Stypendium dla każdego, kto rozpocznie studia na nowo utworzonym kierunku, ale też dla przyszłych żołnierzy, laureatów olimpiad, wyróżniających się sportowców i nie tylko. Na jaką pomoc mogą liczyć absolwenci szkół średnich, którzy planują rozpoczęcie studiów w tym roku?
Polskie uczelnie wyższe ruszyły z rekrutacją na studia. Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, a także przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zauważa, że obok samej oferty kształcenia jest sporo aspektów, na które kandydaci na studia zwracają uwagę przy wyborze uczelni. - To na przykład kwestie materialne, czyli możliwość pozyskania stypendium, a także możliwość zakwaterowania w akademiku oraz jego koszt - mówi Mężyk.
Kto może liczyć na stypendium tuż po rozpoczęciu studiów? Przyjrzeliśmy się ofertom czekającym na kandydatów na studia.
Dwa tysiące złotych dla studenta
Osoby, które dostaną się na rolnictwo na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, mogą liczyć na 2 tys. zł stypendium miesięcznie przez dziewięć miesięcy. Rolnictwo to nowy kierunek w ofercie kieleckiej uczelni. Przewidziano na nim ok. 20 miejsc. UJK planuje stypendia w tej samej wysokości także dla osób, które podejmą studia na kierunku logistyka.
Pieniądze na wsparcie studentów uczelnia pozyskała w ramach konkursu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem projektu jest wsparcie rozwoju kierunków kształcących przyszłe kadry na potrzeby branż kluczowych dla rozwoju gospodarki.
Stypendium na pierwszym roku studiów
Absolwenci szkół średnich rozpoczynający studia w polskich szkołach wyższych, mogą ubiegać się także o stypendium w ramach programu stypendialnego "Pierwszy rok" Fundacji Edukacyjnej Jerzego Juzonia (FEJJ). Fundacja zapowiada przyznanie do 400 stypendiów w roku akademickim 2024/2025. Stypendium w wysokości 6 tys. zł będzie wypłacane w 10 ratach. Regulamin programu znajduje się na stronie FEJJ.
Osoby, które kandydują na żołnierzy zawodowych i rozpoczynają studia w nadchodzącym roku akademickim, mogą wziąć udział w programie stypendialnym Ministerstwa Obrony Narodowej. Wysokość stypendium wynosi 50 proc. kwoty uposażenia zasadniczego żołnierza odbywającego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową obowiązującego w dniu zawarcia umowy. Stypendium MON otrzyma maksymalnie 100 osób.
Stypendium rektora - dla kogo?
Świeżo upieczeni studenci w wielu polskich uczelniach mogą liczyć na stypendium rektora już w pierwszym roku edukacji - pod warunkiem, że posiadają tytuł laureata lub finalisty olimpiady. Tak jest choćby na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie stypendium przyznawane jest na jeden rok akademicki i wypłacane przez 9 miesięcy. Na Uniwersytecie Jagiellońskim stypendium otrzymują nie tylko finaliści olimpiad przyjęci na pierwszy rok studiów, ale także medaliści co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie.
Przeglądając oferty studiów, warto szukać informacji na temat programów uruchamianych przez uczelnie. Politechnika Wrocławska prowadzi na przykład program "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", skierowany do osób z bardzo dobrymi wynikami w nauce, które w roku zdawania matury podejmą studia na PWr. Uczestnicy programu mogą liczyć na kwotę od 400 do 700 złotych miesięcznego stypendium naukowego na pierwszym roku studiów, roczne wsparcie ze strony opiekuna naukowego (tzw. tutora), mają też zagwarantowane miejsce w akademiku.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock