Na początku, gdy został uruchomiony system zgłoszeń na szczepienia, był gigantyczny napór i problemy techniczne. W ciągu godziny udało się je wszystkie opanować - powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.
Od piątku seniorzy po 80. roku mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19. Mogą to zrobić na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Również od piątku wszyscy pełnoletni obywatele mogą wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia, ale to nie oznacza jeszcze rejestracji. To informacja dla władz, że jesteśmy takim szczepieniem zainteresowani i kiedy tylko nasza grupa zostanie włączona do szczepienia, dostaniemy maila z e-skierowaniem.
Tuż po północy z czwartku na piątek na stronie pacjent.gov.pl dla chcących wypełnić formularz on-line, ukazała się informacja o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Później dostępność formularza została przywrócona.
"Na początku był gigantyczny napór"
Dworczyk pytany w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia o tę sytuację odparł, że "rzeczywiście na początku był gigantyczny napór na ten system, praktycznie wszystkimi kanałami". - W ciągu godziny udało się wszystkie, również techniczne problemy opanować - zapewnił.
Dodał, że ten napór pokazał, że jest "gigantyczne zainteresowanie szczepieniami". - To dobra informacja, dlatego że im szybciej i im więcej Polaków zaszczepimy, tym lepiej - powiedział Dworczyk.
Druga dobra informacja - zaznaczył - jest taka, że mimo pojawiających się "trudności i korków, system działa, funkcjonuje". - Jestem przekonany, że będzie jako centralny system rejestracji dobrze funkcjonował - powiedział szef KPRM.
"Będą się zdarzać przejściowe problemy"
Dworczyk poruszył ten temat też w poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma - Dziewiąta". Powiedział, że zapisy wygenerowały olbrzymi ruch w sieci i jest to "przeskok w absolutnie inny świat dla polskiej medycyny - stworzenie tego centralnego kalendarza i stworzenie tego systemu teleinformatycznego".
- Oczywiście na pewno będą się zdarzać przejściowe problemy, będzie się zdarzać wydłużony czas oczekiwania, kiedy będzie bardzo duży napór na infolinię. Na początku jej funkcjonowania blisko 1800 konsultantów siedziało na stanowiskach i wprowadzało, i rejestrowało osoby, które dzwoniły, to na pewno zdarzą się takie momenty piku, gdzie będą pewne spowolnienia, ale wierzę, że system będzie dobrze funkcjonował - powiedział Dworczyk. Pytany, czy zainteresowanie przeszło oczekiwania, odpowiedział: - Myśleliśmy, że będzie bardzo duże, ale aż tak dużego się nie spodziewaliśmy. To pozytywna wiadomość, dlatego że to oznacza, że Polacy chcą się szczepić, są zdeterminowani, żeby nasi seniorzy, nasi najbliżsi, często rodzice, dziadkowie jak najszybciej zaszczepili się - mówił.
Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?
Rejestracja na szczepienie na koronawirusa jest prowadzona "trzema kanałami":
- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.
Źródło: PAP