TVN24 | Polska

Kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"? Odpowiada główny doradca premiera

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
Radio Zet
Horban o tym, kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"
Horban o tym, kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"Radio Zet
wideo 2/21
Radio ZetHorban o tym, kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"

Zaszczepienie seniorów powyżej 80. roku życia potrwa około dwóch miesięcy - przewidywał w Radiu Zet profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw walki z COVID-19. Był też pytany, jak długo potrwa szczepienie wszystkich seniorów i kiedy zaszczepić będzie się mógł "przeciętny Kowalski".

OD KIEDY I JAK ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE. WYJAŚNIAMY

Od 15 stycznia na szczepienie mogą zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia ci powyżej 70. roku życia.

Również od piątku wszyscy pełnoletni obywatele mogą wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia, ale to nie oznacza jeszcze rejestracji. To informacja dla władz, że jesteśmy takim szczepieniem zainteresowani i kiedy tylko nasza grupa zostanie włączona do szczepienia, dostaniemy maila z e-skierowaniem.

Ile potrwa szczepienie wszystkich seniorów? Horban: ho, ho i jeszcze trochę

O procesie szczepień mówił w piątek w Radiu Zet profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw walki z COVID-19.

Doprecyzowana kolejność szczepień w etapie pierwszym. Zobacz rozporządzenie

- Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno trwać około dwóch miesięcy - powiedział. Dodał, że rząd zakłada zaszczepienie niemal wszystkich z tej liczącej około 1,7 miliona osób grupy.

Pytany, ile potrwa szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60. roku życia, odparł: - Ho, ho i jeszcze trochę. Zaznaczył, że "absolutnie realne" jest zaszczepienie ich do końca drugiego kwartału 2021 roku. - To bardzo możliwy sen. Może jak się uda, to nawet wcześniej - dodał Horban.

Kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"?

Horban dodał, że "przeciętny Kowalski", który jest w ostatnim etapie szczepień, "będzie musiał poczekać, aż się wyszczepi seniorów". - Myślę, że jednak w tym roku - przewidywał Horban.

Zaznaczył, że "możliwości firm produkujących szczepionki będą rosły z miesiąca na miesiąc", co może wpłynąć na przyspieszenie procesu.

Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?

Rejestracja na szczepienie na koronawirusa jest prowadzona "trzema kanałami":

- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.

Na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.

Autor:ads/kab

Źródło: Radio Zet

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości