TVN24 | Polska

Dworczyk: e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona

TVN24 | Polska

Autor:
asty,
mart/dap,
adso
Źródło:
PAP, TVN24
Dworczyk: nie ma 100-procentowej pewności, że żaden błąd się nigdy nie powtórzy
Dworczyk: nie ma 100-procentowej pewności, że żaden błąd się nigdy nie powtórzyTVN24
wideo 2/4
TVN24Dworczyk: nie ma 100-procentowej pewności, że żaden błąd się nigdy nie powtórzy

Po czwartkowych chaosie związanym z nagłą rejestracją na szczepienia osób w wieku 40-59 lat, w piątek po północy szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował, że e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 została wznowiona.

Zapisy na szczepienia dla osób od 40. do 59. roku życia ruszyły bez zapowiedzi w nocy ze środy na czwartek. Dotyczyły osób, które zgłaszały wcześniej chęć szczepienia. Dostawały one możliwość zapisów w kwietniu. W czwartek rano w RMF FM minister Michał Dworczyk informował, że ponieważ rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 59. rokiem życia, które zgłosiły gotowość do szczepienia w styczniu.

Później na konferencji prasowej Dworczyk stwierdził jednak, że "nastąpiła usterka w systemie", a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja. Zapowiedział, że "usterka" będzie usunięta w kolejnych godzinach. Do każdej osoby, która zapisała się na termin w kwietniu, miał dzwonić konsultant lub automat, proponując termin w drugiej połowie maja.

Po południu w kancelarii premiera odbyła się kolejna konferencja Michała Dworczyka, na której i tę wersję zmienił, stwierdzając, że na majowe terminy przesunięte zostaną osoby po 40. roku życia.

W związku z chaosem dotyczącym szczepień w czwartek przez pewien czas dostępu do nich nie mieli pacjenci mający się zaszczepić u lekarzy tego dnia. Z wielu miejsc dochodziły informacje o tworzących się w przychodniach kolejkach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona"

Po północy z czwartku na piątek szef kancelarii premiera poinformował na Twitterze o ponownym uruchomieniu e-rejestracji. "E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona. Internetowe Konto Pacjenta dostępne w pełnym zakresie pod adresem http://pacjent.gov.pl" – napisał.

Z jednym z wpisów na profilu #Szczepimysie prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu poinformowano, że zapisy za pośrednictwem SMS będą możliwe "po godzinie 10.00".

Zmiana rozporządzenia

W czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia dotyczącą szczepienia przeciwko COVID-19 osób z roczników 1962–1981.

W dokumencie napisano, że osobom z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.

Autor:asty, mart/dap, adso

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości