Prokuratorzy w pierwszej grupie szczepień. Doradca premiera do spraw COVID-19: nie bardzo rozumiem

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Dlaczego w pierwszej grupie szczepień znaleźli się prokuratorzy? Prof. Horban: nie bardzo rozumiemTVN24
wideo 2/21
TVN24Dlaczego w pierwszej grupie szczepień znaleźli się prokuratorzy?Prof. Horban: nie bardzo rozumiem

W grupie pierwszej powinni być szczepieni przede wszystkim ludzie zgodnie z wiekiem - tak na pytanie o włączenie między innymi grupy prokuratorów do priorytetowej, pierwszej grupy szczepień komentował w "Rozmowie Piaseckiego" krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych i główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban. Przyznał, że "nie bardzo" rozumie tę decyzję.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia został dodany rozdział "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", który doprecyzowuje kolejność szczepień w ramach etapu zero i etapu pierwszego, dopisujący prokuratorów do grupy pierwszej. Przypomniano, że podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania ich we wskazanej kolejności.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW >>>

Horban: Wiek priorytetem. Decyzję o prokuratorach nie bardzo rozumiem

O powody takiej decyzji pytany był w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych i główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban. - Mówiąc szczerze, nie bardzo rozumiem. Cała rada medyczna stoi na stanowisku, że w grupie pierwszej powinni być szczepieni przede wszystkim ludzie zgodnie z wiekiem - powiedział.

- Im człowiek starszy, tym powinien być szczepiony wcześniej - dodał.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Profesor Horban jest jej przewodniczącym, a w jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych. Do zadań rady należy między innymi analiza bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju oraz opiniowanie aktów prawnych, w tym rozporządzeń, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

§ 28a. 1. Podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień w następującej kolejności:  (...) 12) funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze  - w ramach etapu "I"

O włączenie grupy adwokatów do grupy zerowej przy szczepieniach apelował do ministra zdrowia, pod koniec grudnia ubiegłego roku, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak. Potem przeprosił za swoje pismo.

>> Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej apelował do ministra zdrowia, by prawników umieścić w grupie zero

>> Dziekan przeprasza za pismo w sprawie szczepień dla adwokatów. "Przyjmuję odpowiedzialność za ten skutek"

Autor:akw//now

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Tagi:
Magazyny:
Raporty: