Wiceszef Agencji Uzbrojenia generał Michał Marciniak przekazał, że w marcu polscy żołnierze polecą do USA, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach ze strzelania z systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Wyraził też nadzieję, że jeszcze w lutym Polska podpisze umowę na system IBCS - najnowocześniejszy system dowodzenia obroną powietrzną.
- W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami podpisania umowy offsetowej w ramach realizacji drugiej fazy programu Wisła. Kilka miesięcy temu podpisaliśmy również zasadnicze umowy dotyczące drugiej fazy programu Wisła - powiedział w Polsat News generał Marciniak. Jak tłumaczył, chodzi o umowy na radary, wyrzutnie i pociski rakietowe.
- Ostatnią umową spinającą umowę na drugą fazę to jest umowa na serce tego systemu, czyli system dowodzenia C2 IBCS, która - mam nadzieję - zostanie zawarta w najbliższych dniach. Agencja Uzbrojenia jest gotowa do zawarcia tej umowy w tym miesiącu - powiedział.
Polscy żołnierze będą strzelać z systemu Patriot
Wiceszef Agencji Uzbrojenia przekazał także, że w marcu polscy żołnierze polecą do USA, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach ze strzelania z systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.
- W przyszłym miesiącu przedstawiciele Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej będą brali udział w strzelaniu w Nowym Meksyku, na poligonie armii amerykańskiej w konfigurcji radaru dookólnego - tego, który pozyskaliśmy w ramach II fazy programu Wisła, jak również systemu IBCS. Czyli IBCS będzie kontrolował pracę zarówno radaru, jak i pocisku rakietowego - przekazał.
Umowa z amerykańskim koncernem
We wtorek informowaliśmy, że wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda podpisał umowę offsetową z amerykańskim koncernem Northrop Grumman w ramach drugiej fazy programu Wisła. Chodzi o zdolność do produkcji nowych typów amunicji oraz wzmocnienie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.
Agencja Uzbrojenia poinformowała wówczas w komunikacie, że w ramach umowy przewidywane jest m.in. przeprowadzenie integracji systemów radiolokacyjnych SAJNA zestawów NAREW oraz Zdolnych do Przerzutu Stacji Radiolokacyjnych BYSTRA z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, pozyskanie zdolności do produkcji nowych typów amunicji do armat Bushmaster stosowanych w KTO Rosomak i BWP Borsuk, amunicji kalibru 120 mm wykorzystywanej przez czołgi M1 ABRAMS oraz amunicji dla uzbrojenia pokładowego śmigłowców uderzeniowych AH-64E APACHE.
Agencja podkreśliła, że umowa przewiduje również pozyskanie zdolności do szkolenia kadr technicznych w specjalistycznych laboratoriach i kierowania walką dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA i krótkiego NAREW.
Natomiast w sierpniu zeszłego roku informowaliśmy, że na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbywały się ćwiczenie SOCHACZEW23 z wykorzystaniem baterii Patriot i po raz pierwszy z systemem IBCS.
System Patriot
MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon i wybrany przez 17 państw. W USA jego użytkownikiem są wojska lądowe.
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 roku. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 roku. Umowa wartości 4,75 miliarda dolarów (z tego ponad 700 milionów złotych przewidziano na zakup elementów w polskich zakładach) przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot.
W czerwcu zeszłego roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych 48 wyrzutni Patriot, wchodzących w skład systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz 644 pocisków PAC-3 MSE. Szacowany przez USA koszt zestawu to 15 miliardów dolarów, choć nie oznacza to ostatecznej ceny potencjalnej transakcji.
Źródło: TVN24, Polsat News