TVN24 | Polska

Zawiadomienie wiceministra w sprawie Marty Lempart wysłane do prokuratury

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP, "Gazeta Wyborcza"
Wiceminister zawiadamia prokuraturę w sprawie Marty Lempart
Wiceminister zawiadamia prokuraturę w sprawie Marty LempartTVN24
wideo 2/15
TVN24Wiceminister zawiadamia prokuraturę w sprawie Marty Lempart

Zawiadomienie w sprawie Marty Lempart, która według wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby "opluła" policjantów, zostało wysłane do prokuratury - poinformował polityk Solidarnej Polski. Sama Lempart tłumaczy, że nikogo nie opluła, bo miała na sobie maseczkę.

W sobotę z okazji 102. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w całej Polsce odbyły się manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja pod hasłem "Warszawa Niepodległa - W imię matki, córki, siostry" odbyła się w stolicy.

Jeszcze w sobotę wiceminister Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski przekazał, że złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z zachowaniem podczas protestu jednej z liderek Strajku Kobiet, Marty Lempart. W zawiadomieniu, które opublikował na Twitterze, czytamy, że "28 listopada 2020 r. w Warszawie, w okolicach Pl. Konstytucji około godz. 16.30 p. Marta Lempart znieważyła funkcjonariuszy publicznych poprzez oplucie oraz używanie wobec nich słów wulgarnych podczas i w związku z pełnieniem przez policjantów obowiązków służbowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Marta Lempart mogła dopuścić się bezpośredniego narażenia utraty zdrowia bądź życia"

W poniedziałek Ozdoba poinformował, że zawiadomienie zostało przesłane do prokuratury.

"Zachowanie p. Marty Lempart polegało na kierowaniu wobec funkcjonariuszy słów wulgarnych powszechnie uważanych za obraźliwe. Ponadto Marta Lempart mogła dopuścić się bezpośredniego narażenia utraty zdrowia bądź życia funkcjonariuszy, albowiem w dobie epidemii opluła policjantów" - napisał wiceminister w zawiadomieniu. Według Ozdoby czyn ten wypełnia znamiona określone w art. 226 Kodeksu karnego.

Ozdoba dołączył nagranie wideo ilustrujące zachowanie Lempart. "Imię, nazwisko i numer służbowy. Taka z was k... policja. Tfu. Prawa nie stosujecie, w ogóle. Ostatnia stąd wyjdę. Będziecie tu stali do jutra, jak chcecie. Wyp..." - mówi na nagraniu Lempart, która cały czas ma założoną na usta i na nos maseczkę.

Komentarz do zachowania organizatorki protestu
Komentarz do zachowania organizatorki protestuKSP, TVN24

Lempart: Powiedziałam 'tfu!', nikogo nie oplułam, miałam maseczkę

Do złożenia zawiadomienia przez Ozdobę, Lempart odniosła się w niedzielę w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Przedstawiła swoją wersję wydarzeń.

"Powiedziałam 'tfu!', nikogo nie oplułam, miałam maseczkę. Przypomina mi się cytat z nomen omen "Psów" – "przez 30 lat wysługiwali się mną tacy jak ty, a ludzie pluli mi na mundur!". Jeśli w Polsce wśród tysięcy funkcjonariuszy, bo mówię nie tylko o prewencji, nie ma ani jednego odważnego policjanta, który odezwie się w obronie policji jako formacji państwowej, a nie partyjnej, to niech sobie wezmą ten cytat do serca. Wszyscy" - powiedziała.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości