Stan wyjątkowy w części kraju. Szef klubu Lewicy: złożymy wniosek o odrzucenie rozporządzenia prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzeniem zajmie się w poniedziałek Sejm. - Poinformowałem marszałek Sejmu, że składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Relacjonujemy wydarzenia w tvn24.pl.
Relacja odświeża się automatycznie
- 17:06
Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.
- 16:41
Jerzy Maria Nowak: Moim zdaniem powinny być ścisłe konsultacje w ramach NATO, zarówno na poziomie politycznym, to znaczy w Radzie Północnoatlantyckiej, przedstawicieli ambasadorów, jak i razem z Naczelnym Dowództwem Sił Zbrojnych NATO i to powinno być w jakiś sposób uzgadniane.
- 16:40
Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO powiedział w TVN24, że "to, co go niepokoi w naszym działaniu, to to, że nie widzi dużo elementów związanych z naszą współpracą z Sojuszem Północnoatlantyckim".
- Wyobrażałem sobie, że jak tutaj będzie taka kryzysowa sytuacja na granicy, to będzie alarm w NATO, to będą elementy współpracy. Ja tego w tej chwili, w takim dużym stopniu, nie widzę - dodał.
- 16:24
Na uwagę, że PiS do tej pory mówiło, że sytuacja jest opanowana, wicemarszałek Sejmu powiedział, że "sytuacja jest opanowana, ale nie wiadomo, co się może zdarzyć".
- Dla pewności, spokoju i bezpieczeństwa państwa ogłaszamy, że Sejm odrzuci wniosek o uchylenie stanu wyjątkowego na tym obszarze, na którym został ogłoszony - dodał.
- 16:20
Terlecki pytany o wniosek Lewicy o odrzucenie rozporządzenia Andrzeja Dudy, odparł, że "jeżeli zostanie zgłoszony formalnie w czasie posiedzenia, to oczywiście będziemy go głosować".
- 16:17
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w poniedziałek posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godzinie 16.30 "przedstawieniem przez przedstawiciela prezydenta tego rozporządzenia, potem będą wystąpienia klubowe, pytania, odpowiedzi ministrów i głosowanie".
- 16:11
Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
- 16:06
- Wszystkie kluby będą podejmowały decyzje w poniedziałek. My poinformowaliśmy, że będziemy składali ten wniosek, bo gdyby nie było tego wniosku, wtedy nie byłoby głosowania. To znaczy, żeby odrzucić to rozporządzenie prezydenta, trzeba złożyć wniosek o jego odrzucenie, bo inaczej konstytucja mówi, że wchodzi automatycznie - mówił Gawkowski.
- Dzisiaj zapowiedziałem ten wniosek. Wniosek będzie złożony na posiedzeniu, będzie powtórzony podczas wystąpienia, tak żeby wszystkie formalności były do końca spełnione - dodał.
- 16:05
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że poinformował marszałek Sejmu, że jego klub "składa wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie i że domaga się głosowania, które zostało zapowiedziane w godzinach wieczornych".
- 15:59
W poniedziałek od godziny 16.30 Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.
- 15:27
Zakończyła się konferencja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- 15:26
Maciej Wąsik: pracujemy nad tym, żeby pomoc była satysfakcjonująca i rekompensowała poniesione straty
- 15:25
Kamiński: mamy pewien plan działania, dlatego wnioskowaliśmy do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni
- 15:24
Szef MSWiA: można organizować zgromadzenia i prowadzić działaność dziennikarską w pewnym oddaleniu od granicy
- 15:22
Kamiński: działamy adekwatnie do skali zagrożenia
- 15:20
Mariusz Kamiński: każdy rozsądny polityk w oparciu o fakty jest w stanie podjąć decyzję, czy są to racjonalne działania rządu, czy nie
- 15:18
Wąsik: Wprowadzimy obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną; wprowadzimy zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących
- 15:15
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym
- 15:13
Kamiński: Jestem przekonany, że są to działania racjonalne, adekwatne i proporcjonalne do zagrożenia. Sytuacja jest niebezpieczna, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Chcemy pokazać reżimowi Łukaszenki, że te metody, które chce zastosować, będą nieefektywne
- 15:10
Kamiński: po drugiej stronie granicy rządzą ludzie, którzy są w stanie posunąć się do radykalnych decyzji
- 15:09
Kamiński: Drugi powód decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego to manewry Zapad 2021. Znamy scenariusze tych manewrów.
- 15:08
Kamiński: Problem nie dotyczy 30 osób przebywającycm w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka
- 15:07
Szef MSWiA: reżim Łukaszenki w odwecie chce wrócić do sytuacji z roku 2015
- 15:06
Kamiński: od kilku tygodni mamy do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym
- 15:05
Kamiński: działamy w sposób proporcjonalny, adekwatny do sytuacji
- 15:05
Rozpoczęła się konferencja Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA.
- 14:56
Na godzinę 15 zaplanowano konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.
- 14:54
Zakończył się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy.
- 14:51
Spychalski: Łukaszenka celowo spowodował ten kłopot na granicy. Te nieodpowiedzialne działania wpisują się w cele, które chce realizować Łukaszenka
- 14:50
Spychalski: jestem pewien, że każdy polski poseł dba o bezpieczeństwo naszych obywateli i będzie podejmował takie decyzje, które są w pełni odpowiadające sytuacji
- 14:49
Rzecznik prezydenta: minister Mariusz Kamiński będzie omawiał szczegółowo wprowadzane ograniczenia
- 14:48
Spychalski: Sytuacja na granicy z Białorusią jest trudna. To, co się dzieje, jest sytuacją trudną i niebezpieczną. Polska musi podejmowac takie decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Unii Europejskiej, stąd decyzja prezydenta.
- 14:46
Spychalski: rozporządzenie jest przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw
- 14:45
Rzecznik prezydenta: Wpłynął wniosek Rady Ministrów o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Wniosek był analizowany. Odbywały się narady. Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku.
- 14:43
Rozpoczął się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego.
- 14:35
Opóźnia się briefing zaplanowany na godzinę 14.30.
- 14:18
Dzień dobry. Czekamy na briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta. Będziemy go relacjonować w tvn24.pl.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił we wtorek, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie.
- Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...), to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją także przedstawiciele opozycji - powiedział. W czwartek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że decyzja prezydenta w tej sprawie to "kwestia najbliższych godzin".
Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
Autorka/Autor:js
Źródło: PAP, tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
Polsko-duński zespół naukowców chce zbadać rolę wikingów w stworzeniu jednego z największych, średniowiecznych portów handlowych na Morzu Bałtyckim, jakim był Wolin. Wykopaliska archeologiczne rozpoczną się w czerwcu i potrwają do 2027 roku.
Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl