kiedy możemy spodziewać się powrotu koncertów? Dworczyk: Te kwestie są analizowane. Dzisiaj jeszcze nie ma rozstrzygnięć.

14:37

Dworczyk o loterii: Ci, którzy już się zaszczepili, także będą mogli brać udział w loterii.

14:32

Dworczyk: Rozważamy różne zmiany obostrzeń. Będziemy o nich informować dopiero jak zapadną ostateczne decyzje.

14:31

Dworczyk o zawiadomieniu NIK między innymi w tego sprawie: Zapewniam, że jeśli takie zawiadomienie zostanie złożone, na pewno nie będę się uchylał od odpowiedzi na pytania.

14:30

Dworczyk: Czekamy na decyzję EMA o dopuszczeniu szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. Jeżeli to nastąpi, na pewno tą sprawą zajmie się rada medyczna przy premierze i zapadną decyzje.

14:29

Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.

14:28

Mazurek: Mamy deklarację od 100 środowisk młodzieżowych, organizacji pozarządowych o zaangażowaniu się w te działania.

14:27

Mazurek: Angażujemy środowiska młodzieżowe, obywatelskie, fundacje, stowarzyszenia, organizacje studenckie we wspieranie narodowego programu szczepień.

14:26

Głos zabiera Piotr Mazurek.

14:25

Maląg: Od dzisiaj do grupy uprzywilejowanych osób włączamy osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunów.

14:24

Maląg: Szerokim wsparciem nadal będziemy otaczać osoby starsze. Będziemy docierali do osób w klubach seniora.

14:23

Maląg: W punktach szczepień zadbaliśmy o to, by zniwelować bariery, które utrudniały dostęp osobom niepełnosprawnym.

14:22

Maląg: Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą korzystać z punktów szczepień bez kolejki.

14:21

Maląg: Drugą dawką mamy zaszczepionych ponad 90% mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej.

14:19

Głos zabiera Marlena Maląg.

14:19

Dworczyk: Wprowadzamy dalsze ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

14:18

Dworczyk: Wydamy ponad 140 milionów złotych. To są pieniądze przeznaczone na to, żebyśmy poradzili sobie z pandemią.

14:18

Dworczyk: Będziemy jeszcze przedstawiać szczegóły loterii. Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na zainteresowanie szczepieniami.

14:17

Dworczyk: Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tysięcy złotych, do tego nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo. Co miesiąc będą dwie nagrody po 100 tysięcy złotych + samochód hybrydowy. W finale dwa razy po milion złotych i również samochód hybrydowy.

14:16

Dworczyk: Co 2000. osoba przystępująca do loterii wygrywa 500 złotych, a każdy uczestnik ma cztery szanse na wygraną.

14:15

Dworczyk: Będzie loteria Narodowego Programu Szczepień. Będzie uruchomiona 1 lipca.

14:15

Dworczyk: Od 15 czerwca zobowiążemy wojewodów, by podczas wszystkich imprez o charakterze masowym był zabezpieczony mobilny punkt szczepień.

14:13

Dworczyk: Dodatkowo dwa miliony złotych na dowolny cel dla gminy, która osiągnie najwyższy wskaźnik zaszczepienia w Polsce.

14:13

Dworczyk: Milion złotych na dowolny cel dla gmin na terenie każdego z 49 byłych województw, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia swoich mieszkańców.

14:12

Dworczyk: Dla 500 pierwszych gmin, które osiągną stopień zaszczepienia mieszkańców 75% przeznaczymy 100 tysięcy złotych na gminę, które mogą być wydane na dowolny cel.

14:11

Dworczyk: Samorządy dostaną wsparcie, bo to wymagające zadanie, duże wyzwanie. Każda gmina, zależnie od wielkości, otrzyma między 10 a 40 tysięcy złotych, które będzie można wydać na potrzebny związane z akcją.

14:10

Dworczyk: Wojewodowie będą wystawiać decyzje, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu ze wszystkimi mieszkańcami 70+ w danej gminie. W czasie takiej rozmowy taka osoba będzie pytana, czy się zaszczepiła. Jeżeli nie, będzie jej oferowane szczepienie, które zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy.

14:09

Dworczyk: Będzie bezpośredni kontakt z seniorami 70+ z propozycją szczepienia w domu.

14:08

Dworczyk: Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie szczepień.

14:08

Dworczyk: Mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o zachęcanie do szczepień.

14:06

Dworczyk: Dzisiaj wyraźnie kończy się etap, gdy największym wyzwaniem było pozyskanie szczepionek. Zakładamy, że w czerwcu nie będzie już problemów z dostępem do szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego, by się zaszczepić.

14:05

Dworczyk: Trzeba jasno sobie powiedzieć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały i cały czas, każdego dnia, zapisuje się ponad 200 tysięcy osób. Dynamika zapisywania się cały czas utrzymuje się, chociaż widzimy pewne trendy spadkowe.

14:05

Dworczyk: W grupach wiekowych wygląda to następująco:

70+: 75%

60-69: 64%

50-59: 53%

40-49: 45%

30-39: 34%

18-29: 30%

14:04

Dworczyk: Dzisiaj osiągniemy 50 procent zarejestrowanych na szczepienie osób pełnoletnich.

14:03

Dworczyk: 70 procent to dużo, ale cały czas niewystarczająco. Będziemy mówić o tym, co chcemy zrobić, by zwiększyć liczbę osób zainteresowanych szczepieniem.

14:03

Dworczyk: Około 70 procent Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

14:02

Dworczyk: W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad 2 milionów tygodniowo. To dobre, satysfakcjonujące tempo.

14:01

Rozpoczyna się konferencja.

13:50
13:42

Doktor Konrad Maj, psycholog społeczny SWPS, mówił w TVN24 o tym, jak zachęcać ludzi do szczepienia.

13:30

O szczepieniach mówił dzisiaj rano w "Rozmowie Piaseckiego" minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:29

Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 14. Zapraszamy na relację.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Do wtorku podano 18 085 811 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 12 814 730 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 5 689 744 osoby (zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).

Źródło: TVN24
Autorka/Autor: ads/kab
Czytaj także: