TVN24 | Polska

Jak będzie przebiegać szczepienie nauczycieli? Pytania i odpowiedzi

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Za tydzień pierwsze szczepienia nauczyciel
Za tydzień pierwsze szczepienia nauczycielTVN24
wideo 2/22
TVN24Za tydzień pierwsze szczepienia nauczyciel

W drugim tygodniu lutego rozpoczynają się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Tempo szczepień będzie zależeć od dostaw preparatów do Polski. Jak mają przebiegać szczepienia, gdzie powinni zgłosić się nauczyciele i kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przebiegu szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19 w Polsce.

SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?

W pierwszej grupie będą to: - nauczyciele wychowania przedszkolnego, - osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela, - osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy, - nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic) - nauczyciele szkół i placówek specjalnych, - nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, - pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych, - kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Szef MEiN Przemysław Czarnek na czwartkowej konferencji prasowej przekazał także, kiedy będą zaszczepieni pozostali nauczyciele. - Jak się będzie kończyła ta grupa szczepić, od razu zostaną włączeni do szczepień wszyscy pozostali nauczyciele – poinformował.

Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że "w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego, uda się zaszczepić nauczycieli".

Jak będą wyglądać szczepienia nauczycieli?

Nauczyciel będzie zgłoszony do szczepienia przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

Dyrektor będzie wypełniać formularz w Systemie Informacji Oświatowej. W formularzu, który będzie zawierać wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu). Wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki.

W momencie dostarczenia szczepionki szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Jak będzie wyglądać rejestracja nauczycieli?

Do poniedziałku 8 lutego dyrektorzy otrzymają w "Strefie Pracownika" Systemu Informacji Oświatowej (SIO) formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Ministerstwo przekaże również instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.

Dyrektorzy szkół mieli czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy 10 lutego. Jednak w przyszłym tygodniu zarejestrować się będą mogli także ci nauczyciele, którzy nie zgłosili się w tym terminie, choć byli w grupie uprawionych do szczepienia w pierwszej kolejności.

Co musi zrobić nauczyciel, by otrzymać szczepionkę?

Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać SMS-ów. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO.

Czarnek: każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić taką chęć do dyrektora
Czarnek: każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić taką chęć do dyrektora

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie, wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Którym preparatem będą szczepieni nauczyciele?

Na polskim rynku znajdują się preparaty trzech firm: BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat, będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer lub Moderna.

CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZEPIONCE ASTRAZENEKI

Szczepienia nauczycieli a powrót do nauki stacjonarnej

Minister Czarnek na czwartkowej konferencji był pytany, czy od poziomu wyszczepialności nauczycieli uzależnia powrót do nauki stacjonarnej uczniów klas starszych, czyli klas IV-VIII szkół podstawowych i ze szkół średnich, którzy obecnie uczą się zdalnie.

- Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczycieli klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół to decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach, od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli, od tego, jakie będą wyniki testów, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu - wskazał Czarnek.

- To są wszystkie czynniki, które razem będą brane pod uwagę, również przez epidemiologów i wirusologów, którzy będą wydawali opinię w tej sprawie dla premiera Mateusza Morawieckiego - dodał.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości