TVN24 | Polska

Co ze szczepionką, która może się zmarnować? "Dopuszcza się szczepienie osób innych". Jest rozporządzenie

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now,
adso
Źródło:
TVN24, PAP
"W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia"
"W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia"
wideo 2/21
"W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia"

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące wykorzystania dawek szczepionki na COVID-19, które w procesie szczepień mogłyby się zmarnować. Według rozporządzenia takie dawki będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą chętną osobę powyżej 18. roku życia.

Określona w opublikowanym we wtorek wieczorem rozporządzeniu możliwość wykorzystania dawek szczepionki, które mogłyby się zmarnować, dotyczy wszystkich dorosłych. Rozporządzenie wchodzi w życie w środę.

6) w § 27:  b) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat.”. 

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Inne punkty rozporządzenia

W rozporządzeniu przewidziano ponadto dodanie do katalogu podmiotów, które mogą zostać poddane szczepieniu przeciwko COVID-19, obok członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodników przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, również członków sztabów szkoleniowych polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, członków sztabów szkoleniowych zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych oraz członków Misji Olimpijskiej i Misji Paraolimpijskiej.

Rozporządzenie wyłącza z zakazu organizacji zgromadzeń m.in. szkoleń lub egzaminów dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnienia do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Z zakazu organizacji zgromadzeń wyłączone zostają również szkolenia i przeszkolenia związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o bezpieczeństwie morskim. Chodzi m.in. o umożliwienie morskim jednostkom edukacyjnym prowadzenie szkoleń i przeszkoleń dla marynarzy w okresie pandemii. Także egzaminy czeladnicze i egzaminy mistrzowskie zwolnione będą z zakazu organizacji zgromadzeń.

Rozporządzenie zawiera też modyfikacje o charakterze porządkującym przepisy dotyczące przekraczania granicy państwa oraz skorelowanego z tym obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. Chodzi m.in. o kwestię przekazywania przez Straż Graniczną danych osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie albo izolacji przewoźnikom lotniczym.

Regulacja wprowadza ponadto możliwość korzystanie z usług hotelarskich m.in. przez inspektorów dozoru jądrowego w związku z wykonywaniem przez nich zadań służbowych oraz osoby uczestniczące w szkoleniach wymaganych do uzyskania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnień do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego. Możliwość skorzystania z usług hotelarskich otrzymują na mocy rozporządzenia osoby zdające oraz uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu czeladniczego lub egzaminu mistrzowskiego. Uzasadnione jest koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji działań związanych z organizacją egzaminów czeladniczych i egzaminów mistrzowskich wobec zbliżającego się terminu zakończenia nauki zawodu uczniów III klas branżowych szkół I stopnia.

"Pewne rozluźnienie"

To, że we wtorek "zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmiany" w procesie szczepień, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień zapowiadał wcześniej tego dnia.

CZYTAJ TAKŻE: Harmonogram zapisów na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich osób >>>

"W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia"
"W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia"

- Mówimy tutaj konkretnie o zapisie, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia, a więc wprowadzamy pewne rozluźnienie - wyjaśniał szef kancelarii premiera. Zaznaczył, że "jest to związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dworczyk mówił również, że "na horyzoncie widać już wyraźnie ten moment, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości stworzonego systemu do realizacji programu szczepień".

- Systemu, na który składa się około siedmiu tysięcy punktów w całej Polsce - zaznaczył.

Na wtorkowej konferencji Dworczyk przedstawił także nowy harmonogram zapisów na szczepienia na koronawirusa dla wszystkich pełnoletnich osób. Wskazał także daty, w których ruszy rejestracja dla osób, które wcześniej za pośrednictwem formularza elektronicznego zgłosiły gotowość do zaszczepienia się.

Według obowiązującego kalendarza szczepień od 12 kwietnia do grupy rejestrujących się dołącza codziennie kolejny, młodszy o rok rocznik. Od wtorku zapisywać może się już rocznik 1969 (52-latkowie). Jak przekazał we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk, 2 maja nie będzie zapisów. Natomiast 7, 8 i 9 maja będą mogły się zapisywać po trzy kolejne roczniki każdego dnia, co oznacza - jak mówił Dworczyk - że "do 9 maja wszyscy chętni będą mieli e-skierowania na szczepienia".

Dworczyk: od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania
Dworczyk: od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Łącznie w Polsce - według rządowych danych - podano 9 006 539 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Liczba osób zaszczepionych w pełni (jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub pierwszą i drugą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca) wynosi 2 307 284. Natomiast pierwszą dawkę jednej z dwudawkowych szczepionek podano 6 699 255 razy.

Ostatnia dzienna liczba szczepień podana przez Ministerstwo Zdrowia wyniosła 106 112.

Autor:akr//now, adso

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości