Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzeniem zajmie się w poniedziałek Sejm. - Poinformowałem marszałek Sejmu, że składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Relacjonujemy wydarzenia w tvn24.pl.
Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.
Jerzy Maria Nowak: Moim zdaniem powinny być ścisłe konsultacje w ramach NATO, zarówno na poziomie politycznym, to znaczy w Radzie Północnoatlantyckiej, przedstawicieli ambasadorów, jak i razem z Naczelnym Dowództwem Sił Zbrojnych NATO i to powinno być w jakiś sposób uzgadniane.
Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO powiedział w TVN24, że "to, co go niepokoi w naszym działaniu, to to, że nie widzi dużo elementów związanych z naszą współpracą z Sojuszem Północnoatlantyckim".
- Wyobrażałem sobie, że jak tutaj będzie taka kryzysowa sytuacja na granicy, to będzie alarm w NATO, to będą elementy współpracy. Ja tego w tej chwili, w takim dużym stopniu, nie widzę - dodał.
Na uwagę, że PiS do tej pory mówiło, że sytuacja jest opanowana, wicemarszałek Sejmu powiedział, że "sytuacja jest opanowana, ale nie wiadomo, co się może zdarzyć".
- Dla pewności, spokoju i bezpieczeństwa państwa ogłaszamy, że Sejm odrzuci wniosek o uchylenie stanu wyjątkowego na tym obszarze, na którym został ogłoszony - dodał.
Terlecki pytany o wniosek Lewicy o odrzucenie rozporządzenia Andrzeja Dudy, odparł, że "jeżeli zostanie zgłoszony formalnie w czasie posiedzenia, to oczywiście będziemy go głosować".
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w poniedziałek posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godzinie 16.30 "przedstawieniem przez przedstawiciela prezydenta tego rozporządzenia, potem będą wystąpienia klubowe, pytania, odpowiedzi ministrów i głosowanie".
Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
- Wszystkie kluby będą podejmowały decyzje w poniedziałek. My poinformowaliśmy, że będziemy składali ten wniosek, bo gdyby nie było tego wniosku, wtedy nie byłoby głosowania. To znaczy, żeby odrzucić to rozporządzenie prezydenta, trzeba złożyć wniosek o jego odrzucenie, bo inaczej konstytucja mówi, że wchodzi automatycznie - mówił Gawkowski.
- Dzisiaj zapowiedziałem ten wniosek. Wniosek będzie złożony na posiedzeniu, będzie powtórzony podczas wystąpienia, tak żeby wszystkie formalności były do końca spełnione - dodał.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że poinformował marszałek Sejmu, że jego klub "składa wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie i że domaga się głosowania, które zostało zapowiedziane w godzinach wieczornych".
W poniedziałek od godziny 16.30 Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.
Zakończyła się konferencja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Maciej Wąsik: pracujemy nad tym, żeby pomoc była satysfakcjonująca i rekompensowała poniesione straty
Kamiński: mamy pewien plan działania, dlatego wnioskowaliśmy do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni
Szef MSWiA: można organizować zgromadzenia i prowadzić działaność dziennikarską w pewnym oddaleniu od granicy
Kamiński: działamy adekwatnie do skali zagrożenia
Mariusz Kamiński: każdy rozsądny polityk w oparciu o fakty jest w stanie podjąć decyzję, czy są to racjonalne działania rządu, czy nie
Wąsik: Wprowadzimy obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną; wprowadzimy zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym
Kamiński: Jestem przekonany, że są to działania racjonalne, adekwatne i proporcjonalne do zagrożenia. Sytuacja jest niebezpieczna, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Chcemy pokazać reżimowi Łukaszenki, że te metody, które chce zastosować, będą nieefektywne
Kamiński: po drugiej stronie granicy rządzą ludzie, którzy są w stanie posunąć się do radykalnych decyzji
Kamiński: Drugi powód decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego to manewry Zapad 2021. Znamy scenariusze tych manewrów.
Kamiński: Problem nie dotyczy 30 osób przebywającycm w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka
Szef MSWiA: reżim Łukaszenki w odwecie chce wrócić do sytuacji z roku 2015
Kamiński: od kilku tygodni mamy do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym
Kamiński: działamy w sposób proporcjonalny, adekwatny do sytuacji
Rozpoczęła się konferencja Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA.
Na godzinę 15 zaplanowano konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.
Zakończył się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy.
Spychalski: Łukaszenka celowo spowodował ten kłopot na granicy. Te nieodpowiedzialne działania wpisują się w cele, które chce realizować Łukaszenka
Spychalski: jestem pewien, że każdy polski poseł dba o bezpieczeństwo naszych obywateli i będzie podejmował takie decyzje, które są w pełni odpowiadające sytuacji
Rzecznik prezydenta: minister Mariusz Kamiński będzie omawiał szczegółowo wprowadzane ograniczenia
Spychalski: Sytuacja na granicy z Białorusią jest trudna. To, co się dzieje, jest sytuacją trudną i niebezpieczną. Polska musi podejmowac takie decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Unii Europejskiej, stąd decyzja prezydenta.
Spychalski: rozporządzenie jest przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw
Rzecznik prezydenta: Wpłynął wniosek Rady Ministrów o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Wniosek był analizowany. Odbywały się narady. Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku.
Rozpoczął się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego.
Opóźnia się briefing zaplanowany na godzinę 14.30.
Dzień dobry. Czekamy na briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta. Będziemy go relacjonować w tvn24.pl.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił we wtorek, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie.
- Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...), to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją także przedstawiciele opozycji - powiedział. W czwartek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że decyzja prezydenta w tej sprawie to "kwestia najbliższych godzin".
Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.