Drugiego dnia kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. - Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny. To osoby podejmujące pracę, kończące studia, ale to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
- Drugi kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić potrzebę poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu tak, by mogły cieszyć się pełnią życia i by czuły się ważną częścią społeczeństwa. Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny. To osoby podejmujące pracę, kończące studia, ale to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.
RPO wspomniał o zjawisku przemocy wobec osób w spektrum autyzmu. - Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie znamy faktycznej skali tej przemocy, bo wiele jej przypadków nie jest zgłaszanych organom ścigania. Samorzecznicy zwracali mi uwagę na poziom przemocy w środowisku szkolnym, ośrodkach wsparcia, czy mieszkaniach wspomaganych, a możliwość zgłaszania tych trudności i zapewnienie wsparcia jest niezwykle istotne - powiedział.
RPO: reagujcie na przemoc, zgłaszajcie ją, stańcie po stronie słabszych
Marcin Wiącek przypomniał o obowiązkach leżących po stronie państwa. - Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych wymaga od państw podjęcia wszelkich odpowiednich możliwych środków ustawodawczych, administracyjnych, społecznych, w dziedzinie edukacji i innych, w celu ochrony praw osób niepełnosprawnych przed wszelkimi próbami wykorzystywania, przemocy i nadużyć. Zarówno w domu, jak i poza nim - stwierdził.
- Potrzebne są działania systemowe, jak również podnoszenie wiedzy i kompetencji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo osób w spektrum autyzmu na każdym etapie - pedagogów, pracowników socjalnych, policjantów, prokuratorów i sędziów. Bardzo ważne jest wsparcie wszystkich osób wrażliwych. Jeśli widzicie przemoc, nie przechodźcie obok obojętnie. Reagujcie, zgłaszajcie, stańcie po stronie słabszych. Miejmy oczy szeroko otwarte nie tylko drugiego kwietnia, ale przez cały rok - dodał.
Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich