Dworczyk o "największym wyzwaniu" i kolejnych krokach w Narodowym Programie Szczepień

Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk: w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię proferekwencyjną
Dworczyk: w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię proferekwencyjnąTVN24
wideo 2/33
Dworczyk: w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię proferekwencyjnąTVN24

W perspektywie kilku najbliższych tygodni największym wyzwaniem przestanie być dostępność szczepionki. Będzie nim przekonanie jak największej liczby Polaków do tego, żeby się zaszczepić - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Na konferencji przedstawił kolejne punkty strategii w Narodowym Programie Szczepień i zmiany, które w nim nastąpią. To między innymi rozpoczęcie kampanii profrekwencyjnej i pilotażowych szczepień w zakładach pracy.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk mówił na poniedziałkowej konferencji o realizacji Narodowego Programu Szczepień i zmianach, jakie następują w tym programie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Michał Dworczyk na konferencji w KPRMKrystian Maj/KPRM

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień:

- skrócenie terminów między dawkami szczepionki (Moderna, Pfizer, AstraZeneca - 35 dni) - skrócenie czasu, od otrzymania pozytywnego wyniku testu, po którym ozdrowieńcy będą szczepieni (z 90 na 30 dni) - kampania profrekwencyjna w drugiej połowie maja - pilotażowe szczepienia w zakładach pracy

Możliwości szczepień a dostawy preparatów

Zdaniem Dworczyka "to jest ważny moment" w procesie szczepień przeciw koronawirusowi.

- Dzisiaj jeszcze cały czas pozostaje największym wyzwaniem dostępność szczepionek. Cały czas mamy niewykorzystane możliwości, jeśli chodzi o szczepienia. W punktach, które stworzyliśmy - ponad siedem tysięcy takich placówek jest w skali kraju - mamy o wiele większe możliwości wykonywania szczepień, niż [wynoszą - przyp. red.] dostawy szczepionek - mówił.

Przekonanie Polaków do szczepień przeciw COVID-19

Podkreślił przy tym, że "już za trzy tygodnie ta sytuacja ulegnie zmianie". - Tak naprawdę w perspektywie kilku najbliższych tygodni największym wyzwaniem w programie przestanie być dostępność szczepionki, a największym wyzwaniem będzie przekonanie jak największej liczby Polaków do tego, żeby się zaszczepić - wskazywał minister.

Dworczyk przywołał też badania, z których wynika, że odsetek osób, które chcą się zaszczepić, to 60-70 procent. - Rzeczywistość oczywiście weryfikuje tego rodzaju deklaracje i dlatego przed nami wszystkimi stoi największe wyzwanie, jakim jest przekonanie wszystkich do szczepień, bo to jest jedyna droga, żeby skończyć z pandemią, powrócić do normalności. Dlatego w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię profrekwencyjną. (..) Wezmą w niej udział znani sportowcy, ale też blogerzy, youtuberzy. Osoby, które są popularne wśród młodzieży - wyliczał. Argumentował takie działania tym, że - jak wynika jego zdaniem z badań - "wśród młodzieży jest mniejsze zainteresowanie szczepieniami niż wśród osób starszych".

- Kampania będzie prowadzona zarówno w mediach tradycyjnych, jak i mediach społecznościowych - powiedział Dworczyk. Dodał, że sprawom związanym z kampanią zostanie poświęcona oddzielna konferencja.

Dworczyk: w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię proferekwencyjną
Dworczyk: w drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię proferekwencyjnąTVN24

Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy

Dworczyk zapowiedział także, że "17 maja ruszają pilotażowe szczepienia w zakładach pracy". - W tym pierwszym tygodniu przeznaczymy na te szczepienia nieco ponad 100 tysięcy dawek tygodniowo. Od 1 czerwca będziemy przeznaczali około 300 tysięcy dawek szczepionki tygodniowo na szczepienia w zakładach pracy - oznajmił.

Poinformował też, że chęć udziału w programie zgłosiło ponad 740 zakładów pracy, które się zarejestrowały. - Wierzę, że będzie ich coraz więcej - dodał.

Mówiąc o szczepieniach w zakładach pracy, minister wskazał, że "z punktu widzenia całego społeczeństwa to jest korzystne". - Bo im szybciej zaszczepimy jak największa część populacji, tym szybciej wrócimy do normalności, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej - uzasadniał.

Michał Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracy
Michał Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracyTVN24

Skrócenie terminów między dawkami

Innym krokiem podejmowanym w ramach akcji szczepień przeciw COVID-19 jest skrócenie terminów dawek pomiędzy pierwszą a drugą dawką w przypadku preparatów dwudawkowych.

Szef KPRM poinformował, że w przypadku specyfiku od Moderny skrócono ten czas z 42 dni do 35 dni, Pfizera - z 42 dni do 35 dni, AstraZeneki - z 84 dni do 35 dni. Dworczyk dodał, że decyzja została podjęta w związku ze stanowiskiem Rady Medycznej.

Rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki
Rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionkiTVN24

Jak mówił, ta zmiana wejdzie w życie od 17 maja. - My musimy, wykonując szczepienia, myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy, bo musimy zapewnić każdemu pacjentowi drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiero za tydzień - zaznaczył.

Doprecyzował, że skrócenie terminów między dawkami szczepionek dotyczy osób, które od 17 maja będą zapisywały się na szczepienia. - Jeżeli jakiś pacjent będzie prosił o to, żeby mieć w dłuższym terminie, o kilka dni później podaną drugą dawkę, to jest kwestia po prostu umówienia się - dodał. Wyjaśnił, że te wszystkie terminy są w ramach zaleceń producenta.

Kogo dotyczy skrócenie czasu między podawaniem dawek szczepionki?
Kogo dotyczy skrócenie czasu między podawaniem dawek szczepionki?TVN24
Anna Goławska o zmianach w programie szczepień
Anna Goławska o zmianach w programie szczepieńTVN24

Zmiany w szczepieniach ozdrowieńców

Zmiany mają mieć miejsce także w kwestii szczepień ozdrowieńców. Dworczyk poinformował również, że ozdrowieńcy będą szczepieni pod 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Przypomniał, że do tej pory było to około 90 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu.

- To też jest związane z dynamiką szczepień, z zachęcaniem wszystkich do szczepienia się i z dostawami szczepionek, które mamy zapewnione przez producentów. Możemy sobie dzisiaj na to pozwolić - dodał pełnomocnik do spraw szczepień.

Przepisy te wejdą w życie również od 17 maja.

Zmiany w szczepieniach ozdrowieńców
Zmiany w szczepieniach ozdrowieńcówTVN24

Szczepienia szesnastolatków i siedemnastolatków

Dworczyk przekazał równie, że "w tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16. roku życia".

- Wpływ na te decyzje mają oczywiście w pierwszym rzędzie przesłanki medyczne, ale również organizacyjne, i dlatego prosimy jeszcze o odrobinę cierpliwości - powiedział. - Myślę, że będzie to zmiana korzystna - dodał.

Dworczyk: w tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16 roku życia
"W tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16 roku życia"TVN24

Szczepienia osób z niepełnosprawnościami 

Dworczyk przypomniał, że od poniedziałku weszły w życie zasady, dzięki którym osoby z orzeczeniem o głębokiej niepełnosprawności i ich opiekunowie mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością. Zaznaczył, że osoby te mogą szczepić się w blisko 600 punktach na terenie całego kraju. - Również od dzisiaj jest możliwość realizowania szczepień w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych - dodał.

- Analizujemy również możliwość wprowadzenia pewnych ułatwień  nie tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, tylko jeszcze dla innych osób niepełnosprawnych - powiedział Dworczyk. - Na początku przyszłego tygodnia informacje i decyzje w tej sprawie będziemy komunikować po wcześniejszym spotkaniu się z reprezentantami tych środowisk - dodał.

Dworczyk: przyspieszenie szczepień dla osób z niepełnosprawnościami
Dworczyk: przyspieszenie szczepień dla osób z niepełnosprawnościamiTVN24

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówił również, że "z siedmiu tysięcy punktów szczepień, które działają na terenie Polski, jest około 600 punktów powszechnych". - To znaczy takich punktów w których dziennie, w zależności od wielkości miejscowości jest wykonywanych, czy jest potencjał do wykonywania szczepień między 200 a 500 - mówił.

- Osoby niepełnosprawne dlatego właśnie mają możliwość wraz z opiekunami zaszczepienia się bez kolejki w takim punkcie, bo ze statystyki wynika, że zawsze ktoś z tych 200 umówionych dziennie nie pojawi się - wyjaśniał. Zaznaczył przy tym, że nawet gdyby w punkcie powszechnym była stuprocentowa frekwencja, "ilości szczepionek w punktach są na tyle duże, że można to uzupełnić".

- Krótko mówiąc, nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że osoby niepełnosprawne zgłaszające się do punktów szczepień powszechnych doprowadzą do tego, że ktoś nie otrzyma szczepionki albo spadnie w kolejce na dalsze miejsce i tego dnia nie zostanie zaszczepiony. Takich obaw absolutnie nie ma - podkreślił Dworczyk.

Umowa na dostawy od AstraZeneki

Pełnomocnik do spraw programu szczepień był pytany, czy fakt, że Unia Europejska nie złożyła kolejnego zamówienia na szczepionki przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca, wpłynie na harmonogram szczepień w Polsce.

- To nie wpłynie na harmonogram szczepień ponieważ umowy, które do tej pory były zawarte, są realizowane - ocenił. Wyjaśnił, że przesłanką decyzji była nierzetelność firmy. - Firma AstraZeneca jest dostawcą, z którym jest najwięcej problemów związanych z wielkością i utrzymaniem terminów dostaw - dodał.

Co z mobilnymi punktami szczepień? "Cały czas działają na terenie całej Polski"

Dworczyk został również zapytany podczas konferencji prasowej, czy w przypadku mobilnych punktów szczepień, jest w najbliższym czasie planowana ponowna akcja polegająca na tym, że "każdy, kto stanie w kolejce, będzie mógł się zaszczepić bez rejestracji i bez wcześniejszego zapisu".

- Mobilne punkty szczepień, które zafunkcjonowały w czasie majówki i spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem, w tej chwili cały czas działają na terenie całej Polski - zapewnił.

Jak dodał, "w każdym województwie te punkty są przemieszczane do powiatów, w których najdłużej trzeba czekać na szczepienie, bądź jest tam najmniej punktów szczepień". - Tam realizowane są w miarę możliwości, jeśli chodzi o dostępność szczepionki firmy Johnson & Johnson, szczepienia - zaznaczył minister.

- Więc ta akcja w tej chwili trwa, ale została skierowana do tych powiatów, gdzie potrzeby w zakresie wykonywania szczepień są największe - wyjaśniał.

Dworczyk o statystykach szczepień wśród osób starszych i o tym, jak je poprawić
Dworczyk o statystykach szczepień wśród osób starszych i o tym, jak je poprawićTVN24

Kuczmierowski: tempo procesu szczepień jest pochodną dostępności szczepionek

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski wskazywał, że "od początku komunikujemy, że tempo procesu szczepień jest pochodną dostępności szczepionek, które trafiają do Polski". - Po ostatnich tygodniach bardzo dobrze to widać, jak rośnie nam tempo szczepień - mówił.

- Były tygodnie, w których cieszyliśmy się, jak dostarczaliśmy milion dwieście tysięcy, później milion czterysta tysięcy, milion sześćset tysięcy, ostatni tydzień milion dziewięćset tysięcy. W tym tygodniu przekraczamy dwa miliony szczepionek, które tygodniowo dostarczymy do punktów szczepień. To pokazuje, jak olbrzymia jest skala - ocenił.

Jego zdaniem "dziennie przekroczone 400 tysięcy szczepień to jest właśnie odzwierciedlenie tego, że możemy do punktów szczepień w ciągu tygodnia dostarczać ponad dwa miliony dawek szczepionek".

Kuczmierowski: tempo procesu szczepień jest pochodną dostępności szczepionek
Kuczmierowski: tempo procesu szczepień jest pochodną dostępności szczepionekTVN24

Podkreślił, że musiała się również zmienić sieć dystrybucji obsługiwana obecnie przez cztery hurtownie farmaceutyczne, dystrybuujące szczepionki z ponad 20 punktów w całej Polsce. Kuczmierowski zadeklarował, że zakładany jest dalszy rozwój tej sieci.

Kuczmierowski poinformował jednocześnie, że zwiększona została również baza magazynowa. - W tej chwili jesteśmy w stanie w ciągu tygodnia przyjęć na magazyn nawet 10 milionów dawek, a później je przekierować do punktów szczepień. Mamy takie zaplecze, które również pozwala nam właśnie na magazynowanie takich dodatkowych dawek - zaznaczył.

Kuczmierowski mówił też o tym, że zmieniła się dynamika dostaw szczepionek. - Dziś dostarczamy szczepionki właściwie każdego dnia, często również w weekendy. To widać po tym rozkładzie szczepień, kiedy właściwie nie ma dni bez takich mocnych wzrostów, kiedy również te szczepienia odbywają się w weekendy - powiedział. Podkreślił też, że deklaracje składane przez producentów odnośnie dostaw szczepionek "wyglądają bardzo optymistycznie".

Goławska: aby zapewnić szybkie tempo szczepień, wprowadzamy wiele udogodnień

Wiceminister zdrowia Anna Goławska podkreślała, że realizacja programu szczepień "musiała podlegać ewaluacji w trakcie ze względu na częste zmiany w terminach i ilościach dostarczanych szczepionek".

- Aby zapewnić szybkie tempo szczepień, wprowadzamy wiele udogodnień: przede wszystkim nowe formy punktów szczepień - jednostki szczepienne, ale też zwiększamy potencjał ludzki poprzez umożliwienie kwalifikowania do szczepienia innym zawodom medycznym niż tylko lekarzom i pielęgniarkom jak to było dotychczas. Uprościliśmy też sposób kwalifikowania do szczepień poprzez rezygnację z każdorazowego badania fizykalnego, jedynie w przypadku, kiedy pacjent wymaga takiego zbadania, jest ono przeprowadzane przez lekarza - mówiła Goławska.

Jak dodała, aby usprawnić proces szczepień, uruchomiono też aplikację "Szczepimy razem", dzięki której osoby uprawnione do kwalifikowania do szczepienia oraz do jego wykonania - które przeszły w ostatnim czasie stosowne szkolenia - mają możliwość szukania ofert pracy składanych przez punkty szczepień. Oceniła, że w ten sposób mogą łatwiej trafić do miejsc, gdzie są potrzebne, a punkty szczepień - łatwiej pozyskać personel do przeprowadzenia szczepień.

Według wiceminister, planowane jest też uruchomienie szczepień w aptekach, co ma usprawnić przeprowadzenie także innych szczepień, na przykład przeciw grypie, które mają być wykonywane w najbliższym czasie.

Kiedy ustawa o Funduszu Kompensacyjnym?

Goławska była także pytana, kiedy do Sejmu trafi ustawa przewidująca odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. - Jeśli chodzi o ustawę, która wprowadza Fundusz Kompensacyjny, jest ona w trakcie uzgodnień - odparła.

- Spłynęło sporo uwag, które analizujemy i nanosimy poprawki. W najbliższym czasie ta ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - dodała wiceminister.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odszkodowania za szczepienia. Projekt trafił do konsultacji >>>

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl