TVN24 | Polska

Doprecyzowana kolejność szczepień w etapie pierwszym. Opublikowano rozporządzenie

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zarejestrować się przez infolinię i przez eRejestrację? Filmy instruktażowe
Jak zarejestrować się przez infolinię i przez eRejestrację? Filmy instruktażowe TVN24
wideo 2/21
TVN24Jak zarejestrować się przez infolinię i przez eRejestrację? Filmy instruktażowe

W Dzienniku Ustaw w czwartek późnym wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia. Doprecyzowano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19 w ramach określonych wcześniej etapów. W grupie pierwszej znaleźli się prokuratorzy i asesorzy prokuratury.

W nowym rozporządzeniu został dodany rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", który doprecyzowuje kolejność szczepień w ramach etapu zero i etapu pierwszego. Jak napisano, podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania ich we wskazanej kolejności.

ZOBACZ NOWE ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

Etap zero

W etapie zero kolejność jest następująca:

- osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym

- osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa

- przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane

- osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą

- farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej

- nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów

- osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE NA KORONAWIRUSA

Etap pierwszy

Następnie, w etapie pierwszym, mają zostać zaszczepieni:

- pacjenci zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej

- osoby urodzone: nie później niż w 1941 roku, w latach 1942-1951, w latach 1952-1961

- nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu i w innej formie wychowania przedszkolnego

- nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż medyczne oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami

- funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Dworczyk: 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia
Dworczyk: 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia TVN24

Rejestracja dla seniorów i możliwość zgłoszenia chęci szczepienia pełnoletnich

Od północy w piątek na szczepienie mogą zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia. Oznacza to, że będą mieli wyznaczoną datę i miejsce szczepienia.

Ruszyła także możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pełnoletnich. Można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie. Na stronie trzeba kliknąć przycisk "zgłoszenie", wypełnić formularz i potwierdzić zgłoszenie. Każda osoba, która wypełni formularz, dostanie e-skierowanie w momencie, kiedy rozpocznie się odpowiedni dla niej etap.

22 stycznia ruszy rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia, a 25 stycznia szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia w 5994 punktach.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?KPRM

Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?

Rejestracja na szczepienie na koronawirusa będzie prowadzona "trzema kanałami":

- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.

Na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.

Przedłużone obostrzenia

Rozporządzenie, które ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw, zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia ubiegłego roku i przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia.

Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z). Do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem.

Autor:js/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości