Uważam, że należy się szczepić na grypę, wszystkich do tego zachęcam - powiedział w TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podobnego zdania są eksperci, którzy ostrzegają, że zbieżność chorób takich jak grypa z zakażeniem koronawirusem jest szczególnie niebezpieczna i może prowadzić do zagrożenia życia także wśród młodych ludzi.
We wtorek gościem "Jeden na jeden" w TVN24 był wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Był pytany między innymi o przygotowania na jesień do ewentualnego wybuchu drugiej fali epidemii, która zbiegłaby się w czasie z sezonem grypowym.
Prowadząca program przytoczyła też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w kampanii wyborczej powiedział, że "absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". - Ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - mówił Duda w Końskich.
Wiceminister zdrowia: zachęcam wszystkich do szczepienia się na grypę
- Ja uważam, że należy się szczepić na grypę, wszystkich do tego zachęcam - odpowiedział wiceminister Janusz Cieszyński, dodając, że "to jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia, niezmienne od wielu lat". Podkreślał, że "Ministerstwo Zdrowia od lat stoi na tym samym stanowisku, że należy wspierać szczepienia", refunduje szczepienia na grypę i prowadzi akcje informacyjne na ten temat.
- Zachęcam wszystkich do tego, by korzystali ze szczepień ochronnych na grypę - apelował.
Eksperci: wszyscy powinni zachęcać do profilaktycznych szczepień
O szczepieniach na grypę mówili także goście poniedziałkowego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24.
Zdaniem profesora Krzysztofa Simona, ordynatora Oddziału Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, "przede wszystkim trzeba promować szczepienia".
- Wszystkie oficjalne czynniki, także oficjalni notable, którzy występują i czasem opowiadają straszne głupstwa, powinni zachęcać do prowadzenia profilaktycznych szczepień przeciwko chorobom, na które mamy szczepienia, a których zbieżność z COVID-em może prowadzić do zagrożenia życia także wśród młodych ludzi. Chodzi przede wszystkim o szczepienia przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie - podkreślił.
Doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dodał, że "szczepienia na grypę w takiej sytuacji epidemiologicznej, jakiej jesteśmy, przed tymi wyzwaniami, powinny być dla wszystkich za darmo".
- Najlepiej by tak było. One są istotne dla każdego. Grypy będzie bardzo dużo i te zakażenia będą się mieszały - zaznaczał specjalista.
Ile procent Polaków szczepi się na grypę?
Konkret24 przeanalizował dane Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dotyczące szczepienia na grypę w ostatnich latach. Wynika z nich, że w sezonie 2019/2020 na grypę zaszczepiło się 4,11 procent Polaków.
W ostatnich latach najmniej dawek szczepionek przeciw grypie sprzedano na polskim rynku w sezonie 2016/2017 - 1,25 miliona. Na szczepienia zdecydowało się wtedy 3,26 procent Polaków. Od tego czasu popularność szczepień na grypę powoli rosła.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock