"Musimy przyspieszyć z akcją szczepień. Jesteśmy średniakiem w Europie"

Źródło:
TVN24
"Musimy przyspieszyć z akcją szczepień"
"Musimy przyspieszyć z akcją szczepień"TVN24
wideo 2/22
"Musimy przyspieszyć z akcją szczepień"TVN24

Szczepionki nie mogą się marnować. Jeżeli osoby nie zgłaszają się na szczepienie, to szczepionka powinna być oferowana tym, którzy chcą się zaszczepić – powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W nocy ze środy na czwartek, bez zapowiedzi, ruszyły zapisy na szczepienia dla osób od 40. do 59. roku życia, które zgłaszały wcześniej gotowość przyjęcia preparatu. Były one zapisywane na terminy w kwietniu i maju. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk wyjaśniał rano w RMF FM, że "w ostatnich dwóch dniach ta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji". Na późniejszej konferencji prasowej mówił, że "nastąpiła usterka w systemie", a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja. Zmienił tę deklarację po południu, uzależniając termin szczepienia między innymi od wieku pacjentów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zamieszanie wokół rejestracji na szczepienia komentowała w "Faktach po Faktach" profesor Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Szczepionki nie mogą się marnować"

Aneta Nitsch-Osuch przyznała, że "prawdą jest to, że musimy przyspieszyć z akcją szczepień w Polsce".

- W tej chwili wyszczepiliśmy nieco ponad pięć procent populacji z użyciem dwóch szczepionek, 11 procent populacji z użyciem jednej szczepionki. Jesteśmy tak naprawdę takim średniakiem w Europie. Zajmujemy 17. miejsce, jeśli chodzi o tempo szczepień w Europie, byliśmy na 14. miejscu, 39. miejsce, jeśli chodzi o tempo szczepień na świecie – zauważyła.

Nitsch-Osuch powiedziała, że "na pewno dobrym pomysłem jest zaoferowanie w pierwszej kolejności szczepionki tym pacjentom, którzy są obarczeni najwyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i zgonu". - To są osoby w wieku podeszłym czy też osoby z chorobami towarzyszącymi, ale tak naprawdę odniesiemy korzyści z tego, kiedy w szybkim czasie zaszczepimy dużą liczbę osób i szybko osiągniemy prób odporności zbiorowiskowej – dodała.

- Sloty (terminy szczepień – red.) nie mogą się marnować, szczepionki nie mogą się marnować. Jeżeli osoby nie zgłaszają się na szczepienie, to uważam, że powinna ta szczepionka być oferowana tym, którzy chcą się zaszczepić – przekonywała epidemiolog.

CZYTAJ O SZCZEPIENIACH W POLSCE NA TLE INNYCH KRAJÓW NA KONKRECIE 24

"Wirus nie lubi próżni"

Mówiła o coraz młodszych osobach, które chorują na COVID-19. - Po prostu wirus nie lubi próżni. Skoro nie ma już tej niszy, którą pierwotnie zagospodarowywał - mam na myśli osoby starsze, ponieważ albo one przechorowały, albo zostały zaszczepione - to wirus zaczyna zajmować nową niszę, którą jest grupa pacjentów młodszych wiekowo, również są to dzieci – wyjaśniła Nitsch-Osuch.

Przyznała, że dzieci chorują rzadziej w porównaniu do dorosłych. – Chorują łagodniej, częściej mają przebiegi skąpoobjawowe, bezobjawowe, ale jednak te dzieci chorują i szansa na to, że będą chorowały ciężko, też istnieje – zaznaczyła.

- Nawet jeden procent populacji pediatrycznej może chorować w sposób powikłany czy ciężki, a ten najgorszy przebieg, mam tutaj na myśli wystąpienie wieloukładowego zespołu zapalnego, który występuje dwa, cztery tygodnie po przechorowaniu, nawet bezobjawowym, COVID-19, szacuje się, że występuje u jednego na 1000 dzieci – mówiła epidemiolog.

- Te dzieci też powinny być chronione – dodała.

Wyniki badań "zachęcające"

Nitsch-Osuch pytana była również, kiedy i od jakiego wieku dzieci będą mogły być szczepione przeciw COVID-19.

- Pfizer przeprowadził badania i wykazał skuteczność i bezpieczeństwo swojej szczepionki u dzieci w wieku 12-16 lat. Mają się rozpocząć w przyszłym roku badania u dzieci powyżej 5. roku życia – odpowiedziała.

Oceniła, że "te wstępne wyniki badań, jeśli chodzi o skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki u dzieci, są bardzo zachęcające". - Osiągnięto skuteczność rzędu nawet 100 procent – dodała.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Gisele i Dominique Pelicot byli małżeństwem przez 50 lat, a ich życie długo wydawało się sielanką. Gdy Gisele zaczęła borykać się z niewyjaśnionymi zanikami pamięci, była przekonana, że to początki Alzheimera. Prawdę usłyszała od policji: przez lata mąż odurzał ją, gwałcił i zapraszał innych, by robili to samo. Dominique Pelicot przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Oprócz niego oskarżonych jest 50 mężczyzn w wieku od 26 do 74 lat. Wielu z nich ma dzieci i jest w związkach. Niektórzy twierdzą, że nie wiedzieli, że Gisele była odurzona w czasie stosunku. Inni przekonują, że myśleli, iż "pozwolenie od męża" wystarczy. Gisele nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami, bo - jak podkreśla - to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili.

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami w USA republikański kandydat na prezydenta Donald Trump i jego demokratyczna rywalka Kamala Harris cieszą się niemalże równym poparciem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College.

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Źródło:
Reuters, "New York Times"

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na początku tygodnia się pogorszy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na południowych krańcach Polski, gdzie spodziewane są intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Minister obrony Andris Spruds ocenił, że "ten incydent potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy Łotwy". Ukraina wezwała swoich partnerów do wspólnego wykorzystania sił obrony powietrznej przeciwko Rosji.

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Źródło:
PAP

Prawie 100 osób ewakuowano w niedzielę w okręgu Marmarosz na północy Rumunii z powodu gwałtownego pożaru roślinności. Ogień zajął kilka budynków, udało się go ugasić - podały lokalne media.

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Źródło:
Reuters, PAP

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę na Woli. Tuż przy Bazarze Olimpia postrzelono mężczyznę. Policja potwierdza, że jednej osobie udzielano pomocy medycznej, funkcjonariusze też użyli broni.

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Jedni kąpią się beztrosko w Wiśle inni przyjechali... samochodem terenowym. Nie wszyscy na poważnie biorą zakaz poruszania się po rezerwacie Wyspy Zawadowskie.

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu wikarego w Drobinie (woj. mazowieckie) znaleziono ciało mężczyzny. Postępowanie prowadzi płocka policja. Głos zabrała również tamtejsza kuria.

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl
"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Częstochowscy policjanci ruszyli w pościg za kierowcą forda, który przekroczył prędkość. Nagle auto się zatrzymało. "Wybiegł mężczyzna, mówi, że ma dziecko w aucie, silnie krwawi, włączamy sygnały" - słychać na nagraniu udostępnionym przez funkcjonariuszy. Pomocy potrzebowała czteromiesięczna dziewczynka.

"Proszę was, bo krwawi mi dziecko". Nagranie policyjnej eskorty

"Proszę was, bo krwawi mi dziecko". Nagranie policyjnej eskorty

Źródło:
TVN24/Policja Śląska

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki dopiero w grudniu, ale fundacja już szuka wolontariuszy, dzięki którym znów uda się dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Od tego ile osób się zgłosi zależy, ilu osobom uda się pomóc. Zgłosić może się każdy. Żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Źródło:
TVN24