Spotkanie Zełenskiego z firmami zbrojeniowymi bez przedstawicieli Polski. Ambasador: było zaproszenie

Źródło:
TVN24, PAP
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalną
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalnąTVN24
wideo 2/35
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalnąTVN24

Musimy sobie nawzajem parę rzeczy wyjaśnić i robimy to bardzo skutecznie, więc tutaj jest całkowite zrozumienie po naszej stronie i liczymy na takie zrozumienie po polskiej stronie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" ukraiński ambasador Wasyl Zwarycz, który wypowiadał się o stosunkach na linii Warszawa-Kijów.

Gościem Konrada Piaseckiego w poniedziałek był ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który pytany o stosunki polsko-ukraińskie, ocenił, że "nic nie pęka". - Jest normalna praca, pracujemy, rozwijamy nasze stosunki - powiedział.

- Kiedy w Ukrainie toczy się wojna i codziennie giną ludzie, codziennie mamy straty wśród cywilów i żołnierzy, a z drugiej strony tutaj w Polsce idzie kampania wyborcza, to emocje są podniesione siłą rzeczy, ale to nie oznacza, że my mamy jakiś potężny kryzys naszych relacji. Musimy sobie nawzajem parę rzeczy wyjaśnić i robimy to bardzo skutecznie, więc tutaj jest całkowite zrozumienie po naszej stronie i liczymy na takie zrozumienie i po polskiej stronie - tłumaczył.

Jeśli zatem nie kryzys, to co? - To po prostu obecna sytuacja, w której jesteśmy, która podnosi pewien poziom emocji. My chcemy, żeby solidarność całego wolnego świata wokół Ukrainy, na wsparcie Ukrainy, była zachowana, bo dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalną - argumentował Zwarycz.

Ambasador zwracał przy tym uwagę, że "widzimy, że (Władimir) Putin próbuje cały czas nas zniszczyć. - On nie odstąpił od tych planów, więc musimy jednoczyć się jak najmocniej, żeby przede wszystkim przeciwstawić się temu, co robi Putin, a Putin zagraża nam wszystkim, w tym także Polsce - zaznaczył.

Ambasador Ukrainy: od solidarności całego wolnego świata zależy nasza przyszłość

Pytany o ostatnie wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego w kwestii wzajemnych relacji, Zwarycz przekonywał, że "to pokazuje, jak bardzo nam zależy na zachowaniu jedności". Dodał, że prezydent Ukrainy, przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, wystosował "apel o zachowanie jedności". - Tutaj nie padły żadne oskarżenia wobec Polski, Polska w ogóle nie została przywołana - mówił.

Dopytywany zatem, kogo miał na myśli Zełenski, ambasador odparł, że "są jednak przejawy tego, że być może jednak solidarność i jedność wolnego świata może być naruszona". - A z tego korzysta Putin. Więc musimy naprawdę być bardzo odważni w tym, żeby zachować tę jedność, bo uważam, że od jedności, od solidarności całego wolnego świata zależy nasza przyszłość - przyznał.

Wasyl Zwarycz był gościem Konrada PiaseckiegoTVN24

"Oczekiwaliśmy na udział strony polskiej"

W trakcie rozmowy Zwarycz został zapytany o spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z przedstawicielami firm zbrojeniowych kilku państw i o to, dlaczego nie było tam przedstawicieli Polski.

Odparł, że "to jest już pytanie raczej do strony polskiej, bo Polska została wśród pierwszych zaproszona na to wydarzenie". - Zaprosiliśmy wszystkich z naszych zaprzyjaźnionych krajów, łącznie z firmami z przemysłu obronnego. Polska była wśród pierwszych, którzy dostali to zaproszenie, więc oczekiwaliśmy na udział strony polskiej - dodał.

- To jest suwerena decyzja każdego państwa. My wystosujemy zaproszenie, a państwo już decyduje, czy przyjmować to zaproszenie, czy nie, wobec własnego interesu. Więc z szacunkiem podchodzimy do takich decyzji, ale to nie jest powód dla jakiegokolwiek oskarżania Ukrainy o to, że Polski tam nie było - podkreślił.

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z firmami zbrojeniowymi bez przedstawicieli Polski. Ambasador Zwarycz: było zaproszenie
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z firmami zbrojeniowymi bez przedstawicieli Polski. Ambasador Zwarycz: było zaproszenieTVN24

Stanowisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej

W wydanym w poniedziałek stanowisku Polska Grupa Zbrojeniowa, nawiązując do sobotniego forum przemysłowego w Kijowie, na którym nie było przedstawicieli Polski, napisała, że jej relacje ze stroną ukraińską opierają się na bliskiej współpracy.

Jak zaznaczono w tym stanowisku, opublikowanym przez PGZ na platformie X (d. Twitter), "grupa PGZ od początku wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi aktywne działania mające na celu bezpośrednie wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w walce z rosyjską inwazją".

"W tym obszarze do tej pory podpisano szereg umów bilateralnych - bezpośrednio z największymi podmiotami ukraińskiego sektora obronnego. W wyniku wysiłków prowadzonych przez Grupę PGZ podjęto się m.in. serwisowania czołgów Leopard 2A4, które zostały przekazane przez państwa zachodnie do Sił Lądowych Ukrainy" - wskazano.

"Pozostajemy w bieżącym i stałym kontakcie z ukraińskimi partnerami i prowadzimy dalej działania mające na celu zacieśnienie współpracy biznesowej pomiędzy sektorami obronnymi obydwu krajów" - zapewniła PGZ.

Jak wskazano, "wymiernym efektem tych działań jest choćby rekordowy kontrakt na dostawę armatohaubic samobieżnych Krab do Sił Zbrojnych Ukrainy, które postrzegane są przez ich użytkowników jako jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze pojazdy tego typu na świecie".

PGZ zaznaczyła także, że od ponad roku - poprzez spółkę celową PGZ Service Orel - działa w ramach relacji wypracowanych ze strona ukraińską, serwisując ciężki sprzęt, "co jasno dowodzi, że nasza obecność tam na miejscu jest stała i ceniona".

"Nasze relacje ze stroną ukraińską opieramy na stałej i bliskiej współpracy dwustronnej, której potwierdzeniem są zarówno niedawne rozmowy na najwyższym szczeblu przeprowadzone w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, jak też bieżące kontakty robocze w ramach już zbudowanych relacji poprzez działające zespoły robocze" - podkreśliła PGZ.

Autorka/Autor:akw/ft, adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Milton, huragan piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, zmierza w kierunku Florydy. Niesie za sobą wiatr o prędkości przekraczającej 260 km/h. Na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów. Milton ma uderzyć we Florydę w środę wieczorem.

"Jeszcze nie jest za późno, wsiądź do samochodu, przejedź przez most i poszukaj schronienia"

"Jeszcze nie jest za późno, wsiądź do samochodu, przejedź przez most i poszukaj schronienia"

Źródło:
PAP, CNN, AP, NBC

Politycy są odpowiedzialni za to, żeby był pokój. Żołnierze mają być gotowi do obrony ojczyzny. To podział, który jest między cywilną kontrolą nad armią a dowódcami - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Gość "Rozmowy Piaseckiego" przekazał, że "robimy wszystko, żeby nigdy nie opłaciło się zaatakować Polski".

Kosiniak-Kamysz: wojna nigdy nie była tak blisko naszych granic

Kosiniak-Kamysz: wojna nigdy nie była tak blisko naszych granic

Źródło:
TVN24, PAP

Północnokoreańskie wojsko rozpoczęło w środę odcinanie wszystkich dróg lądowych i linii kolejowych łączących kraj z Koreą Południową. Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un zapowiadał już w styczniu "fizyczne i całkowite" odcięcie od sąsiadów, które osiągnie "nieodwracalny poziom".

Reżim rozpoczął "całkowite" i "nieodwracalne" odcięcie. Wojsko działa

Reżim rozpoczął "całkowite" i "nieodwracalne" odcięcie. Wojsko działa

Źródło:
PAP
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najsłynniejszy polski świadek koronny Jarosław Ł., ps. Masa, został nieprawomocnie skazany na sześć lat więzienia. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przełożył wizytę w Niemczech. Z kolei Marsylia została sparaliżowana przez masywne opady deszczu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 9 października.

Najsłynniejszy świadek koronny skazany, wielki deszcz, urzędnicy Kima przyjechali po śmierć

Najsłynniejszy świadek koronny skazany, wielki deszcz, urzędnicy Kima przyjechali po śmierć

Źródło:
PAP

Jednym ta droga jest potrzebna "jak woda rybom", dla innych jej powstanie zakłóci normalne funkcjonowanie i doprowadzi do degradacji zielonych płuc miasta i niedawno odnowionego ośrodka wypoczynkowego "Malinka". Mowa o planowanej od wielu lat obwodnicy największej w Zgierzu dzielnicy domów jednorodzinnych - Rudunki. Trasą miałyby jeździć setki tirów, które dzisiaj dojeżdżają do tamtejszej strefy ekonomicznej wąskim ulicami, tuż pod oknami domów.

Obwodnica potrzebna "jak woda rybom", ale jej przebieg dzieli, bo "degraduje zielone płuca miasta"

Obwodnica potrzebna "jak woda rybom", ale jej przebieg dzieli, bo "degraduje zielone płuca miasta"

Źródło:
tvn24.pl

Pilot samolotu Super King Air 350ER z powodu problemu zdrowotnego stracił możliwość kierowania maszyną. Stery przejął pasażer, któremu z asystą służb udało się bezpiecznie wylądować.

"Problem zdrowotny" pilota, stery w rękach pasażera. Dostał instrukcje od służb

"Problem zdrowotny" pilota, stery w rękach pasażera. Dostał instrukcje od służb

Źródło:
PAP

Konferencja prasowa premiera Węgier Viktora Orbana została zakłócona przez polityka opozycyjnej Koalicji Demokratycznej. Mężczyzna wbiegł na salę, krzycząc i oskarżając Orbana o "zdradę kraju", który - jak mówił - sprzedaje go Rosji i Chinom. Działacz został wyprowadzony pod eskortą ochrony.

"Za ile sprzedałeś kraj?". Ruszył w kierunku Orbana, interweniowały służby

"Za ile sprzedałeś kraj?". Ruszył w kierunku Orbana, interweniowały służby

Źródło:
PAP

Komisja Europejska przyjęła propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych. - Proces przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty o wiele szybciej - tłumaczyła komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Źródło:
PAP

W Suwałkach (woj. podlaskie) ma stanąć pomnik urodzonej w tym mieście Aleksandry Piłsudskiej, działaczki niepodległościowej i drugiej żony Józefa Piłsudskiego. Chociaż monument został już wyrzeźbiony, to nikt nie chce zapłacić artyście. Za poprzedniej władzy inicjatywę wsparł poseł PiS Jarosław Zieliński, ale fundacji, która miała pozyskać na to pieniądze ze spółek Skarbu Państwa, nie udało się tego zrobić. Komitet budowy pomnika więc się rozwiązał. Teraz ma powstać nowy. 

Pierwszy pomnik Aleksandry Piłsudskiej w Polsce. Monument powstał, ale nie ma kto zapłacić rzeźbiarzowi

Pierwszy pomnik Aleksandry Piłsudskiej w Polsce. Monument powstał, ale nie ma kto zapłacić rzeźbiarzowi

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w południowych regionach Polski. Najmocniejsze porywy spodziewane są w powiatach bielskim i w Bielsko-Białej na terenie województwa śląskiego. 

Silny wiatr w części kraju. Pomarańczowe i żółte alerty IMGW

Silny wiatr w części kraju. Pomarańczowe i żółte alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Uchylenie przez Sejm immunitetu posłom Marcinowi Romanowskiemu i Michałowi Wosiowi pozostaje w mocy - przekazała w komunikacie Kancelaria Sejmu. Dodano, że ewentualne ponowne zatrzymanie lub wniosek o aresztowanie posła nie wymaga nowej zgody Sejmu.

Immunitety Romanowskiego i Wosia. Komunikat Kancelarii Sejmu

Immunitety Romanowskiego i Wosia. Komunikat Kancelarii Sejmu

Źródło:
PAP

Życie po powodzi nie wróciło jeszcze do normy i długo nie wróci między innymi w rodzinie państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego. Pani Edyta i pan Robert prowadzą rodzinny dom dziecka. Woda zabrała wszystko - zostały dokumenty i pytanie, jak stworzyć od nowa dom dla 15 dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Prowadzili rodzinny dom dziecka. "Wszystko, co mieliśmy, popłynęło"

Prowadzili rodzinny dom dziecka. "Wszystko, co mieliśmy, popłynęło"

Źródło:
TVN24

Fala intensywnego deszczu nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południowe regiony Francji. Lokalnie w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast była Marsylia, w której strażacy w ciągu dwóch godzin otrzymali ponad 700 zgłoszeń.

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Źródło:
ENEX, The Connexion, Meteo France, Futura Sciences

Przedstawiciele wywiadu USA poinformowali, że Moskwa wykorzystuje agentów, by wpływać na wybory do Kongresu USA, wspierając kandydatów przeciwnych pomocy Ukrainie. Służby podtrzymują też ocenę, że Rosja stara się pomóc Donaldowi Trumpowi, zaś Iran - Kamali Harris, podczas gdy Pekin ingeruje tylko w kampanie na niższym szczeblu.

"Wiele rosyjskich operacji", kilka w "kluczowych stanach". Amerykański wywiad o próbach wpływu na wybory

"Wiele rosyjskich operacji", kilka w "kluczowych stanach". Amerykański wywiad o próbach wpływu na wybory

Źródło:
PAP

Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A - substancji toksycznej mającej pochodzenie grzybiczne.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Źródło:
tvn24.pl

Poziom oszczędności Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku był bardzo niski w porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nad Wisłą wskaźnik ten wynosił 4,9 procent, podczas gdy w strefie euro - 15,4 procent. W Niemczech, kraju na czele unijnego zestawienia, stopa oszczędności sięgnęła 21,2 procent.

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

Źródło:
PAP

W środę premier Donald Tusk wraz z ministrami udaje się do Pragi na konsultacje z czeskim rządem. Wśród tematów będzie między innymi współpraca transgraniczna, wsparcie dla Ukrainy, kwestie dotyczące energii, transportu, migracji i ta ostatnio niezwykle ważna - ochrony przeciwpowodziowej. Będą to dziewiąte polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.

Tusk z rządem leci do Pragi. Duże konsultacje i długa lista tematów

Tusk z rządem leci do Pragi. Duże konsultacje i długa lista tematów

Źródło:
PAP

Dymisje w łódzkiej policji po tragicznych wydarzeniach, do których doszło 28 września 2024 roku w miejscowości Lubowidza. Komendant wojewódzki policji w Łodzi insp. Arkadiusz Sylwestrzak wszczął czynności dyscyplinarne. Komendant policji w Głownie i komendant powiatowy w Zgierzu zostali odwołani ze swoich stanowisk.

Groził bronią, po kilku dniach zabił na drodze. Dymisje w policji

Groził bronią, po kilku dniach zabił na drodze. Dymisje w policji

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma odszkodowanie od Polski. Chodzi o sprawę kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że decyzje co do dalszego trybu postępowania zostaną podjęte po przeprowadzeniu analizy orzeczenia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że "trybunał uznał za niezasadne roszczenia na kwotę około 4,9 miliarda złotych".

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 października rodzice złożyli blisko 270 tysięcy wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest Aktywnie w żłobku, o które zawnioskowało niemal 137 tysięcy osób.

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapowiedziało, że w środę, 9 października, w Warszawie zawyją syreny. Komunikat o ćwiczeniach systemu alarmowego został wysłany do mieszkańców Mazowsza.

W środę w Warszawie zawyją syreny

W środę w Warszawie zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN
Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaginęła Charlotte "Bowie" Drozd, córka Stevena Drozda, członka amerykańskiej grupy rockowej The Flaming Lips. 16-latka ostatni raz była widziana w sobotę po koncercie zespołu w Seattle - podaje miejscowa policja. 

Policja szuka nastoletniej córki muzyka znanej grupy. Zaginęła dzień po koncercie

Policja szuka nastoletniej córki muzyka znanej grupy. Zaginęła dzień po koncercie

Źródło:
"The Seattle Times"

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka dni po telewizyjnej debacie prezydenckiej z udziałem Kamali Harris oraz Donalda Trumpa południowoafrykański artysta The Kiffness opublikował piosenkę "Eating the Cats". Inspiracją i głównym jej motywem stały się bezpodstawne słowa Trumpa o tym, że imigranci w Ohio rzekomo jedzą koty i psy. - Zależy mi na tym, żeby móc poświęcać się rzeczom, które są interesujące bądź śmieszne - opowiada muzyk w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną, tvn24.pl. I przypomina, że wszystkie dochody z publikacji tej piosenki trafiają do schroniska dla zwierząt w Ohio.

Zaśpiewał: proszę, nie jedzcie mojego kota. Internet oszalał 

Zaśpiewał: proszę, nie jedzcie mojego kota. Internet oszalał 

Źródło:
tvn24.pl