Stan wyjątkowy w części kraju. Szef klubu Lewicy: złożymy wniosek o odrzucenie rozporządzenia prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Gawkowski: składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta
Gawkowski: składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta TVN24
wideo 2/29
Gawkowski: składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta TVN24

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzeniem zajmie się w poniedziałek Sejm. - Poinformowałem marszałek Sejmu, że składamy wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Relacjonujemy wydarzenia w tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 17:06

    Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.

  • 16:41

    Jerzy Maria Nowak: Moim zdaniem powinny być ścisłe konsultacje w ramach NATO, zarówno na poziomie politycznym, to znaczy w Radzie Północnoatlantyckiej, przedstawicieli ambasadorów, jak i razem z Naczelnym Dowództwem Sił Zbrojnych NATO i to powinno być w jakiś sposób uzgadniane.

  • 16:40

    Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO powiedział w TVN24, że "to, co go niepokoi w naszym działaniu, to to, że nie widzi dużo elementów związanych z naszą współpracą z Sojuszem Północnoatlantyckim".

    - Wyobrażałem sobie, że jak tutaj będzie taka kryzysowa sytuacja na granicy, to będzie alarm w NATO, to będą elementy współpracy. Ja tego w tej chwili, w takim dużym stopniu, nie widzę - dodał.

  • 16:24

    Na uwagę, że PiS do tej pory mówiło, że sytuacja jest opanowana, wicemarszałek Sejmu powiedział, że "sytuacja jest opanowana, ale nie wiadomo, co się może zdarzyć".

    - Dla pewności, spokoju i bezpieczeństwa państwa ogłaszamy, że Sejm odrzuci wniosek o uchylenie stanu wyjątkowego na tym obszarze, na którym został ogłoszony - dodał.

  • 16:20

    Terlecki pytany o wniosek Lewicy o odrzucenie rozporządzenia Andrzeja Dudy, odparł, że "jeżeli zostanie zgłoszony formalnie w czasie posiedzenia, to oczywiście będziemy go głosować".

  • 16:17

    Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w poniedziałek posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godzinie 16.30 "przedstawieniem przez przedstawiciela prezydenta tego rozporządzenia, potem będą wystąpienia klubowe, pytania, odpowiedzi ministrów i głosowanie".

    Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie Sejmu

  • 16:11

    Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

  • 16:06

    - Wszystkie kluby będą podejmowały decyzje w poniedziałek. My poinformowaliśmy, że będziemy składali ten wniosek, bo gdyby nie było tego wniosku, wtedy nie byłoby głosowania. To znaczy, żeby odrzucić to rozporządzenie prezydenta, trzeba złożyć wniosek o jego odrzucenie, bo inaczej konstytucja mówi, że wchodzi automatycznie - mówił Gawkowski.

    - Dzisiaj zapowiedziałem ten wniosek. Wniosek będzie złożony na posiedzeniu, będzie powtórzony podczas wystąpienia, tak żeby wszystkie formalności były do końca spełnione - dodał.

  • 16:05

    Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że poinformował marszałek Sejmu, że jego klub "składa wniosek o odrzucenie rozporządzenia pana prezydenta w tej sprawie i że domaga się głosowania, które zostało zapowiedziane w godzinach wieczornych".

  • 15:59

    W poniedziałek od godziny 16.30 Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.

  • 15:27

    Zakończyła się konferencja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  • 15:26

    Maciej Wąsik: pracujemy nad tym, żeby pomoc była satysfakcjonująca i rekompensowała poniesione straty

  • 15:25

    Kamiński: mamy pewien plan działania, dlatego wnioskowaliśmy do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni

  • 15:24

    Szef MSWiA: można organizować zgromadzenia i prowadzić działaność dziennikarską w pewnym oddaleniu od granicy

  • 15:22

    Kamiński: działamy adekwatnie do skali zagrożenia

  • 15:20

    Mariusz Kamiński: każdy rozsądny polityk w oparciu o fakty jest w stanie podjąć decyzję, czy są to racjonalne działania rządu, czy nie

  • 15:18

    Wąsik: Wprowadzimy obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną; wprowadzimy zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących

  • 15:15

    Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym

  • 15:13

    Kamiński: Jestem przekonany, że są to działania racjonalne, adekwatne i proporcjonalne do zagrożenia. Sytuacja jest niebezpieczna, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Chcemy pokazać reżimowi Łukaszenki, że te metody, które chce zastosować, będą nieefektywne

  • 15:10

    Kamiński: po drugiej stronie granicy rządzą ludzie, którzy są w stanie posunąć się do radykalnych decyzji

  • 15:09

    Kamiński: Drugi powód decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego to manewry Zapad 2021. Znamy scenariusze tych manewrów.

  • 15:08

    Kamiński: Problem nie dotyczy 30 osób przebywającycm w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka

  • 15:07

    Szef MSWiA: reżim Łukaszenki w odwecie chce wrócić do sytuacji z roku 2015

  • 15:06

    Kamiński: od kilku tygodni mamy do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym

  • 15:05

    Kamiński: działamy w sposób proporcjonalny, adekwatny do sytuacji

  • 15:05

    Rozpoczęła się konferencja Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA.

  • 14:56

    Na godzinę 15 zaplanowano konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

  • 14:54

    Zakończył się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy.

  • 14:51

    Spychalski: Łukaszenka celowo spowodował ten kłopot na granicy. Te nieodpowiedzialne działania wpisują się w cele, które chce realizować Łukaszenka

  • 14:50

    Spychalski: jestem pewien, że każdy polski poseł dba o bezpieczeństwo naszych obywateli i będzie podejmował takie decyzje, które są w pełni odpowiadające sytuacji

  • 14:49

    Rzecznik prezydenta: minister Mariusz Kamiński będzie omawiał szczegółowo wprowadzane ograniczenia

  • 14:48

    Spychalski: Sytuacja na granicy z Białorusią jest trudna. To, co się dzieje, jest sytuacją trudną i niebezpieczną. Polska musi podejmowac takie decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Unii Europejskiej, stąd decyzja prezydenta.

  • 14:46

    Spychalski: rozporządzenie jest przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw

  • 14:45

    Rzecznik prezydenta: Wpłynął wniosek Rady Ministrów o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Wniosek był analizowany. Odbywały się narady. Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku.

  • 14:43

    Rozpoczął się briefing prasowy Błażeja Spychalskiego.

  • 14:35

    Opóźnia się briefing zaplanowany na godzinę 14.30.

  • 14:18

    Dzień dobry. Czekamy na briefing prasowy Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta. Będziemy go relacjonować w tvn24.pl.

CZYTAJ: Decyzja prezydenta w sprawie stanu wyjątkowego. Komunikat

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA OPUBLIKOWANE W DZIENNIKU USTAW

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił we wtorek, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie.

- Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...), to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją także przedstawiciele opozycji - powiedział. W czwartek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że decyzja prezydenta w tej sprawie to "kwestia najbliższych godzin".

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl