"Musimy sobie uświadomić brak innej drogi w walce z pandemią". Szczepienia w kolejnych miastach
W niedzielę w Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19. Warszawa, Wrocław, Grudziądz, Szczecin, Kraków, Częstochowa i Radom to tylko niektóre z miast, w których zaszczepione zostały pierwsze osoby. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że szczepionka jest "jedynym remedium" na obecną sytuację. W Europie pierwsi zaszczepieni są już także w Niemczech, we Włoszech, Francji, Bułgarii, Czechach, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii. Na tvn24.pl relacjonujemy pierwsze szczepienia w naszym kraju oraz w innych państwach Europy.
W niedzielę o poranku z hurtowni farmaceutycznych szczepionki wysłano do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczęły się pierwsze szczepienia. Jako pierwsi zostali zaszczepieni: naczelna pielęgniarka warszawskiego szpitala MSWiA Alicja Jakubowska, dyrektor tego szpitala profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska oraz diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.
Na tvn24.pl relacjonujemy przebieg szczepień w Polsce i innych europejskich krajach. Według planu szczepienia miały się rozpocząć w Unii Europejskiej w tym samym dniu.
Relacja odświeża się automatycznie
- 16:47
Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.
- 15:51
Jankowski: Dzisiaj pojawiła się metoda pomocy z epidemią – szczepionka. Mamy dosyć tej walki, przegranej walki o życie pacjentów, którzy odchodzą przez koronawirusa. Dosyć wypisywania kart zgonów. Dosyć patrzenia na to, jak pacjenci, którzy chorują na inne choroby odbijają się od drzwi szpitali pracujących w reżimie covidowym. Niech to wszystko już wróci do normy. A warunkiem jest to, że się zaszczepimy.
- 15:47
Jankowski: Nie szczepimy się tylko dla siebie, ale i dla osób w naszym otoczeniu.
- 15:43
Doktor Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie: Bycie ozdrowieńcem, czyli przechorowanie COVID-19, nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Ozdrowieńcy mogą się szczepić. Należałoby, żeby i Ministerstwo Zdrowia mówiło o tym głośno.
- 15:22
Psychicznie czuję się bardzo dobrze. Mam to za sobą – powiedział dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy. W niedzielę został zaszczepiony przeciw COVID-19 w szpitalu MSWiA.
Dodał, że za trzy tygodnie musi ponowić szczepienie i poczekać kolejne dwa tygodnie, aby mieć pewność, że jest odporny na działanie wirusa. - Ta szczepionka zmieni nasze życie. Pozwoli wrócić do normalności – ocenił. Wskazał, że przeszła ona badania kliniczne i została zaakceptowana przez najważniejsze światowe instytucje w tej dziedzinie.
- 15:19
Jako pierwsza osoba w Grecji na COVID-19 zaszczepiona została w ateńskim szpitalu Evangelismos pielęgniarka Efstathia Kampisuli. - Czuję się dobrze. Nie boję się tej szczepionki. Nie mam co do niej żadnych wątpliwości. W moim życiu byłam szczepiona wielokrotnie – powiedziała Kampisuli, która pracuje na oddziale intensywnej terapii.
Zaraz po Kampisuli, w tym samym szpitalu, szczepionkę otrzymała prezydent kraju Katerina Sakellaropulu, a w szpitalu Attikon w zachodnich Atenach - premier Kyriakos Micotakis.
- 15:03
We Wrocławiu pierwszy zaszczepiony został profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
- 14:43
- 14:38
Z godziny na godzinę rośnie liczba miast, gdzie ustawiły się kolejki do zaszczepienia. W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu nie było inaczej.
Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w wojewóztwie kujawsko-pomorskim została naczelna pielęgniarka lecznicy Małgorzata Kufel. Wskazywała na duże emocje związane z tym faktem.
- Przy każdym zabiegu medycznym są emocje. To naturalne. Każde leczenie budzi też wątpliwości wielu osób, co także nie jest niczym nadzwyczajnym. Musimy sobie jednak uświadomić brak innej drogi w walce z pandemią niż prewencja w postaci szczepień - tłumaczyła. - 14:36
Szczepią także w mazowieckim Radomiu. Tam pierwsi w kolejce byli medycy z oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego.
- 14:36
Lekarze i pielęgniarki szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie także zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. W regionie szczepienia rozpoczęły się jeszcze w pięciu innych szpitalach: w Puławach, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.
- 14:31
Zakończyła się konferencja w KPRM.
- 14:27
Premier o obostrzeniach w noc sylwestrową: Nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się.
- 14:24
Premier o tym, kiedy do Polski dotrze kolejna transza szczepionek: Jest duża szansa, że znaczna część z tego transportu dotrze już jutro. Nie mogę jednak tego powiedzieć na sto procent. Pamiętajmy o tym, że aktualnie szczepionka jest towarem deficytowym.
- 14:17
Dworczyk o tym, kiedy szczepiona będzie kolejna grupa: Mamy informację, że w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy pierwszej. Jesteśmy jednak ostrożni przy podawaniu terminów. Opieramy się na deklaracjach firm farmaceutycznych, mamy na to ograniczony wpływ. Musimy też zobaczyć, jak będą przebiegały grupy "zero".
- 14:16
Członkowie rządu odpowiadają na pytania dziennikarzy.
- 14:15
W grupie "zero", o której mówi Niedzielski, zaszczepiony będzie cały personel medyczny, w tym także personel administracyjny, pomocniczy, zatrudniony w szpitalach, przychodniach oraz pracownicy MOPS, GOPS i DPS.
- 14:14
Niedzielski: Najważniejsze w tej chwili jest szczepienie grupy, która najbardziej odczuła walkę z covidem.
- 14:14
Głos zabiera szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
- 14:13
Dworczyk: Wchodzimy w kolejny etap akcji profrekwencyjnej. Rusza akcja bilbordowa, zobaczymy też telewizyjny spot. Cel: dotrzeć z rzetelną informacją do każdego Polaka, a w konsekwencji przekonać nas, jako społeczeństwo, że szczepienie daje możliwość powrotu do normalności, jaką pamiętamy sprzed pandemii.
- 14:11
Głos zabiera szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
- 14:10
Premier: Czas wyrzeczeń będzie mógł za kilka, kilkanaście tygodni zmierzać do końca.
- 14:10
Mateusz Morawiecki podziękował medykom i wojskowym za przyjazd w okresie świątecznym do portu w Dover, gdzie utknęli między innymi polscy kierowcy, którzy chcieli się przedostać przez Francję do naszego kraju.
- 14:09
Premier: Dziś możemy sobie powiedzieć, że zagrożenie nie maleje. Jedynym remedium jest szczepionka, która do nas dotarła.
- 14:08
Premier: Strategia szczepień to największa operacja logistyczna od dziesięcioleci.
- 14:07
Premier: Chcę zapewnić, że szczepionek wystarczy dla wszystkich. Zachęcamy do zgłaszania się jak największej liczby populacji.
- 14:07
Premier: Niezwykle ważne jest to, aby pamiętać, że skuteczność szczepionki w skali populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi.
- 14:06
Premier: Szczepionka to nasza ogromna szansa.
- 14:06
Premier: Zamierzam się zapisać na szczepienie w przewidzianym terminie.
- 14:05
Premier: Droga powrotu do normalności się właśnie zaczyna. Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień.
- 14:05
Rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.
- 13:57
- 13:47
- 13:31
Katowicki szpital MSWiA, podobnie jak kilka innych placówek w regionie, rozpoczął szczepienia. - Ten moment jest dla nas jest przełomowy. To wielkie wyzwanie, ale i wielkie nadzieje - komentował wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych profesor Włodzimierz Mazur.
Pierwszą zaszczepioną w Katowicach osobą była szefowa oddziału diagnostyki laboratoryjnej szpitala MSWiA dr Dorota Blat. - Zdecydowałam się, żeby być bezpieczna, żeby nie czuć się zagrożona. Bać powinniśmy się choroby, a nie szczepienia - powiedziała po szczepieniu. - To nie boli, a na pewno dużo zyskujemy. Proszę się nie bać - dodała.
- 13:21
Za 40 minut w KPRM odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.
- 13:11
Świętokrzyskie nie jest wyjątkiem na szczepionkowej mapie Polski. Jako pierwszy mieszkaniec regionu zaszczepił się Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora do spraw medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
- 13:09
Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim jest szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku dr Wojciech Charytoniuk. Tuż po zastrzyku mówił, że właściwie nic nie poczuł. - Czuję się tak, jak i przed szczepieniem, bardzo dobrze - mówił na gorąco.
- 12:48
Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły również w bielskim szpitalu wojewódzkim. Pierwszą osobą, która przyjęła dawkę, była dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska. Jak powiedziała, "dała w ten sposób przykład innym" i zaapelowała o szczepienie się.
- 12:43
- 12:33
Pierwszym zaszczepionym przeciwko COVID-19 w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze został prezes zarządu placówki doktor nauk prawnych Marek Działoszyński, były komendant główny policji.
- W ten sposób dyrekcja szpitala chce dać dobry przykład, by szczepić się - tłumaczył rzecznik prasowy szpitala Robert Kowalik.
- 12:28
We Francji pierwszą dawkę szczepionki otrzymała 78-letnia Mauricette przebywająca w domu opieki w Sevran, w departamencie Sekwana-Saint-Denis.
Po południu zaszczepionych zostanie kilkunastu mieszkańców ośrodka geriatrycznego Champmaillot, należącego do Szpitala Uniwersyteckiego w Dijon oraz pracujący tam 65-letni lekarz.
- 12:13
W Poznaniu, Białymstoku i Łodzi zaszczepiono pierwsze osoby.
- 12:06
W Szwecji pierwszą szczepionkę w kraju przyjęła 91-letnia Gun-Britt Johansson, pensjonariuszka domu opieki Bokens Vardboende w Mjoelby w południowej części kraju.
- Nic nie poczułam - przyznała seniorka.
- 12:03
Akcja szczepień ruszyła także i w Szczecinie. Pierwszą osobą, która otrzymała zastrzyk, była profesor Marta Wawrzynowicz-Syczewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby w szpitalu wojewódzkim. Jak mówiła po wszystkim, czuje się dobrze i jest szczęśliwa.
- Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam z tego kryzysu wyjść. Jestem pełna podziwu dla ludzkiego umysłu i pracy tylu ludzi, którzy podarowali nam to. To jest absolutnie wielki triumf nauki i myśli ludzkiej i wierzę głęboko, że dzięki tym szczepieniom wykaraskamy się z tego ogromnego kryzysu, który nas spotkał - mówiła.
- 11:57
Za moment mają się odbyć szczepienia w Poznaniu. Pierwszą zaszczepioną będzie profesor Magdalena Figlerowicz, lekarz zakaznik i konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych.
- 11:53
W szpitalu MSWiA w Warszawie trwają szczepienia pracowników opieki medycznej.
- 11:45
Pierwszą zaszczepioną osobą w Portugalii jest 65-letni Antonio Sarmento. Dawkę otrzymał w szpitalu Sao Joao w Porto, w północnej części kraju. Krótko po nim rozpoczęto szczepienie jego koleżanek i kolegów z tej placówki medycznej.
- 11:32
Prezydent obejmującej Rzym prownicji Lacjum Nicola Zingaretti i pierwsi zaszczepieni w tym regionie: profesor Maria Rosaria Capobianchi, pielęgniarka Claudia Alivernini i pracownik socjalny Omar Altobelli.
- 11:24
- 11:14
W niemieckim Berlinie, w domu opieki, zaszczepiona została między innymi 101-letnia Gertrud Haase.
- 11:08
Rozpoczęły się pierwsze szczepienia w Częstochowie. W wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP pierwszy szczepiony to dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski.
- 11:00
W Hiszpanii jako pierwsza szczepionkę otrzymała Araceli, 96-letnia mieszkanka domu opieki Los Olmos w Guadalajarze. - Dzięki Bogu - skomentowała krótko. - Zobaczmy, czy uda nam się pozbyć tego wirusa - dodała.
- 10:53
Szczepią także w Niemczech. W klinice uniwersyteckiej we Frankfurcie zaszczepiony został pracownik medyczny.
- 10:50
W stolicy Bułgarii, Sofii, w Uniwersyteckim Centrum Medycznym św. Anny zaszczepiono pierwszą osobę, pielęgniarkę Ani Kirową.
- 10:45
- 10:40
We Włoszech zaszczepiono także we Florencji.
- 10:36
O godzinie 14 w KPRM odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.
- 10:35
Pierwsza zaszczepiona w Polsce osoba, Alicja Jakubowska, będzie gościem niedzielnego wydania "Faktów po Faktach" o godzinie 19.20.
- 10:31
Pierwszą zaszczepioną kobietą na Cyprze była 88-letnia Panayiota Loizou. Dawkę szczepionki otrzymała w domu opieki społecznej w Nikozji.
- 10:28
Szczepienia ruszyły także na Cyprze. W Nikozji, Larnace i Limassolu zaszczepiono emerytów w domach pomocy społecznej. Pierwszym zaszczepionym w Nikozji był 84-letni Andreas Raounas.
- 10:23
We Włoszech zaszczepiono pierwsze osoby. To troje pracowników medycznych Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani - szpitala chorób zakaźnych w Rzymie.
- To ekscytujący i historyczny moment - przyznała w rozmowie z telewizją Rai News 29-letnia pielęgniarka Claudia Aliverini.
- 10:21
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku szczepienia mają rozpocząć się o godzinie 10.30.
- 10:17
Tak wyglądają dawki szczepionki przechowywane w szpitalu w Poznaniu.
- 10:05
- 10:03
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie jako pierwszy, o godzinie 11, zaszczepiony zostanie dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski. W pierwszej turze zaszczepionych zostanie 15 pracowników szpitala.
- 10:02
Ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska, zastępca dyrektora ds. medycznych dr n. med. Artur Zaczyński oraz inni pracownicy szpitala podczas konferencji prasowej po pierwszych szczepieniach przeciw COVID-19 na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
- 9:51
Lada moment, bo na godzinę 10, zaplanowane są szczepienia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Pierwszym zaszczepionym pacjentem będzie zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr n. med. Krzysztof Bidas.
- 9:45
Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformował na antenie TVN24, że dołączył do grona zaszczepionych osób.
- 9:40
Minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując fakt zaszczepienia przeciw COVID-19 pierwszych osób w Polsce, przyznał: - Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Teraz już w naszych rękach jest nasze jutro. Ważne, żebyśmy jak najbardziej gremialnie tego narzędzia użyli.
Niedzielski zwrócił uwagę, że to "państwo gwarantuje szczepionkę, ale to my, jako społeczeństwo, zdecydujemy, czy ona będzie nas powszechnie chroniła". - Pamiętajmy, że im więcej zaszczepionych, tym większa szansa na zakończenie epidemii - zaznaczył.
- 9:35
Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 na Śląsku odbędą się o godzinie 10 w szpitalu MSWiA w Katowicach. Pierwsi zaszczepieni będą przedstawiciele służby zdrowia.
- 9:30
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zaszczepiony został prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.
- 9:29
- 9:18
W Warszawie zaszczepiona została szósta osoba, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.
- 9:17
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie ruszają szczepienia. Pierwszą osobą, która przyjmie dawkę jest pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii Krystyna Matusik.
- 8:59
Kuczmierowski: Wszystkie szczepionki z dzisiejszej dostawy mają za zadanie trafić do szpitali do godziny 12. Na dniach czekamy na kolejną dostawę. Do końca stycznia do Polski dotrze 1,5 miliona dawek.
- 8:58
Kuczmierowski: To operacja, która jest dobrym poligonem do sprawdzenia naszych możliwości.
- 8:57
Kuczmierowski: Zgodnie z planem transporty ze szczepionkami ruszyły o piątej rano z hurtowni. Część jest już dostarczona. Opóźnienia wynikają z powodów organizacyjnych. To procedura, która wymaga przygotowania, czasu.
- 8:56
Trwa briefing prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego.
- 8:52
Prof. Wierzba: To nie eksperyment. Szczepionka przeszła wszystkie niezbędne procedury.
- 8:51
Jakubowskiej towarzyszy dyrektor szpitala MSWiA w Warszawie profesor Waldemar Wierzba.
- 8:51
Jakubowska: Dla mnie szczepionka to bezpieczeństwo.
- 8:50
Jakubowska: Każdy ma mamę, dziadków, dzieci. Jeśli nie chce się zaszczepić dla siebie, to niech zaszczepi się dla bliskich, których kocha.
- 8:50
Jakubowska: Apeluję do wszystkich Polek i Polaków, aby się zaszczepić, bo to pancerz ochronny. Jeżeli ktoś ma obawy, to mogę osobiście zaszczepić.
- 8:50
Pierwsza zaszczepiona Polka, naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska, rozmawia z dziennikarzami.
- 8:49
Tymczasem pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 docierają do małopolskich szpitali. Pierwszą osobą w województwie, która przyjmie szczepionkę, będzie Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
- 8:43
Podsumujmy: w stołecznym szpitalu MSWiA zaszczepiono pierwszych pięciu pacjentów. Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki.
- 8:40
Piątą zaszczepioną osobą jest diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas ze szpitala MSWiA w Warszawie. - Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności - przekonywała.
- 8:38
Jako czwarta szczepiona jest Agnieszka Szarowska - lekarz chorób zakaźnych, która szczepiła ratownika i dyrektora szpitala.
- 8:36
Jako trzeci szczepiony jest Sławomir Butkiewicz, ratownik medyczny. - Pozdrawiam wszystkich ratowników - powiedział, siadając na stanowisku do szczepień.
- 8:34
Jako drugi zazczepiony został dyrektor szpitala MSWiA w Warszawie profesor Waldemar Wierzba. - Kompetnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział.
- 8:32
Alicja Jakubowska została zaszczepiona jako pierwsza Polka. - Nie bolało - przyznała Jakubowska. - Widać radość w moich oczach? Widać - skomentowała.
- 8:28
Jako pierwsza zostanie zaszczepiona naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska. Pielęgniarka podziękowała dyrekcji za wytypowanie jej do pierwszego szczepienia. - Jestem dumna, dla mnie to też historia - powiedziała. - Jeśli chcemy wrócić do normalności, to trzeba się zaszczepić - dodała.
- 8:27
W warszawskim szpitalu MSWiA rozpoczynają się szczepienia.
- 8:22
Przed szpitalem MSWiA w Warszawie jest także reporter TVN24 Paweł Łukasik. - Opóźnienie może wynikać z powodów organizacyjnych, choć to nic pewnego - zauważa.
- 8:17
Czeski premier Andrej Babisz był pierwszym w tym kraju, który przyjął szczepionkę przeciw COVID-19. - Szczepionka z Unii Europejskiej jest nadzieją na powrót do normalnego życia - przyznał przed przyjęciem dawki.
Weteranka drugiej wojny światowej, 95-letnia Emilie Repikova, przyjęła szczepionkę krótko po szefie rządu.
- 8:09
Na Słowacji zaszczepiona ma być między innymi prezydent Zuzana Czaputova, a także pracownicy służby zdrowia i domów pomocy społecznej, policjanci, żołnierze oraz osoby zatrudnione w strategicznych działach gospodarki na przykład w energetyce jądrowej.
- 8:08
W Czechach do praskiego szpitala w Motolu trafiło w sobotę rano 9750 pierwszych dawek z konwoju eskortowanego przez żandarmerię wojskową. Niedzielne szczepienia powinny rozpocząć się w czterech szpitalach w Pradze i dwóch w Brnie.
- 8:07
W sobotę pierwsze szczepionki podano w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji.
- 8:04
Stanowisko dla pierwszych szczepionych osób w warszawskim szpitalu przy Wołoskiej jest gotowe.
- 7:59
Szczepionka Pfizera i BioNTechu dotarła także do szpitalu w Katowicach.
Pierwsza dostawa szczepionek przeciw COVID-19 wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Transport przewożony był busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w temperaturze około -75 stopni Celsjusza.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek szczepionki. Rządowy program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
Raport tvn24.pl: Szczepionka przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje
Szczepionka jest rozprowadzana w Unii Europejskiej pod marką Comirnaty, która - jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech - stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność).
Autorka/Autor:akw/kab
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).
100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować
Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".
To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"
- Źródło:
- tvn24.pl
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
W miejscowości Wał (Lubelskie) 40-letni kierowca busa nie zastosował się do znaku STOP, wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z szynobusem. Jeden z trójki pasażerów podróżujących autem trafił do szpitala.
Nie zatrzymał się przed przejazdem i zderzył się z szynobusem. Jedna osoba ranna
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?
Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?
- Źródło:
- PAP
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl