- Premier zrobił błąd, po raz kolejny nie pomyślał, zanim podpisał. Nie pomyślał, zanim wziął na siebie zobowiązanie - komentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 podpisanie ACTA przez polski rząd prof. Jadwiga Staniszkis. - Zabrakło słuchu społecznego, u wielu europosłów też - przyznała prof. Lena Kolarska- Bobińska, obecnie europosłanka Platformy Obywatelskiej.
Kolarska-Bobińska przekonywała, że jest duża szansa, by zatrzymać porozumienie ACTA na poziomie Parlamentu Europejskiego. - Bo jeśli poseł-sprawozdawca rzucił to mówiąc "nie chce mieć z tym nic do czynienia (...), ponieważ procedury zostały tu pokręcone, to myślę, że jest duża szansa zatrzymania - mówiła, odnosząc się do zachowania francuskiego europoseła Kadera Arifa, który miał być sprawozdawcą ACTA w Parlamencie Europejskim. Zrezygnował z tej roli, aby jak najwyraźniej sprzeciwić się wszystkiemu, co doprowadziło do podpisania ACTA przez kraje UE.
Europosłanka PO podkreślała, że ws. umowy musi dojść do dyskusji w Sejmie. - Muszą też być dostosowane kary do prawa polskiego - dodała.
Zawieszenie? "Bzdury"
- Podpisanie (umowy - red.) przez panią ambasador w Tokio jest już początkiem procesu, który bardzo trudno odwrócić.
A te bzdury o zawieszeniu ratyfikacji to nie ma żadnego znaczenia. prof. Jadwiga Staniszkis
Podkreślała też, że Polska podpisując ACTA zobowiązała się poddać umowę ratyfikacji.
Kolarska-Bobińska w TVN24 powiedziała, że była świadoma "wrażliwości tego tematu". - Cokolwiek dotyczy internetu, wywołuje ogromne emocje i reakcje internautów. (...) Zabrakło słuchu społecznego, u wielu europosłów też, bo internauci pisali do nas - przyznała.
Staniszkis skwitowała: - Premier robił błąd, po raz kolejny nie pomyślał, zanim podpisał. Nie pomyślał, zanim wziął na siebie zobowiązanie.
Chętni mają czas do połowy 2013 roku
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.
Kraje, które chcą podpisać ACTA, mają na to czas do 1 maja 2013 roku. Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. Konkretny termin ratyfikacji nie jest określony.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24