TVN24 | Polska

Szczepienia osób między 40. a 59. rokiem życia. Przepisy dodane do rozporządzenia

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dworczyk: by nie marnowały się terminy, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zapisów dla osób, które rejestrowały gotowość
Dworczyk: by nie marnowały się terminy, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zapisów dla osób, które rejestrowały gotowość
wideo 2/20
Dworczyk: by nie marnowały się terminy, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zapisów dla osób, które rejestrowały gotowość

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 osób w wieku od 40 do 59 lat. Wynika z niego, że osoby, którym wystawiono skierowanie na szczepienie przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, są uprawnione w okresie ważności tego skierowania do poddania się szczepieniu.

W nocy ze środy na czwartek, bez zapowiedzi, ruszyły zapisy na szczepienia dla osób od 40. do 59. roku życia, które zgłaszały wcześniej gotowość przyjęcia preparatu. Tym chętnym zostały wystawione e-skierowania i byli zapisywani na terminy w kwietniu i maju.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk mówił o tym w czwartek rano, ale już kilka godzin później stwierdził, że "nastąpiła usterka w systemie", a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja. Tę deklarację też jednak zmienił, uzależniając termin szczepienia między innymi od wieku pacjentów.

Co wiemy o terminach szczepień dla osób 40+

Grupa 40+ dodana do rozporządzenia

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Do tej pory w rozporządzeniu nie określono, kiedy w kolejności szczepione będą osoby z roczników 1962-1981. W nowelizacji rozporządzenia dodano tę grupę, jako kolejną do zaszczepienia przeciwko COVID-19. W dokumencie napisano, że osoby z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.

W czwartek Dworczyk mówił o tym, że wcześniej rząd informował, iż pierwszeństwo w zapisach na szczepienie będą mieli ci, którzy wypełnili deklaracje gotowości do zaszczepienia się.

Rozporządzenie precyzuje również możliwość korzystania z obiektów sportowych przez zawodowców. Do tej pory baseny czy siłownie były niedostępne z wyłączeniem członków "kadry narodowej polskich związków sportowych". W znowelizowanym rozporządzeniu określono tę grupę jako "członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich".

Rozporządzenie weszło w życie w piątek.

Dworczyk: osoby 50+ nie będą miały zmienianych terminów szczepień
Dworczyk: osoby 50+ nie będą miały zmienianych terminów szczepieńTVN24

Obecnie w Polsce pacjenci szczepieni są trzema preparatami: firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Rada Medyczna przy premierze rekomendowała, w świetle wyników najnowszych badań klinicznych, szczepienie preparatem AstraZeneki osób od 18 do 69 lat.

Autor:js/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości