TVN24 | Polska

Doktor Sutkowski: Te zakażenia będą się mieszały. Szczepienia powinny być za darmo

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
TVN24
Dr Michał Sutkowski: grypy będzie bardzo dużo i te zakażenia będą się mieszałyTVN24
wideo 2/22
TVN24Dr Michał Sutkowski: grypy będzie bardzo dużo i te zakażenia będą się mieszały

Trzeba promować szczepienia. Oficjalni notable, którzy występują i czasem opowiadają straszne głupstwa, powinni zachęcać do prowadzenia profilaktycznych szczepień przeciwko chorobom, na które mamy szczepienia, a których zbieżność z Covidem może prowadzić do zagrożenia życia - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Krzysztof Simon. - My jako medyczna racja stanu dzisiaj rozmawialiśmy na ten temat i powiedzieliśmy wyraźnie, że szczepienia na grypę w takiej sytuacji epidemiologicznej, jakiej jesteśmy, powinny być dla wszystkich tak naprawdę za darmo. Grypy będzie bardzo dużo i te zakażenia będą się mieszały - mówił dr Michał Sutkowski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 337 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci pięciu osób. To mniej niż w niedzielę, kiedy resort donosił o 443 nowych infekcjach. W sobotę odnotowano 584 przypadki (był to drugi najwyższy wynik dzienny od początku epidemii). Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 43 402 osób, spośród których 1676 zmarło.

"My się musimy bardzo dobrze przygotować do jesieni"

O epidemii w Polsce rozmawiali w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Dr Michał Sutkowski podkreślał, że "musimy walczyć z cyberidiotyzmem, który się rozprzestrzenia w internecie, ze wszystkimi fake-newsami i idiotycznymi pomysłami czy poglądami dotyczącymi braku pandemii, braku zagrożenia".

- My się musimy bardzo dobrze przygotować do jesieni, bo póki co przygotowań jeszcze takich nie podjęliśmy - powiedział.

"Trzeba promować szczepienia"

Profesor Simon pytany, czy jesteśmy przygotowani na jesienny etap, odpowiedział, że "całkowicie nie". - Co to znaczy przygotowany? Jest w dalszym ciągu wiele wątpliwości w transporcie, w przekazywaniu pacjentów, jesteśmy zalewani pacjentami - mówił.

Zaznaczył, że lekarze rodzinni "każdego z gorączką kierują na zakaźny, bo może ma COVID-19". - To jest bardzo trudny problem. Nas szał ogarnia, bo to są bardzo trudne przypadki - mówił.

Dlatego - jak dodał - "przede wszystkim trzeba promować szczepienia". - Wszystkie oficjalne czynniki, także oficjalni notable, którzy występują i czasem opowiadają straszne głupstwa, powinni zachęcać do prowadzenia profilaktycznych szczepień przeciwko chorobom, na które mamy szczepienia, a których zbieżność z Covidem może prowadzić do zagrożenia życia także wśród młodych ludzi. Chodzi przede wszystkim o szczepienia przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie - podkreślił.

- Cały świat szczepi ludzi po 65. roku życia na pneumokoki. To jest taka bakteria. To jest niezbędna sprawa, ponieważ ci ludzie często giną na nadkażenie bakteryjne - mówił profesor Simon.

Jak dodał, możemy szczepić się też na grypę. - Szczepionka będzie w ciągu kilku tygodni. Mam nadzieję, że będzie skierowana przeciwko dominującym tym szczepom grypy - powiedział. - Jak się zaszczepimy, to osłabia przebieg grypy. Żeby nie było zbieżności jedno zakażenie, a potem drugie zakażenie, to doprowadzi do kompletnej katastrofy zdrowotnej, ci ludzie będą mieli ciężkie uszkodzenia układu oddechowego i płuc, jeśli przeżyją - ocenił.

Profesor Krzysztof Simon: przede wszystkim trzeba promować szczepieniaTVN24

"Szczepienia na grypę powinny być dla wszystkich tak naprawdę za darmo"

- My jako medyczna racja stanu dzisiaj rozmawialiśmy na ten temat i powiedzieliśmy wyraźnie, że szczepienia na grypę w takiej sytuacji epidemiologicznej, jakiej jesteśmy, przed tymi wyzwaniami, powinny być dla wszystkich tak naprawdę za darmo. Najlepiej by tak było. One są istotne dla każdego. Grypy będzie bardzo dużo i te zakażenia będą się mieszały - powiedział dr Michał Sutkowski.

Zaznaczył, że "drzwi gabinetów lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej powinny być otwarte, ale zamknięte dla koronawirusa". - Jak to zrobić? Trzeba to zrobić, trzeba umieć to zrobić - mówił.

Dodał, że "jednym z takich elementów jest to, co możemy zrobić już dziś, czyli zaszczepić się na grypę, pneumokoki". - My mamy szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci, ale nie szczepimy osób dorosłych, a te osoby winny się szczepić - podkreślił.

Autor:kb/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości