Cztery propozycje rządu w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnościami

Michał Dworczyk
Dworczyk: od 10 maja rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności dla osób z niepełnosprawnościami
Źródło: TVN24

Na spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przedstawiliśmy cztery rozwiązania - przekazał pełnomocnik rządu do spraw szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podał, że rząd chce wprowadzać te propozycje od 10 maja.

W piątek rządowy pełnomocnik ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk spotkał się z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sprawie wniosku o ich przyśpieszone szczepienia.

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

Stało się to kilka dni po tym, kiedy doszło do spięcia na sejmowym korytarzu między Dworczykiem a posłanką KO Iwoną Hartwich. Wołała ona do idącego obok Dworczyka premiera Mateusza Morawieckiego: - Dlaczego pan nie szczepi osób z niepełnosprawnościami?

Następnego dnia Hartwich poinformowała, że przyjęła zaproszenie na piątkowe spotkanie z Dworczykiem oraz "bukiet kwiatów z przeprosinami".

CZYTAJ WIĘCEJ: Zaproszenie na rozmowę i bukiet od Dworczyka po zajściu w Sejmie

"Dzisiaj jest ten moment, o którym tyle osób niepełnosprawnych myślało"

Na konferencji prasowej po spotkaniu pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, sekretarz stanu w resorcie rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik przekazał, że otrzymał wiele postulatów w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnościami. - Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, o którym tyle osób niepełnosprawnych myślało i marzyło - powiedział.

Michał Dworczyk tłumaczył, że doświadczenia z pierwszego kwartału pokazały, że wyodrębnianie grup powoduje spowolnienie systemu szczepień. Przypomniał, że od przyszłego tygodnia ruszy rejestracja dla wszystkich osób pełnoletnich.

>> Zobacz relację z konferencji

Paweł Wdówik: cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, na który tyle wiele osób z niepełnosprawnościami czekało
Paweł Wdówik: cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, na który tyle wiele osób z niepełnosprawnościami czekało
Źródło: TVN24

Cztery propozycje

- Dzisiaj na spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne, opiekunów osób niepełnosprawnych, przedstawiliśmy cztery rozwiązania, które będziemy chcieli od 10 maja wprowadzać w życie, a które wierzymy, że wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i trochę ułatwią dostęp do szczepień wszystkim tym osobom - opisał Dworczyk.

Dodał, że podczas spotkania z osobami reprezentującymi środowisko osób z niepełnosprawnościami rząd zaproponował cztery rozwiązania skierowane do tej grupy:

- Pierwszeństwo szczepień dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekunów w punktach szczepień powszechnych. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie będą w tym przypadku musieli się umawiać za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza na termin szczepienia. Wystarczy rejestracja na miejscu, w punkcie szczepień powszechnych. - Realizacja szczepień w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem istniejącej sieci punktów szczepień. - Zaangażowanie mobilnych punktów szczepień w szczepienia realizowane w domach pacjentów (jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson). Szczepienia będą wykonywać indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne. - Dostarczenie list niezaszczepionych osób z niepełnosprawnościami do POZ z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.

Dworczyk poinformował, że proponowane rozwiązania mają wejść w życie 10 maja.

Czytaj także: