TVN24 | Polska

Rano rejestracja na szczepienia, teraz przekładanie terminów. "Usterka w systemie"

TVN24 | Polska

Autor:
mart,
ads/kg
Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP
Dworczyk: nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę maja
Dworczyk: nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę majaTVN24
wideo 2/22
TVN24Dworczyk: nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę maja

W nocy ze środy na czwartek, bez zapowiedzi, ruszyły zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 40 do 59 lat, które zgłaszały wcześniej chęć przyjęcia preparatu. Byli oni zapisywani na terminy w kwietniu. Na porannej konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował, że "nastąpiła usterka w systemie", a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja i że takie terminy będą im proponowane. Na kolejnej konferencji Dworczyka, po południu, i ta wersja się zmieniła.

Od rana pojawiały się informacje o osobach, którym udało się zapisać na szczepienie na COVID-19, chociaż - według przedstawianego wcześniej harmonogramu - rejestracja ich roczników jeszcze się nie rozpoczęła. Część terminów, na które można było się zapisać, wypadała już w pierwszej połowie kwietnia.

Dworczyk: rejestracja osób starszych zwolniła, więc zdecydowaliśmy o uruchomieniu rejestracji dla młodszych

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień, był w czwartek rano gościem radia RMF FM. Prowadzący rozmowę Robert Mazurek zapytał go, jak to możliwe, że czterdziestolatkowie mają wyznaczane terminy szczepienia na najbliższe dni, a niektóre osoby 70 plus mają czekać na zastrzyk dłużej.

- W tej chwili mamy otwartą rejestrację dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. W systemie centralnej rejestracji zarejestrowanych jest łącznie około 11 milionów osób. Wolnych terminów szczepień do końca maja jest około 1,8 miliona. W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. I zostały dziś w nocy wystawione e-skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia - powiedział. W rozmowie nie wspominał nic o "usterce w systemie".

Dworczyk: uruchomiliśmy zapisy na szczepienia dla osób od 40. do 60. roku życia
Dworczyk: uruchomiliśmy zapisy na szczepienia dla osób od 40. do 60. roku życiaRMF FM

Informacja o rejestracji dla młodszych roczników pojawiła się również na profilu #SzczepimySię na Twitterze. "Zapisy osób 60+ zwolniły. Dlatego, zgodnie z zapowiedziami, zdecydowaliśmy się na wystawienie skierowań dla osób młodszych, które wypełniły formularz zgłoszeniowy" - czytamy w tweecie. "Dziś zaczęliśmy również proces telefonowania do tych osób, z propozycją terminu" - dodano. Na szczepienia można było się też rejestrować na stronie pacjent.gov.pl.

Dworczyk: doszło do usterki, wstrzymujemy rejestrację na kilka godzin

Około godziny 10 rano Dworczyk rozmawiał z dziennikarzami na konferencji prasowej. Powiedział, że doszło do "usterki w systemie" i osoby 40-59 były rejestrowane na terminy wcześniejsze niż osoby starsze. Poinformował, że w związku z tym rejestracja zostanie wstrzymana na kilka godzin.

- Po usunięciu usterki, do każdej osoby z grupy 40-59, która otrzymała termin na kwiecień, zadzwoni automat lub konsultant, proponując termin w drugiej połowie maja - zapowiedział.

- Wypada nam jeszcze raz przeprosić za ten systemowy błąd - powiedział.

Dworczyk: nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę maja
Dworczyk: nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę majaTVN24

Dworczyk powtórzył, że rejestracja dotyczy tylko osób, które wypełniały wcześniej deklarację o chęci zaszczepienia się. - Żadni czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie, którzy w styczniu czy w lutym nie złożyli deklaracji przez formularz elektroniczny gotowości zaszczepienia się, nie mogą się dzisiaj zapisać i nie będą mogli się zapisać dzisiaj - tylko wtedy, gdy przyjdzie ich kolej wiekowa - mówił.

Tuż po godzinie 13.30 szef KPRM rozpoczął kolejną tego dnia konferencję od powtórzenia, że wszystkie osoby z grupy 40-59, które zostały zapisane na kwiecień przez błąd systemu, dostaną propozycję terminów majowych. W dalszej części spotkania z dziennikarzami, odpowiadając na ich pytania, przedstawił jednak inną wersję: że nowe terminy zostaną wyznaczone osobom powyżej 40. roku życia, ale przed 50. rokiem życia, natomiast terminy przydzielone osobom "50+" się nie zmieniają.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Chaos" przy rejestracji na szczepienia. Dworczyk: były z naszej strony dwa potknięcia, przepraszamy >>>

Dworczyk: Osoby 60 plus cały czas mogą się rejestrować. Namawiamy do tego

Dworczyk na porannej konferencji poinformował też, że "cały czas mogą się rejestrować wszystkie osoby powyżej 60. roku życia".

- Ostatnio tych zgłoszeń było dużo mniej, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie osoby czterdziestokilkuletnie czy pięćdziesięciokilkuletnie będą szczepione przed seniorami powyżej 70. czy przed osobami powyżej 60. roku życia - mówił.

Zaapelował do osób, które ukończyły 60 lat, by korzystały z możliwości zarejestrowania się na szczepienie. - Mamy do końca maja ponad 1 800 000 wolnych terminów, namawiamy też punkty szczepień do tego, żeby przepisywały osoby starsze, które zostały zapisane na przykład na początek czy połowę maja, na terminy kwietniowe, jak najbliższe - dodał Dworczyk.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia zeszłego roku. Obecnie prowadzone są one preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd zapowiada kolejne zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Policzyliśmy, ile ich było

W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.

Nowe punkty i miejsca szczepieńKPRM
Zmiany w systemie szczepień
Zmiany w systemie szczepieńTVN24

Autor:mart, ads/kg

Źródło: RMF FM, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości