Rejestracja i nowy formularz. Minister zdrowia o zasadach szczepień nastolatków

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Szczepienia nastolatków. Dziś wieczorem rozporządzenie
Szczepienia nastolatków. Dziś wieczorem rozporządzenieTVN24
wideo 2/21
TVN24Szczepienia nastolatków. Dziś wieczorem rozporządzenie

W piątek wieczorem ma zostać opublikowane rozporządzenie w sprawie szczepień nastolatków - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rejestracja rozpocznie się w poniedziałek.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem Pfizer/BioNTech. - Najpóźniej do piątku zostaną przedstawione szczegóły - zapowiedział.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Potrzebna zgoda rodzica

W piątek odpowiadając na pytania dziennikarzy, minister zdrowia stwierdził, że jeszcze tego samego wieczora zostanie opublikowane rozporządzenie w tej sprawie. - W tej chwili został uruchomiony obieg, czyli wszystkie części rządu wypowiadają się na temat kształtu rozporządzenia, bo to jest rozporządzenie całej Rady Ministrów - mówił Niedzielski.

- W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie - wyjaśniał minister.

Zapowiedział, że uruchomienie rejestracji jest planowane od poniedziałku. - Wszystkim zainteresowanym polecam wejście na stronę Ministerstwa Zdrowia i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już do szczepienia, a oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - dodał.

Przypomniał, że zasady udzielania szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać na to zgodę rodziców lub opiekunów, natomiast nie muszą oni być obecni przy szczepieniu osoby poniżej 18. roku życia.

Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?

Do czwartku w Polsce podano 15 144 771 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawką wykonano 11 112 068 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4 241 956 osób (zaszczepieni preparatem Johnson & Johnson oraz drugą dawką preparatów firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości