Trwa ćwiczenie SOCHACZEW23 z wykorzystaniem baterii Patriot i po raz pierwszy z systemem IBCS - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jak wyjaśnił, szkolenie dotyczy integracji wszystkich elementów najwyższego piętra wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
"Na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego trwa ćwiczenie #SOCHACZEW23 z wykorzystaniem baterii Patriot i po raz pierwszy z systemem IBCS. Szkolenie dotyczy integracji wszystkich elementów najwyższego piętra wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.
MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon i wybrany przez 17 państw. W USA jego użytkownikiem są wojska lądowe.
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 roku. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 roku. Umowa wartości 4,75 mliardów dolarów (z tego ponad 700 milionów złotych przewidziano na zakup elementów w polskich zakładach) przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot.
Zestawy są integrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) firmy Northrop Grumman. System ten ma umożliwić różnych systemów obrony przeciwlotniczej w jeden zintegrowany, wielowarstwowy system. IBCS jest obecnie wdrażany także w wojskach Stanów Zjednoczonych.
W czerwcu amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych 48 wyrzutni Patriot, wchodzących w skład systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz 644 pocisków PAC-3 MSE. Szacowany przez USA koszt zestawu to 15 miliardów dolarów, choć nie oznacza to ostatecznej ceny potencjalnej transakcji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mblaszczak