Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Pytania posłów do szefa MSWiA

Źródło:
TVN24
Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji
Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji TVN24
wideo 2/30
Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji TVN24

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński odpowiadał na pytania posłów z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zapytano między innymi, dlaczego rząd nie chce akredytować dziennikarzy do wstępu na obszar stanu wyjątkowego oraz o pomoc ze strony funkcjonariuszy Frontexu. Wcześniej szef MSWiA na konferencji prasowej poinformował, że rekomenduje przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Sprawą tą ma się jutro zająć Rada Ministrów.

W poniedziałek po południu zebrała się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Dyskusja dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Na pytania posłów odpowiadał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Przedstawił też członkom komisji rządową informację na ten temat. Powtórzył to, co mówił wcześniej tego dnia na konferencji prasowej. Ponownie pokazał też prezentację poświęconą sytuacji w strefie objętej stanem wyjątkowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie mówimy tu o żadnych ruchach uchodźczych". Ministrowie pokazali slajdy

Na konferencji prasowej, która rozpoczęła się w południe, z dziennikarzami spotkali się także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz komendant główny Straży Granicznej generał dywizji Tomasz Praga. Mariusz Kamiński podkreślał podczas konferencji, że sytuacja na granicy białorusko-polskiej "jest niezwykle napięta". Informował, że będzie rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Mariusz Błaszczak tłumaczył natomiast, że żołnierze Wojska Polskiego są "prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich".

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

Niektóre ze slajdów pokazanych na konferencji

Pytania o obecność lekarzy, dziennikarzy i funkcjonariuszy Frontexu

Na posiedzeniu sejmowej komisji rządowe informacje i prezentację komentowali posłowie. Głos zabrał między innymi poseł Lewicy Jan Szopiński, który zwracał uwagę na usunięcie dziennikarzy ze strefy objętej stanem wyjątkowym. - Lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału też dziennikarze i od czasu do czasu relacjonowali, co się na granicy dzieje - powiedział.

>> Zakaz pracy dla dziennikarzy na granicy z Białorusią. Wyniki sondażu

Szopiński: lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału dziennikarze
Szopiński: lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału dziennikarzeTVN24

Poseł Szopiński zapytał także o list 21 medyków, którzy złożyli wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wpuszczenie ich do strefy stanu wyjątkowego, aby mogli pomóc przebywającym tam migrantom.

>> Grupa medyków chce wpuszczenia do strefy stanu wyjątkowego. Jest wniosek do MSWiA

Poseł Rafał Adamczyk (Lewica) zapytał o "prowokacyjne incydenty", o których wspominali ministrowie. - Dotyczy to między innymi "pustych strzałów". Czy one są nagminne? Czy to się zdarza często? Rzadko? Czy mógłby pan sprecyzować? - poprosił.

Nawiązał między innymi do słów ministra Błaszczaka, który podczas konferencji prasowej, wyliczając przykłady "prowokacji" ze strony białoruskiej, wyliczał: "Oddawane są strzały w powietrze, celowana jest broń w kierunku polskich żołnierzy, rzucane są petardy".

>> Minister Mariusz Błaszczak o "prowokowaniu" polskich żołnierzy przez białoruskich funkcjonariuszy

Pytania o sens wprowadzania stanu wyjątkowego

Posłanka KO Katarzyna Piekarska przyznała, że po wysłuchaniu prezentacji dowiedziała się, że "rzeczywiście, granica jest strzeżona". - Ale czy rzeczywiście trzeba było wprowadzenia stanu wyjątkowego, żeby osiągnąć taki cel? Co po tych 90 dniach? Bo rozumiem, że będzie przedłużenie o 60 dni. Co potem? - zapytała.

- Jeżeli przeczyta się ustawę o Straży Granicznej i inne ustawy, to te zadania są codziennymi zadaniami Straży Granicznej. Dlatego zastanawiam się, czy rzeczywiście te środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego? - zastanawiała się. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że (prezydent Białorusi Alaksandr) Łukaszenka jest międzynarodowym bandytą, który mam nadzieję, że wcześniej niż później będzie za swoje zbrodnie przeciwko prawom człowieka po prostu odpowiadał - zastrzegła.

Piekarska również zaapelowała o wpuszczenie akredytowanych dziennikarzy do strefy objętej stanem wyjątkowym. Zapytała, co z obecnością Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) przy granicy. - Nie myślicie państwo, żeby dopuścić Frontex? - zapytała. Dorzuciła też pytanie o przyczyny odmówienia wstępu przedstawicielom Czerwonego Krzyża.

CZYTAJ WIĘCEJ: Migranci na granicy Polski i Białorusi. Korespondent TVN24: Bruksela przekonywała polski rząd, by wykorzystać Frontex

Piekarska: czy rzeczywiście środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego?
Piekarska: czy rzeczywiście środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego?TVN24

Kamiński: postanowiliśmy zmienić naszą politykę informacyjną

Minister spraw wewnętrznych i administracji przekonywał posłów w imieniu rządu, że "postanowiliśmy zmienić naszą politykę informacyjną". - Pokazywać jak najwięcej i państwu, i wszystkim Polakom. Tego, co się dzieje, jaka jest rzeczywista sytuacja. Tak, żeby mieć zrozumienie dla naszych działań. Są ludzie złej woli, którzy patrzą może przez pryzmat swoich osób, zaangażowań i motywacji, którzy robią z tego partyjną wojnę. To jest niedopuszczalne, proszę państwa. Mamy naprawdę sytuację zagrożenia państwowego. W tych kategoriach każdy z nas, niezależnie od poglądów, powinien podchodzić - tłumaczył.

Dodał, że w tej sprawie rząd musi "przekonać obywateli, że nie ma tutaj żadnej gry partyjnej, straszenia czy niestraszenia". - Takie są fakty, które uzasadniają prowadzenie takich działań - oświadczył.

Odpowiadał na część poselskich pytań, między innymi o przedłużenie stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni. - My musimy wykazać drugiej stronie przez te kolejne dwa miesiące, że jest bezsilna i że nie osiągnie swoich celów politycznych - zaznaczył.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE SEJMOWEJ KOMISJI W TVN24 GO

Posłowie pytali o obecność dziennikarzy na terenie stanu wyjątkowego. Kamiński: chcecie cyrków na granicy?

Kamiński, odpowiadając na mnożące się pytania o niewpuszczanie dziennikarzy do strefy, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy, zauważył, że "aby określać się jako dziennikarz, to nie jest wielki problem". - Wystarczy sobie uruchomić jakiś tam miniblog w internecie i stwierdzić, że jest się dziennikarzem - tłumaczył ograniczenia.

Wspominając o sugestiach, że można wprowadzić system akredytacji, Kamiński odparł: - Albo dopuścimy wszystkich, albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji na zaufanych, niezaufanych i oceniać. Byłby to jakiś zupełny nonsens. Ale tak naprawdę nie ma takiego problemu, wszystko toczy się tak, jak powinno - ocenił.

Wspomniał, że na konferencji prasowej zapytał dziennikarzy, czy chcieliby rozstawić kamery na granicy. Relacjonował, że spotkał się z twierdzącą odpowiedzią. - Czy wiecie, jaki byłby to prezent dla Łukaszenki? Co on by nam zaczął robić, wiedząc, że ma instrumenty, które my mu chcemy dać? Proszę państwa, nic złego się nie dzieje. Macie kontakt z mieszkańcami, z przedstawicielami lokalnych społeczności, z samorządami w każdej chwili - oświadczył.

- Możecie nadawać kilometr od granicy, co chcecie, jak chcecie i tak dalej - zwrócił się pod adresem dziennikarzy. - Ale nie może być takiej sytuacji, że w tak trudnych momentach dla naszego państwa (...) działo się tam to, co działo się tam w pierwszych dniach. Przychodzili jacyś dziwni, niejaśni ludzie, zrywali instalacje graniczne, robili tam demonstracje, atakowali słownie dziennikarzy. W tym byli także nasi koledzy parlamentarzyści - wspomniał. - Naprawdę chcecie takich cyrków na granicy? W tak niebezpiecznej sytuacji? - pytał.

Kamiński o Frontexie: Jest niewielką organizacją. Ładnie się nazywa

Pytany o obecność funkcjonariuszy Frontexu na granicy, Kamiński stwierdził: - Na Boga, Frontex jest, póki co, niewielką organizacją międzynarodową. W przyszłości ma być to jakaś samodzielna służba graniczna. Ładnie się nazywa, natomiast w sytuacjach krytycznych obecna centrala Frontex, bo nie ma sił własnych, zwraca się do krajowych straży granicznych.

- Czego wy oczekujecie? - pytał dalej. - Oni nie mają własnych sił. Nasza Straż Graniczna jest najlepsza w Europie. Wiecie dlaczego? Frontex zwrócił się o szkolenie swoich przyszłych funkcjonariuszy do naszej Straży Granicznej - argumentował.

- Mamy kontakt z władzami Frontexu, nie ma tu żadnego problemu - zapewnił.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Polsce będzie coś groziło, kiedy "w Unii nie będziemy i wtedy, kiedy Unia będzie od środka rozwalana" - mówiła w "Kropce nad i" ubiegająca się o mandat w PE Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Zdaniem posła klubu PiS i kandydata do europarlamentu Michała Wójcika "dzisiaj jest walka o suwerenność Polski".

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej, wspaniałej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu na 20-lecie członkostwa we Wspólnocie. - 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy - zaznaczył. Zachęcał też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy będą w Unii prowadzone - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24