TVN24 | Polska

Dar z USA dla muzeum w Suwałkach. "Zza oceanu wyruszą kolejne prace"

TVN24 | Polska

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Suwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut  Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło (materiał z 10.02.2022)
Suwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło (materiał z 10.02.2022)Muzeum Okręgowe w Suwałkach
wideo 2/4
Muzeum Okręgowe w SuwałkachSuwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło

Kiejstut Bereźnicki, Eugeniusz Markowski czy też Zbysław Maciejewski - to tylko kilku artystów, których prace trafiły w zeszłym roku do Muzeum Okręgowego w Suwałkach (Podlaskie). A będą kolejne. Darczyńcą jest - związana rodzinnie z Suwalszczyzną i Sejneńszczyzną - amerykańska miłośniczka sztuki Izabela Roman.

- Czekamy jeszcze na kolejne bardzo cenne prace - cykl czterech obrazów Franciszka Starowieyskiego, tryptyk Kazimierza Ostrowskiego i dwa obrazy Andrzeja Kozyry. Lada dzień mają wyruszyć z USA - mówi Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

To właśnie tam można obecnie oglądać niezwykłą kolekcję dzieł czołówki polskiej sztuki współczesnej – trzy rzeźby Kazimierza Kalkowskiego oraz 43 obrazy takich malarzy, jak Andrzej Strumiłlo, Janusz Przybylski, Kiejstut Bereźnicki, Ryszard Stryjec czy Hugon Lasecki.

Jedna z rzeźb Kazimierza Kalkowskiego z cyklu "Kompozycja", 1999-2001TVN24

Darczyńcą jest, urodzona w Polsce, miłośniczka sztuki Izabela Roman

- Wszystkie prace zostały nam podarowane przez Izabelę Roman, mieszkającej w USA, miłośniczkę sztuki współczesnej, która ma rodzinne korzenie na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie. Jej stryjecznym dziadkiem był Walery Roman - przedwojenny senator i współpracownik Józefa Piłsudskiego, a wujem jej ojca - generał Władysław Mackiewicz, piłsudczyk i kawaler Orderu Virtuti Militari - relacjonuje kustosz.

Hugon Lasecki, "Kompozycja w czerwieni", 1981Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Izabela Roman urodziła się w Gdańsku. Po tym jak w latach 70. XX wieku ukończyła tamtejszą Akademię Medyczną, wyjechała do, USA, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk medycznych.

Czytaj też: "Kraj nad Wisłą". Przekrojowa wystawa Jarosława Modzelewskiego w Zamku Ujazdowskim

- Jest związana zawodowo z badaniami klinicznymi i farmacją. Przewodziła wielu gremiom, stowarzyszeniom i towarzystwom naukowym działającym na tym polu. Natomiast jeśli chodzi o działalność społeczną, wspierała wiele inicjatyw artystycznych i kulturalnych. Należy do nich między innymi Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Wsparła też finansowo chociażby budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku - opowiada Ptaszyńska.

Kustosz muzuem: to klasyka polskiej sztuki współczesnej

Nie pamięta, kiedy w Polsce ktoś zdobył się na taki gest, jak pani Izabela w przypadku prac, które trafiły do suwalskiego muzeum.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zbysław Maciejewski, "Złe instynkty", 1994Muzeum Okręgowe w Suwałkach

- Przekazywane są zwykle pojedyncze eksponaty. Zdarza się, że rodzina oddaje prace po zmarłym artyście. Tutaj zaś przekazano całą, i to niezwykle cenną, kolekcję. Ceny tych obrazów i rzeźb na pewno nie spadną, a wręcz przeciwnie - stale będą rosnąć. Prace mają też ogromne walory artystyczne. To klasyka polskiej sztuki współczesnej - zaznacza nasza rozmówczyni.

Potrzebne jest większe lokum

Prace, które do tej pory trafiły do muzeum prezentowane są w niewielkiej sali wystawowej.

- Żeby jednak cała kolekcja - łącznie z obrazami, które jeszcze do nas nie dotarły - mogła trafić na wystawę stałą, potrzebujemy większego lokum. Liczymy, że uda się nam je zdobyć - podkreśla kustosz.

Ryszard Stryjec, "Oczekiwanie III", 1986-1988 Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Kolekcja trafiła do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzuem Okręgowe w Suwałkach

Pozostałe wiadomości